Ağrı Şehir ve Gezi Rehberi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
39°,43′,18,0048’K 43°,3′,24,0012’D
Bölge
Doğu Anadolu
İklim
Karasal İklim
Belediye Başkanı
Sırrı Sakık, Mukaddes Kubilay
Futbol Takımları
Ağrı İdman Yurdu, Ağrı Sanayispor
Yüzölçümü
11,376 km2
Plaka Kodu
04
Nüfusu
283,556
Denize Yükseklik
1640 m
Telefon Kodu
(+90) 472
Posta Kodu
04000
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAZD (+3) (Yaz)
Ağrı Hakkında Genel Bilgi
Ağrı adı nereden gelmektedir?: Ağrı şehri adı sınırları içerisinde bulundurduğu Ararat dağından gelir. Günümüze gelene kadar Ağrı ilin Argı, Han Argı, Arkuru gibi değişik isimlerle de adlandırılmıştır.
Ağrı'nın nasıl bir coğrafi yapısı vardır?: Ağrı ili coğrafi olarak dağlık ve volkanik bir yapıya sahiptir. Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı bu şehirde bulunur.
Ağrı ilinin komşuları: Ağrı ili alfabetik olarak Bitlis, Erzurum, Iğdır, Kars, Muş ve Van illeriyle komşudur.
Ağrı'nın iklimi: Ağrı'da karasal iklim etkisini gösterir. Günümüze kadar ölçülebilen en soğuk gün -43 derecedir. Türkiye içinde en uzun ve soğuk kış ayı Ağrı ilinde geçer.
Ağrı çevresindeki dağlar: Ağrı ili sınırlarında Büyük Ağrı Dağı, Küçük Ağrı DağıTendürek Dağı, Süphan Dağı, Kösedağ, Aras Güney Dağları, Tahir Dağları, Mergezer Dağları, Çemçe Dağları, Çift Öküz Dağları, Aladağ ve Çakmak Dağları, Mirgemir Dağları bulunur.
Ağrı ilindeki akarsular: Ağrı'da Murat Nehri, Güzeldere, Körçay, Taşlısu, Gelutan, Kopuz Çayı, Yağmurlu Çayı, Eleşkirt Çayı, Sarısu, Bağdişan Çayı ve Kesik Çayı akarsuları bulunur.
Ağrı'daki üniversiteler: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ildeki tek üniversitedir.
Ağrı'nın ilçeleri: Ağrı ilinde Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay, Tutak adında toplamda yedi ilçe bulunur.
Ağrı'nın ekonomisi: Ağrı ekonomisinin en büyük oyuncusu tarımdır. Tarım sektörünü sırasıyla hayvancılık, madencilik ve sanayi sektörü izlemektedir.
Ağrı'ya Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Ağrı'ya havayolu ve karayolu ulaşım mümkündür. Ağrı'da bulunan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı'na yurtiçi direk uçuşlar bulunmaktadır.

Havayolu ulaşımı: Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı'ndan İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanı'na direk uçuşlar vardır.
Karayolu ulaşımı: Ağrı iline otoyollar aracılığıyla Van, Kars ve Erzurum istikametine direk ulaşım mümkündür. Ayrıca Ağrı Otogarı'ndan Türkiye'nin her yerine otobüs seferleri vardır.
Demiryolu ulaşımı: Ağrı ilinde doğrudan demiryolu ulaşımı yoktur (en yakın son durak: Erzurum).
Denizyolu ulaşımı: Ağrı iline denizyolu ile ulaşım yoktur.
Şehir içi ulaşım: Ağrı ilinde şehir içi ulaşım minibüs, dolmuş ve özel halk otobüsleriyle gerçekleşmektedir.

Ağrı’da Nerede Kalınır? / Ağrı Otelleri
Birlik Şahin Hotel (3 Yıldız)
Hatemoğlu Hotel (3 Yıldız)
Grand Cenas Hotel (4 Yıldız)
Metecan Hotel
Kılıçaslan Hotel
Ağrı mutfağı / Ağrı'da ne yenir?
Ağrı coğrafi şartlarından ötürü sebze ve meyve üretimine fazla meyilli olmadığı için ağrı mutfağında tahıllar ve et ön plana çıkmaktadır. Hayvancılığa bağlı olarak süt ve süt ürünleri de geniş bir yelpazeye sahiptir. Tahıl üretiminin fazlalığına bağlı olarak, bu malzemeler kullanılarak yemekler arasında hengel, kuymak, kete, halise ve çiriş ön plana çıkar. Daha önce belirttiğimiz üzere hayvancılığa bağlı et üretiminin fazla olmasına bağlı olarak da Abdigör Köftesi, Goşteberg Et ve Saç Kavurma en popüler yemeklerdendir.
Ağrı'nın en iyi 5 restoranı (Karışık liste):
Ergul'un mutfağı, Beyazit Restoran, Tad Restoran, Derya Restoran, Ekin Lahmacun Pide Lavaş Salonu
Ağrı’da Gezilecek Tarihi/Turistik yerler
Diyadin Kalesi: Diyadin ilçesinin güney bölümünde bulunan kale Azerbaycan Hükümdarı Ziyaeddin zamanında yaptırılmıştır. Kale sınır güvenliği sağlamak amacıyla yapıldığı söylenmektedir.
Kudret Köprüsü: Murat nehri üzerinde kayalıklardan yapılmış ve yaşamına devam eden bu köprü 40 metre yüksekliğinde 30 metre enindir bir köprüdür.
İshakpaşa Sarayı: İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra en ünlü saray olma özelliğini taşıyan İshakpaşa Sarayı Doğubazayıt'a yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Saray ile ilginç bir özellik ise yapımında kullanılacak taşların inşa edileceği alandan 100 km kadar ötede çıkarıldığı ve sıralarının kaybolmaması için numaralanıp taşınmış olmasıdır.
Bayazıt Kalesi: Belleburç bölgesinde, sarp kayalıklı bir bölgede bulunan bu kalenin hangi medeniyet veya yöneticiler tarafından yaptırıldığı gizemini korumaktadır. Kalenin, eski dönemler göz önünde bulundurulduğunda yeri nedeniyle önemli bir amaç için inşa edildiği sanılmaktadır.
Nuhun Gemisi: Mitolojik olarak değerlendirilebilecek bu doğal anıt Ağrı Dağı'nın güney bölgesine yakın olan Üzengili ve Telçeker köyleri arasında yer alır.
2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara