Hakkari Şehir ve Gezi Rehberi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
37°27′58″K 44°03′52″D
Bölge
Doğu Anadolu Bölgesi
İklim
Sert Karasal İklim
Belediye Başkanı
Dilek Hatipoğlu, Nurullah Çiftçi
Futbol Takımları
Hakkâri Belediyespor, Hakkarigücü
Yüzölçümü
9.521 km2
Plaka Kodu
30
Nüfusu
276.287
Denize Yükseklik
1720 m
Telefon Kodu
(+90) 438
Posta Kodu
30000
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAYZD (+3) (Yaz)
Hakkari Hakkında Genel Bilgi
Hakkâri adı nereden gelmektedir?: Hakkâri adının orijinali rivayetlere göre Kar-in olup sonrasında başına Her ekini almıştır. Her-Kar-in zamanla söyleyiş açısından Hakkâri şekline gelmiştir.
Hakkâri'nin nasıl bir coğrafi yapısı vardır?: Hakkâri ilinin %90 gibi bir bölümü dağlıktır.
Hakkâri ilinin komşuları: Hakkâri ili Türkiye sınırları içerisinde Şırnak ve Van illeriyle komşudur.
Hakkâri'nin iklimi: Hakkâri'de sert bir karasal iklim hüküm sürer. Kışın başladığı Ekim ayı sonu ile Nisan başlangıcına kadar kar yağışı görüldüğü olmuştur. Yazları da tam tersine sıcak ve kurak bir iklime sahip olan Hakkâri'de iki mevsim arasındaki sıcaklık farkı 65 °C'ye kadar çıkabilmektedir.
Hakkâri'nin çevresindeki dağlar: Hakkâri yapı olarak dağlık bir bölge olduğu için (%90 oranında), bu bölgede irili ufaklı pek çok yükselti bulunur. Bu yükseltilerden ön plana çıkanlar; Cilo Dağı, Şişol Dağı, Beridalo Dağı, Sindir Dağı, Kandil Dağı, Meydanbelek ve Samdağı'dır.
Hakkâri ilindeki akarsular: Zap suyu, Habur Çayı, Botan Suyu, Oramar Suyu ve Şemdinli Çayı Hakkâri'deki önemli akarsulardandır.
Hakkari'deki üniversiteler: Şehirde bulunan tek üniversite Hakkari Üniversitesi'dir.
Hakkari'nin ilçeleri: Hakkari'ye bağlı 3 adet ilçe bulunur. Bu ilçeler alfabetik sırayla; Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova'dır.
Hakkari'nin ekonomisi: Hakkari nüfusunun %90'ı tarım ve hayvancılıkla uğraşır bu neden ötürü il ekonomisi bu sektörlere bağlıdır.
Hakkari'ye Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Hakkari'ye karayolu ve hava yolu ile ulaşım mümkündür. Hakkâri Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı iç hat uçuşlarını kabul eder.

Hava yolu ulaşımı: Hakkâri Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı iç hat uçuşlarında İstanbul-Atatürk Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları'na ait iç hat uçuşlarını ve Ankara-Esenboğa Havalimanı'ndan Anadolujet'e ait iç hat uçuşlarını kabul eder.
Karayolu ulaşımı: Hakkari'ye karayolu ile Şırnak ve Van illeri üzerinden direk ulaşım mümkündür. Hakkari Otogarı'ndan Türkiye'nin bazı bölgelerine direk otobüs seferleri de mevcuttur.

Hakkari'de Nerede Kalınır? / Hakkari Otelleri
Hotel Sibar (3 Yıldızlı)
Hotel Şenler (3 Yıldızlı)
Hotel Ufuk Zafer (3 Yıldızlı)
Hotel Oslo (Yüksekova bölgesi)
Hakkari Mutfağı / Hakkari'de ne yenir?

Hakkari'nin yüksek oranda dağlık bir yapısı olduğundan yöre yemeklerinin temel maddeleri dağda yetişen otlar, et ve et ürünleridir. Yöre halkı bu temel besinleri kombine ederek çok farklı lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu lezzetlere verilebilecek en iyi örnek muhtemelen otlu peynirdir. Bölgeye ait yemeklerde sumak çok fazla kullanılır ve bu sebeple Hakkari yemeklerini diğer yemeklerden ayıran en büyük özellik biraz daha ekşi olmasıdır. Hakkari yöresine ait yemekler: Qiris, Duğeba, Keledoş, Lalepet, Cimilig, Hekerun, Keşkek.

Hakkari'nin en iyi 5 restoranı (Karışık liste):
Özdamak Ocakbaşı
Hacı Baba Kebap Salonu
Derya Kebap Salonu
Dilek Lokantası

Hakkari'de Gezilecek Tarihi/Turistik yerler
Taş Köprü: Kesme taşlarla inşa edilmiş bu köprünün 19.yüzyılda kuzey-güney istikametinde bir bağlantı noktası olarak yapıldığı tahmin edilmektedir.
Çay Kalesi: Rakım olarak yaklaşık 2 km yükseklikteki kayalıkların üzerinde bulunan Çay Kalesi'nin gözetleme ve konaklama amacıyla yapıldığı tahmin edilmektedir.
Meydan Medresesi: Kimin tarafından yaptırıldığı hala gizemini koruyan bu medrese tonoz örtülü ve kemerli bir yapıya sahiptir. Hakkari'deki diğer tarihi yapılarda olduğu gibi bu yapıda da düzgün kesme taş işçiliği ön plana çıkar.
2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara