Adıyaman Şehir ve Gezi Rehberi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
37,7611,39 K 38,277,283 D
Bölge
Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İklim
Akdeniz İklimi + Karasal İklim
Belediye Başkanı
Hüsrev Kutlu
Futbol Takımları
Adıyamanspor, Adıyaman 1954 Spor Kulübü
Yüzölçümü
167,921 km2
Plaka Kodu
02
Nüfusu
283,556
Denize Yükseklik
466 m
Telefon Kodu
(+90) 416
Posta Kodu
02000
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAYZD (+3) (Yaz)
Adıyaman Hakkında Genel Bilgi

Adıyaman adı nereden gelmektedir? : Rivayete göre Adıyaman şehrinde bir dönem şehrin kuzeyi dışında tüm yönlerinde derin vadiler ortaya çıkmıştır. Bu vadilerde bulunan doğal güzellikler ve verimli meyve ağaçlarından ötürü bu bölgeye VADİ-İ LEMAN (Güzel Vadi) ismi verilmiş ve zamanla halk arasında Adıyaman şeklinde telaffuz edilmiştir.
Adıyaman'ın nasıl bir coğrafi yapısı vardır? : Adıyaman ili Güneydoğu Anadolu bölgesinde sınıflandırılan bir şehir olsa da coğrafik olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında yer alır. Anti Toroslar Adıyaman ilini batıdan doğuya doğru böle ve bölgenin ikliminin farklılık göstermesine sebebiyet verir.
Adıyaman ilinin komşuları: Adıyaman'a komşu olan iller alfabetik sırasıyla; Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa'dır.
Adıyaman'ın iklimi: Adıyaman coğrafi özelliklerinden dolayı iki farklı iklim kuşağı içerir. Adıyaman'ın güney tarafının iklimi Akdeniz iklimine yakın bir özellik gösterirken, kuzey tarafının iklimi karasal iklim özelliklerini taşır.
Adıyaman çevresindeki dağlar: Adıyaman kuzey kesiminin tümü hemen hemen dağlıktır. Bu dağlar: Akdağ, Dibek, Ulubaba, Gördük,Bozdağ, Borik, Karadağ ve Nemrut dağlarıdır.
Adıyaman ilindeki akarsular: Göksu Çayı, Ziyaret Çayı, Besni Akdere, Halya Deresi, Keysun Çayı, Birimşe Çayı, Çat Deresi, Kahta Çayı, Sofraz Çayı, Çakal Çayı, Şepker Çayı, Kalburcu Çayı, Eğriçay, Gürlevik Deresi Adıyaman ilinde bulunan akarsulardır.
Adıyaman'daki üniversiteler: Adıyaman Üniversitesi
Adıyaman'ın ilçeleri: Tut, Besni, Kâhta, Sincik, Çelikhan, Gölbaşı, Samsat, Gerger.
Adıyaman'ın ekonomisi: Adıyaman'ın gelir kaynaklarının başında coğrafi özelliklerinden ötürü tarım ve hayvancılık gelir. Tarım ve hayvancılık kadar ön planda olmasa da madencilik sektörü de ilin gelir kaynakları arasında yer alır.

Adıyaman'a Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Adıyaman'a havayolu, karayolu, denizyolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Adıyaman'da bulunan Adıyaman Havalimanı'na iç hat uçuşları gerçekleşmektedir.

Havayolu ulaşımı: Adıyaman Havalimanı İç Hatlar'dan İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanı'na direk uçuşlar vardır.
(Bilet Sorgula Buton)
Karayolu ulaşımı: Adıyaman'a otoyollar aracılığıyla Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş ve Diyarbakır istikametinden ulaşım mümkündür, ayrıca Adıyaman Otogarı'ndan Türkiye'nin her yerine otobüs seferleri vardır.
Demiryolu ulaşımı: Adıyaman'da demiryolu ile ulaşım şehre 63 km. uzaklıktaki Gölbaşı ilçesinden yapılmaktadır. Adıyaman'da demiryolu ile Adana-Elazığ, Diyarbakır-İzmir ve İran-Suriye bölgelerinden ulaşım mümkündür.
Denizyolu ulaşımı: Atatürk Barajı'nı sınırları içerisinde bulunduran Adıyaman'a Feribot ile ulaşım da mümkündür. Feribot ile Adıyaman Kahta-Siverek, Şanlıurfa Siverel-Kahta-Adıyaman istikametlerinde ulaşım yapılabilmektedir.
Şehir içi ulaşımı: Adıyaman'da şehir içi ulaşım gündüz 9 otobüs gece ise 2 otobüs ile gerçekleşmektedir. Otobüslere ek olarak şehir içi ulaşımda minibüsler de kullanılmaktadır.

Adıyaman’da Nerede Kalınır? / Adıyaman Otelleri

Samos Otel
Hotel Arsames
Tuğra Otel
Nemrut Işık Pansiyon
New Kommagene Hotel
City Kent Hotel

Adıyaman mutfağı / Adıyaman'da ne yenir?

Adıyaman mutfağı da iklimi gibi farklı ve zengin bir yapıya sahiptir. Yemeklerin en temel malzemeleri coğrafi uygunluğundan dolayı et, buğday ürünleri, domates, baklagiller ve lahana oluşturur. Ek olarak Adıyaman yemeklerinde Türkiye genelinden fazla olara salça, maydanoz ve pul biberin bulunduğunu da söyleyebiliriz. Adıyaman mutfağının çorba yelpazesinde meyir çorbası, tarhana çorbası, un çorbası, malhıta çorbası gibi seçenekler bulunurken, Adıyaman'a ait ana yemekler kategorisinde mercimekli pilav, kel köfte, ot hitabı, semsek ve içli köfte ön plana çıkan yemeklerdir.

Adıyaman'nın en iyi 5 restoranı (Karışık liste):
Kebapçı Beko, Osmanlı Ocakbaşı, Paşa Konağı Restoran, Kervansaray Restoran, Başak Lokantası,

Adıyaman’da Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Nemrut Dağı Ören yeri: Adıyaman şehir merkezine yaklaşık 86 km uzaklıkta bulunur. Bölge 9-11 metre yüksekliklerinde değişen Kartal, Aslan, Kral ve Tanrı heykellerini barındırır. Bu bölge UNESCO dünya mirası kapsamına alınmıştır ve Adıyaman'a gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alır.
Adıyaman Hısn-ı Mansur Kalesi: Kalenin Adıyaman merkezine uzaklığı yaklaşık 25 km'dir. Kale yapı olarak höyük üzerine inşa edilmiştir.
Cendere Köprüsü: Köprü Kahta bölgesine yakın Cendere Çayı üzerine inşa edilmiştir. Köprü Roma Dönemi mimarisinin günümüze ulaşmış önemli örneklerindendir.
Perre Antik Kenti ve Kaya Mezarlıkları: Adıyaman'ın Pirin mahallesinde bu tarihi bölge Kommagene Krallığına bağlı sayılı başkentlerden biri olma özelliğini taşır. Antik kentte de Roma dönemi ait yapılarla karşılamak mümkündür (çeşme, sütun vs.). Kaya mezarlıkları ise kayalıkların oyularak (kavite edilerek) içerlerine yapılan mezarlardan oluşur, görsel olarak Türkiye'deki en ihtişamlı tarihi eserlerden sayılır.
Adıyaman Ulu Camii: 19.yy döneminde yaptırılmış olan cami döneminin mimari özelliklerini çok iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Tarihi kaynaklara göre Dulkadiroğulları Beyliği döneminde yaptırılmıştır.
St.Petros ve St. Paul Kiliseleri: Adıyaman Mara mahallesinde bulunan kilise, yüz yaşından büyüktür. Kilise günümüzde Süryaniler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.
Ulu Camii (Besni bölgesi): 17.yy döneminde yaptırılan bu cami döneminin mimarisini özelliklerini taşımakla birlikte diğer cami yapılarından farklı olarak plansız düzeniyle farklılışmaktadır.

2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara