Antalya Şehir ve Gezi Rehberi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
37°10′54″K 30°56′00″D
Bölge
Akdeniz Bölgesi
İklim
Akdeniz İklimi
Belediye Başkanı
Menderes Türel
Futbol Takımları
Antalyaspor
Yüzölçümü
20, 909 km2
Plaka Kodu
07
Nüfusu
2,222,562
Denize Yükseklik
39 m
Telefon Kodu
(+90) 245
Posta Kodu
07xxx
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAZD (+3) (Yaz)
Antalya Hakkında Genel Bilgi

Antalya adı nereden gelmektedir? : Tarihi kaynaklara göre kentin adı Pergamon Kralı II.Attolos'tan gelmektedir.
Antalya'nın nasıl bir coğrafi yapısı vardır?: Antalya şehri Toros Dağları ile çevrelenmiş olduğundan şehrin büyük bir bölümü dağlık (%78) olmak üzere ova ve engebeli araziden oluşur.
Antalya ilinin komşuları: Antalya alfabetik olarak Burdur, Isparta, Karaman, Konya ve Mersin illeri komşudur.
Antalya'nın iklimi: Antalya ili Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu iklim tipinde kış dönemi diğer iklimlere göre daha yumuşak ve yağışlı geçerken yazları ise sıcak ve nemli geçer. Antalya ilinde bugüne kadar ölçülmüş en yüksek ve düşük sıcaklıklar sırasıyla 35 ve 4.8 31 °C'dir.
Antalya'nın çevresindeki dağlar: Toros Dağları, Bey Dağları, Alcadağ, Susuz Dağlar, Geyik Dağları ve Akdağ Antalya ilinin çevresinde bulunan dağlardır.
Antalya ilindeki akarsular: Antalya'da 30'a yakın denize ve göle dökülen akarsu vardır. Bu akarsuların önde gelenleri Eşen Çayı, Demre Çayı, Acısu, Akçay, Alakır Çayı, Büyük Arapsuyu, Küçük Arapsuyu, Düden Çayı, Sedir Irmağı ve Kaledıran Çayı'dır.
Antalya'daki üniversiteler: Antalya'da dört adet üniversite bulunur. Bun üniversiteler alfabetik sıra ile Akdeniz Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ve Uluslar arası Antalya Üniversitesi'dir.
Antalya'nın ilçeleri: Antalya'ya bağlı 19 ilçe vardır. Bu ilçeler alfabetik sırası ile: Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa ve Serik'tir.
Antalya'nın ekonomisi: Antalya'nın ekonomisinin en önemli oyuncusu turizm sektörüdür. Bu sektörü sırasıyla tarım, ticaret, hayvancılık ve madencilik takip eder.

Antalya'ya Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Antalya'ya havayolu ve karayolu ile direk, deniz ve demiryolu ile aktarmalı ulaşım mevcuttur. Antalya Havalimanı iç ve dış uçuşlar kabul etmektedir.

Havayolu ulaşımı: Antalya Havalimanı iç hat uçuşlarında İstanbul Sabiha Gökçen, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, Adana Şakirpaşa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan direk uçuşlar kabul etmektedir. Dış hat uçuşlarında ise Rusya, Almanya, KKTC, İsrail, Norveç, İngiltere ve Fİnlandiya gibi birçok ülkeden uçuş kabul etmektedir.
Karayolu ulaşımı: Antalya'ya karayolu ile de farklı bölgelerden direk ulaşım mümkündür. Ankara – Antalya (Konya üzeri), Afyon-Antalya, Isparta-Antalya bu alternatiflerden bazılarıdır. Antalya Ulaşım A.Ş. (Antalya Otogarı) aracılığıyla da Türkiye'nin her yerine otobüs seferleri vardır.
Denizyolu ulaşımı: Antalya'ya denizyolu ile diğer yurt içi şehirlerden direk ulaşım seçeneği olmamasına rağmen, ulaşımın zor olduğu kıyılar ve koylar arasında bu seçenek kullanılmaktadır. Diğer tarafta Port Akdeniz – Antalya Limanı'na özellikle yaz döneminde yurtdışından pek çok turistik sefer gerçekleşmektedir.
Demiryolu ulaşımı: Demiryolu ile Antalya'ya direk erişim mümkün değildir. Konya'ya kadar gelen demiryolu seferleri ile Antalya'ya aktarmalı olarak ulaşmak mümkündür.
Şehir içi ulaşımı: Antalya turistik bir şehir olduğundan şehir içi ulaşım seçenekleri diğer illere göre gayet geniş ve gelişmiştir. Şehir içi ulaşımda minibüs, otobüs, tramvay, Antray, taksi ve deniz otobüsü gibi farklı seçenekler mevcuttur. Şehir içi ulaşım fiyat tarifesi (2016): Minibüs 2,00 TL, Otobüs 2,00 TL, Tramvay 2,00 TL, Antray 2,00 TL ve Deniz otobüsü 10,00 TL'dir (Sadece Kemer bölgesine). Taksi ücretleri gidilecek mesafeye göre değişiklik göstermektedir.

Antalya'da Nerede Kalınır? / Antalya Otelleri (3 ve üstü Yıldızlı)

5 Yıldızlı Oteller: Rixos Downtown, Ramada Plaza Antalya, Hotel Su, The Marmara Antalya, Barut Hotel Lara, Liberty Hotels Lara, IC Hotels Green Palace, Baia Lara Hotel.
4 Yıldızlı Oteller: Akra Park Barut Hotel, IC Hotels Airport, Fame Residence Göynük, Sailor Bech Club, Çamyuva Beach Hotel, Pasha Princess Hotel, Garden Resort Bergamot
3 Yıldızlı Oteller: Atan Park Hotel, Antroyal Hotel, Gurtas Hotel, Santa Marina Hotel, Zel Hotel, Hotel Royal Hill, Grand Kayalar Hotel, Woodline Hotel.

Antalya mutfağı / Antalya'de ne yenir?

Akdeniz iklimin hüküm sürdüğü Antalya tarıma elverişli yapısından dolayı mutfak kültürü ve yemek seçenekleri açısından zengin bir yapıya sahiptir. Şehirde seracılığını gelişmiş olması özellikle sebze yetiştiriciliği alanında kendini göstermektedir. Coğrafi özelliklerden ötürü hayvan yetiştiriciliğinde keçi ve koyunlarım ön plana çıkmış olması, et ve et yemeklerinin mutfakta hatırı sayılır bir şekilde yer bulmasını sağlamıştır. Antalya yemeklerini en göze batan üyeleri tarhana çorbası, kekikli çorba, yarpızlı çorba, burani, softalar aşı, hibeş ve testi kebabıdır.

Antalya'nın en iyi 10 restoranı (Karışık liste):
Faruk Güllüoğlu İstanbul, Mehmet Restaurant, Şişçi Ramazan'ın Yeri, Akdeniz Pastanesi, 7 Mehmet, Can Can, Sultanyar Kebapçısı, Özdoyum Restaurant, Paçacı Şaban, Piyazcı Mustafa

Antalya’da Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Manavgat Şelalesi: Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunan şelale çok yüksek bir mesafeden dökülmemesine rağmen (yaklaşık 5-6 m) genişliği ve doğal güzelliği görülmesi gereken yerler arasında gelir.
Alara kalesi: Alara Çayı'na yakın dağlık bir alanda olan bu kale Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır.
Kızıl Kule: Adını yapısında bulunan tuğlalar ve kırmızımsı taşlardan alan Kızıl Kule 13. Yüzyılda Kettanizade Ebu Rahaoğlu Halepli Ebu Ali (Sinop Kalesi mimarı) tarafından yapılmıştır. Kule döneminde gözetleme amacı ile inşa edilmiştir.
Simena Kalesi: Demre ilçesinde bulunan kalenin milattan önce IV. Döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Kalenin içerisinde yaklaşık 3000 kişilik bir tiyatro kalıntısı vardır.
Side: Side'ye tarihi eserden ziyade tarihi bir şehir alanı demek daha doğru olacaktır. Side'nin bünyesinde 20,000 kişilik tiyatro, pazaryeri, sur, sarnıç ve heykel gibi pek çok tarihi eser ve yapı bulunmaktadır.
Oluk Köprü: Roma döneminin yapısal özelliklerini taşıyan bu köprü yüksekliğiyle ilgi toplayan tarihi bir yapıdır. Köprüçay bölgesi gezi duraklarınız arasında yer alıyor ise bu köprü görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada gelir.

Antalya’da Sanat ve Kültür

Adana kendi bölgesinde gelişmiş bir şehir olduğu için sanat ve kültür aktiviteleri bakımından da birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapan bir şehirdir.

Antalya festivalleri:
Altın Koza Film Festivali (1969'dan beri, Eylül )
Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali (1998'den beri, Mart)
Portakal Çiçeği Karnavalı (2014'ten beri, Nisan)
Uluslararası Gençlik Festivali (Mayıs)
Horzum Yayla Şenliği (Ağustos)
Sarımazı Zeytin Festivali (Ekim)

Antalya’da Gece Hayatı / Eğlenilecek Yerler

Denize kıyısının oluşu, ılıman bir iklime sahip oluşu, gelişmiş üniversitelerin yoğun öğrenci popülasyonu ve en önemlisi milyonlarca turistin yaz tercihi olan Antalya, eğlence ve gece hayatı bakımından da çok farklı seçenekler sunmaktadır.

Inferno, Mymoon, Zodiac, Neptuno Bar, Black Ice Bar, Aura Club, Monte Cristo Disco, Auditorium Club, Havana Club, İsyan Meyhane

2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara