Ankara Şehir ve Gezi Rehberi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
39,927,25° K 32,855,18° D
Bölge
İç Anadolu Bölgesi
İklim
Karasal iklim – Karadeniz iklimi
Belediye Başkanı
Melih Gökçek
Futbol Takımları
Ankaragücü, Gençlerbirliği, Osmanlıspor
Yüzölçümü
25,437 km2
Plaka Kodu
06
Nüfusu
5,170,072
Denize Yükseklik
938 m
Telefon Kodu
(+90) 312
Posta Kodu
06xxx
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAZD (+3) (Yaz)
Ankara Hakkında Genel Bilgi

Ankara adı nereden gelmektedir? : Mitolojideki bazı efsaneler göz önünde bulundurulduğunda Ankara, Frig Hükümdarı Midas'ın bir gemi çapasına rastladığı bölgedir. Ankara adı köken olarak Anküra isminden türemiş ve Yunan dili kökenli bir isimdir.
Ankara'nın nasıl bir coğrafi yapısı vardır? : Ankara, Kızılırmak ve Sakarya Nehri'nin ortasında ovalık bir alana kurulmuştur.
Ankara ilinin komşuları: Ankara iline komşu olan 7 il bulunmaktadır. Bu iller alfabetik sırayla; Aksaray, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir ve Konya'dır.
Ankara'nın iklimi: Ankara'nın iklimi iki farklı iklim tipinden meydana gelmiştir. Kentin orta ve güney bölümü karasal iklimi yaşarken, kuzey bölümü ise Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Ankara'da bugüne kadar ölçülmüş en yüksek sıcaklık 42, en düşük sıcaklık ise -31 °C'dir.
Ankara çevresindeki dağlar: Ankara ilini çevreleyen dağlar: İdrsi Dağı, Elma Dağ, Aydos Dağı, Mire Dağı, Hızır Dağı ve Yıldırım Dağı'dır.
Ankara ilindeki akarsular: Ankara'daki en önemli akarsular Kızılırmak ve Sakarya'dır. Bu akarsuların kollarından oluşan diğer akarsular ise Ankara Çayı, Kirmir Suyu, Ilıcaözü, Balaban Dereleri, Eymir Gölü ve Mogan Gölü'dür.
Ankara'daki üniversiteler: Ankara ili üniversite bakımından Türkiye'nin en zengin illerinden biridir. Ankara'da yirmi adet üniversite bulunmaktadır.
Bu üniversiteler alfabetik olarak; Anka Teknoloji, Ankara , Ankara Sosyal Bilimler, Atılım, Başkent, Bilkent, Çankaya, Gazi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Hacettepe , Kara Harp Okulu, İpek, Orta Doğu Teknik, Ted, TOBB, Turgut Özal, Türk Hava Kurumu, Ufuk ,Yıldırım Beyazıt ve Yüksek İhtisas Üniversitesi'dir.
Ankara'nın ilçeleri: Ankara ilinde toplamda 25 adet ilçe bulunur. Bu ilçeler alfabetik sırayla: Akyurt, Altındağ, Ayaş, Balâ, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar ve Yenimahalle'dir.
Ankara ekonomisi: Ankara ilinin ekonomik yapısı sırasıyla sanayi, Tarım ve hayvancılık, enerji ve madencilik sektörü üzerine kurulmuştur.

Ankara'ya Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Ankara iline havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Ankara'da bulunan Esenboğa Havalimanı iç ve dış uçuşlarını kabul etmektedir.

Havayolu ulaşımı: Ankara Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Terminali Türkiye'nin pek çok ilinden direk uçuş kabul etmektedir. Bu seferlerin başında İstanbul (Sabiha Gökçen-Atatürk), Antalya, İzmir Adnan Menderes, Diyarbakır Kaplaner ve Adana Şakirpaşa havalimanları çıkışlı uçuşlar gelmektedir. Esenboğa Dış Hatlar Terminali'de iç hatlar terminalinde olduğu gibi yurtdışındaki popüler şehirlerin pek çoğundan direk uçuş kabul etmektedir.
Karayolu ulaşımı: Ankara hem Türkiye'nin başkenti hem de orta kısmında bulunması nedeniyle karayolu ulaşımı en yüksek olan illerden biridir. Ankara'dan direk olarak Bolu, Konya, Eskişehir, Afyon, Çorum, Çankırı, Gerede, Kayseri illerine bu illerden de neredeyse tüm Türkiye'ye karayolu ile erişmek mümkündür. Ankara'da bulunan AŞTİ'den de (Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi) Türkiye'nin tüm illerine direk otobüs seferleri mevcuttur.
Demiryolu ulaşımı: Ankara'nın başkent oluşu demiryolu ulaşımında da şehri avantajlı bir pozisyona taşımıştır. Türkiye'de bulunan demiryolu ağının %5,2'si Ankara'da bulunur. Ankara'dan İstanbul, Eskişehir, Konya ve hattın kapasitesi dâhilinde kalan diğer merkezlere tren ile ulaşım mümkündür.
Şehir içi ulaşım: Ankara'da şehir içi ulaşım metro, belediye otobüsü, özel halk otobüsü, minibüs-dolmuş ve taksiler aracılığıyla sağlanır. Kentin göbeği olan Kızılay Meydanı aktarması ile birçok bölgeye 1 ya da 2 aktarma ile ulaşmak mümkündür.

Ankara’da Nerede Kalınır? / Ankara Otelleri (3 ve üstü Yıldızlı)

5 Yıldızlı Oteller: Wyndham Ankara, Swissotel Ankara, Sheraton Hotel Convention Center, Lugal Hotel, Rixos Grand Ankara, JW Marriot Hotel Ankara, Bilken Hotel and Conference Center
4 Yıldızlı Oteller: Radisson Blue Ankara, Divan Ankara, Vivaldi CE Gold Hotel, İlci Residence Hotel, Hotel Midi, Hotel Houston,
3 Yıldızlı Oteller: Maltepe 2000 Hotel, Hotel Mostar, Rest Hotel, Ankyra Hotel, Asal Hotel, Hotel Tunalı

Ankara mutfağı / Ankara'da ne yenir?

Ankara mutfağı, sert ve soğuk geçen kışların etkisinden olsa gerek çorbalar ve odun kömür ateşinde pişen yemekler kategorisinde geniş seçenekler sunuyor. Türkiye'nin başkenti olma özelliğinden dolayı göç alan bir yapısı olduğu içinde farklı illere ait yemekleri lezzet farkı olmadan Ankara'da tatmanız da mümkün. Ankara'nın çalışan vatandaş profili göz önünde bulundurulunca akıllara ilk olarak Ankara Simidi gelse de, Ankara yöresel lezzetleriyle de midelerde yerini layıkıyla buluyor. Soğuk kış günlerinde Ankaralıların için ısıtan çorbalara örnek olarak aş çorbası, dutmaç, miyane çorbası, toyga çorbası verilebilecekken, et yemekleri kategorisinde Ankara tavası, çoban kavurması, kapama ve sızgıç popüler yemeklerin başını çekiyor.
Ankara'nın en iyi 10 restoranı (Karışık liste):
Trliye Restoran (Balık), Günaydın Restoran (Attar sok.), 63 Kebap Restoran (Beşevler)Yıldız Aspava, Gaga Manjero, Mutlu Piknik, 01 Adanalı İsmail Usta (Çay yolu), Sırıkçı Şaban Usta'nın Yeri, Big Chefs (İran cad.), Köroğlu İşkembecisi

Ankara'da Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Anıtkabir: Ankara'ya gelince görülmesi gereken yerlerin başında Gazi Mustafa Kemal'in anıt mezarı Anıtkabir gelmektedir. Anıtkabir genel olarak sabah 09.00 akşam 16.00 arası ziyaretçi kabul etmektedir.
Anadolu Medeniyetler Müzesi: Arkeolojik eserlerin sergilendiği dünyanın bu konuda önde gelen müzelerindendir. Konum: Atpazarı
Kurtuluş Savaşı Müzesi: Andezit taşı ve Türk mimarisinin en belirgin özelliklerini taşıyan bu müze geniş bir koleksiyona sahiptir. Konum: Altındağ
Ulucanlar Cezaevi Müzesi: Türkiye yakın geçmişinde birçok siyasi mahkûmun tutuklu kaldığı ve 2010 yılında restorasyonu tamamlanan bu müze Türkiye yakın geçmişine göz atmak için iyi bir tercihtir. Konum: Ulucanlar cad. / Altındağ
Ankara Kalesi: Kesin olarak bilinmemekle birlikte birçok farklı medeniyet tarafından onarımdan geçtiği tahmin edilen kalenin 20'ye yakın kule yapısı vardır. Konum: Altındağ
Ankara Roma Hamamı: 3.yüzyılda Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı için yapıldığı bilinen hamamın, döneminde taşralılardan ziyade İmparatorluk konukları için yapıldığı sanılmaktadır. Konum: Altındağ

Ankara’da Sanat ve Kültür

Ankara'daki Festivaller
Ankara Uluslararası Film Festivali‎
Beypazarı Festivali
Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

Ankara’da Gece Hayatı / Eğlenilecek Yerler

Ankara'nın klasik gazino eğlence kültürüne ek olarak 20'ye yakın üniversite barındırıyor olması şehirde gece hayatının renkli ve akıcı olmasını sağlamaktadır.
Ankara eğlence mekanları:
Salata Cafe Ristorante & Bar, İtalic Cafe & Bar, Cafe Bien, if Performance Hall, The House Cafe, Zeki Bar, Siyah – Beyaz, No4 Restaurant, Hayyami Şarap Evi, Kıtır

2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara