Amasya Şehir ve Gezi Rehberi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
40° 39′ 0″ K, 35° 50′ 0″ D
Bölge
Karadeniz Bölgesi
İklim
Karadeniz iklimi – Karasal İklim
Belediye Başkanı
Cafer Özdemir
Futbol Takımları
Amasya Belediyespor, Amasya Eğitim Spor Bayan Futbol Takımı
Yüzölçümü
5,690 km2
Plaka Kodu
05
Nüfusu
321,913
Denize Yükseklik
425 m
Telefon Kodu
(+90) 358
Posta Kodu
05000
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAZD (+3) (Yaz)
Amasya Hakkında Genel Bilgi

Amasya adı nereden gelmektedir? : Tarihi belgelere bakılacak olursa Amasya'nın ulaşılabilinen ilk adının Hakmiş olduğunu görünmektedir. Bunun ötesinde Mitridates Krallığı zamanından bugünkü halinin atası olarak kabul edebileceğimiz Amasseia adının kullanılmıştır. Bizans döneminde Amasia olarak kullanılan isim, Osmanlı imparatorluğu döneminde Amasya olarak son halini bulmuştur.
Amasya'nın nasıl bir coğrafi yapısı vardır? : Amasya şehri vadi üzerine kurulmuştur ve bu sebep şehir merkezinin denize yakın olmasını sağlar.
Amasya ilinin komşuları: Amasya şehrinin dört şehir ile komşudur, bunlar alfabetik sırasıyla Çorum, Samsun, Tokat ve Yozgat'tır.
Amasya'nın iklimi: Amasya'da Karadeniz iklimi ile karasal iklim karışımı bir iklim boy gösterir. Bu iklim çeşidinde yazları sıcak, kışlar ise yağışlı geçmektedir.
Amasya çevresindeki dağlar: Amasya il sınırlarında ön plana çıkan dağlar; Tavşan Dağı, Kocacık Tepesi, Ferhat Dağı, Kırklar Dağı ve Akdağ'dır.
Amasya ilindeki akarsular: Amasya ilinden geçen en önemli akarsunun Yeşilırmak olduğu söylenebilir. Amasya'daki diğer akarsular Çekerek Irmağı, Tersakan Çayı, Kelkit Çayı, Destek Çayı, Gökdere Çayı, Kavşak Çayı, Hamamözü Çayı ve Deliçay'dır.
Amasya'daki üniversiteler: Amasya Üniversitesi şehirdeki tek üniversitedir.
Amasya 'nın ilçeleri: Amasya iline bağlı 6 adet ilçe bulunmaktadır. Bunlar; Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova ve Taşova'dır.
Amasya ekonomisi: Amasya'nın ekonomisi öncelikli olarak tarım ve ikincil olarak hayvancılık sektöründe gelişmiştir. Amasya'da sanayi sektörü gelişmemiştir.

Amasya'ya Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Amasya'ya havayolu, karayolu ve demiryolu ile direk olarak denizyolu ve kullanarak da aktarmalı bir şekilde ulaşmanız mümkündür.

Havayolu ulaşımı: Amasya'nın Merzifon ilçesinde bulunan Amasya Merzifon Havalimanı ile kente havayolu ile ulaşmak mümkündür. Havalimanında şu an için sadece iç hat uçuşları gerçekleşmektedir. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları aracılığıyla Amasya-İstanbul arasında direk uçuşlar vardır.
Karayolu ulaşımı: Amasya ilinden karayolu ile direk olarak Çorum, Tokat ve Samsun'a ulaşım mümkündür. Ayrıca Amasya Otogarı'ndan Türkiye'nin her yerine otobüs ile ulaşmak mümkündür.
Demiryolu ulaşımı: Amasya iline sınırları içerisinde 2 adet tren garı bulunmaktadır. Amasya iline Sivas-Samsun demiryolu üzerinden direk ulaşım mümkündür.
Denizyolu ulaşımı: Amasya iline denizyolu ile direk ulaşım mümkün değildir, şehre en yakın liman Samsun ilinde bulunur (yaklaşık 130 km mesafede).
Şehir içi ulaşımı: Amasya ilinde şehir içi ulaşım minibüs ve otobüsler aracılığıyla gerçekleştirilir.

Amasya'da Nerede Kalınır? / Amasya Otelleri

Beyoğlu Hotel
Simre Hotel
Grand Harsena Hotel
Uluhan Hotel
Fimar Life Thermal Hotel

Amasya Mutfağı / Amasya'da ne yenir?

Amasya ekonomik olarak da tarım odaklı bir yapıya sahip olduğundan tarım ürünlerindeki bu zenginlik mutfağına da yansımıştır. Amasya iline ait yemekler Çatal çorba, toyga çorbası, bakla dolması, ciğer sarması, Amasya mıhlaması, kavuklu pilav ve tatlılardan şeker böreği ve ayva gailesi olarak sıralanır.

Amasya'nın en iyi 5 restoranı (Karışık liste):
Bedesten Osmanlı Mutfağı
Amaseia Mutfağı
Ciloşoğlu Kafe
İşçimen Restoran
Keyf Restoran

Amasya'da Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Amasya Kalesi: Amasya Kalesi bağlantı verdiği tarihi mezarlıklar ve mimari yapısı ile Amasya'da görülebilecek tarihi / turistik yerlerin başında gelir. Kale bünyesinde dört adet kapı, sarnıç ve zindanlar da bulunmaktadır.
Gök Medrese Camii: 13. Yüzyılda yapılmış olan bu tarihi cami içerdiği medrese ve mezar odası ile külliye olarak da sınıflandırılır. Mimari öğelerinde kullanılan mavi renkli çiniler sebebiyle Gök Medrese Camii olarak isimlendirilmiştir.
Sultan II. Bayezid Külliyesi: 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Yapının içerisinde medrese, türbe, şadırvan gibi külliye olarak sınıflandırılmasını sağlayan yapılar vardır. Külliye'nin ön plana çıkan öğesi ise cami kısmıdır. Cami kısmı beş kubbeden oluşan bir cemaat bölgesi ve buna bağlanan iki kubbeli bir yan bölgeden oluşur.
Ezine Han: Pazar beldesinde bulunan bu yapı Alaaddin Keykubad'ın eşi Mahperi Hatun'un emriyle yaptırılmıştır. Dönemine ait han özelliklerini sergileyen ve görülmesi gereken tarihi bir yapıdır.

2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara