Hatay Şehir ve Gezi Rehberi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
36°35′24″K, 36°29′35″D
Bölge
Akdeniz Bölgesi
İklim
Akdeniz İklimi
Belediye Başkanı
Lütfü Savaş
Futbol Takımları
Hatayspor
Yüzölçümü
5.524 km2
Plaka Kodu
31
Nüfusu
1.519.836
Denize Yükseklik
100 m
Telefon Kodu
(+90) 326
Posta Kodu
31xxx
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAZD (+3) (Yaz)
Hatay Hakkında Genel Bilgi

Hatay adı nereden gelmektedir?: Önceki adı Hattena olan Hatay'ın adı Atatürk tarafından verilmiştir.
Hatay'ın nasıl bir coğrafi yapısı vardır?: Bir sınır şehri olan Hatay kıyı ovası coğrafi yapısındadır.
Hatay ilinin komşuları: Hatay ili alfabetik sırayla Adana, Gaziantep, Kilis ve Osmaniye ile komşudur.
Hatay'ın iklimi: Hatay şehri Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu iklim tipine bağlı olarak kış ayları ılı, yaz ayları ise sıcak geçer. Hatay'da bugüne kadar ölçülen en yüksek ve düşü sıcaklıklar sırasıyla 43.2 ve -3.2 °C'dir.
Hatay'ın çevresindeki dağlar: Amanos (Nur) Dağları, Daz Dağı, Musa Dağı, İkiztepe ve Keldağ Hatay ve çevresinde bulunan dağlardır.
Hatay ilindeki akarsular: Hatay ilinde irili ufaklı pek çok akarsu bulunur. Asi Irmağı, Küçük Akarçay, Büyük Akarçay, Afrin Çayı ve Karasu Hatay'da bulunan önemli akarsulardır.
Hatay'daki üniversiteler: Hatay'da iki adet üniversite bulunur. Bu üniversiteler İskenderun Teknik Üniversitesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi'dir.
Hatay'ın ilçeleri: Hatay ilçe bakımından zengin bir şehirdir, Hatay'a bağlı toplam 15 ilçe vardır. Bu ilçeler alfabetik sırayla; Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı'dır.
Hatay'ın ekonomisi: Hatay ekonomisinin en önemli iki oyuncusu tarım ve sanayi sektörleridir.

Hatay'a Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Hatay'a havayolu, karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım seçenekleri vardır. Hatay Havalimanı iç ve dış hatlardan direk uçuşlar kabul etmektedir.

Hava yolu ulaşımı: Hatay Havalimanı'na yurt içi uçuşlarda İstanbul-Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan; Anadolujet ve Pegasus Havayollarına ait uçuşları, Ankara-Esenboğa Havalimanı'ndan; Borajet ve Anadolujet Havayollarına ait uçuşları, İstanbul-Atatür Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları'na ait uçuşları ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan Pegasus Havayollarına ait direk uçuşlar vardır.
Dış hat uçuşlarında ise Lefkoşa-Ercan Havalimanı'ndan; Borajet ve PEgasus Havayollarına ait direk uçuşları, Cidde-Riyad'tan Nas Air'e ait uçuşları ve son olarak Düsseldorf'tan Hamburg Airways'e ait direk uçuşları kabul eder.
Kara yolu ulaşımı: Hatay'a karayolu ile Adana, Osmaniye, Kilis ve Gaziantep illerin direk ulaşım seçeneği mevcuttur. Antakya Otogarı'ndan Türkiye'nin tüm illerine otobüs seferleri de mevcuttur.
Demir yolu ulaşımı: Hataya'da direk tren seferi bulunmamasına rağmen, tren ile İskenderun'a ulaşım ulaşabilirsiniz. Bu noktadan sonra minibüs-dolmuş ve taksi seçenekleri ile Hatay'a ulaşmak mümkün.
Şehir içi ulaşım: Hatay'da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksilerle sağlanmaktadır. Şehir içi mesafeler çok uzak olmadığı için, gidilecek yere tek vasıta ile ulaşmak mümkündür.

Hatay'da Nerede Kalınır? / Hatay Otelleri

5 Yıldızlı Oteller: Ottoman Palace Thermal Spa & Congress
4 Yıldızlı Oteller: Narin Hotel, Büyük Antakya Oteli, Anemon Antakya Hotel, Grand Boğaziçi Hotel
3 Yıldızlı Oteller: Northhill Hotel, Hotel Orontes, Grand Mina Hotel, Defne Prenses Hotel, Haribye Sara Hotel, Reyhanli Emir Hotel

Hatay Mutfağı /Hatay'da ne yenir?

Türkiye'nin en zengin mutfaklarından biri olan Hatay mutfağını limitli kelimelerle tarif etmek kolay değil. Sınır şehri olması, ılıman iklimi sayesinde ürün bolluğu ve yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlerin bir arada yaşaması, Hatay mutfağının bu zenginliğinin başlıca kaynağıdır. Hatay ziyaretlerinizi unutulmaz kılacak olan Hatay yemeklerinin ön plana çıkanları; tepsi kebabı, kağıt kebabı, içli köfte, sini oruğu, Hatay künefesi ve sembusaktır.

Hatay'ın en iyi 10 restoranı (Karışık liste):
Pöç Kasabı ve Kebap Salonu
Sveyka Restoran
Sultan Sofrası
Anadolu Restoran
Kebo
Dönerci Tacettin
Liman Kebap
Kule Restoran
Hidro Restoran
Kuzeytepe Muhtarın Yeri

Hatay'da Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Hatay'ın zengin tarihi ve yüzyıllardan bu güne gelen kozmopolit nüfusu sadece Hatay mutfağını etkilemiş değil, Hatay bu öğelerin iz düşümü olarak da çok zengin tarihi ve turistik yapılara & yerlere sahip bir şehir.

Saint Pier Kilisesi: Dünya tarihinde biline ilk Katolik kilise olan bu yapı her yıl yurt dışından ziyaretçi akınına uğruyor. Yapı olarak mağara odası şeklinde olan kilise, manevi değeriyle Türkiye'deki en önemli tarihi bölgelerden birisi.
Habib-i Necar Camii: Anadolu'nun ilk camisi olan Habib-i Necar Camii için tam bir kültürel anıt ya da miras demek yanlış olmaz. Cami'nin 7.yüzyılda fetih sonrası yapıldığı tahmin edilmektedir.
Cin Kulesi: Gözetleme kulesi olarak yapılan bu tarihi yapı manzarasıyla adeta Hatay'ın güzelliklerinin bir sunumu yapmaktadır. İskenderun'da bulunan Cin Kulesi'nin yapım tarihi olarak Cenevizliler dönemi tahmin edilmektedir.
Batıayaz Yaylası: Başka bir deyişle “Yalancı Cennet" olarak nitelendirebileceğimiz Batıayaz Yaylası Samandağ ilçesinde bulunmaktadır. Özellikle doğa ve pikniğe düşkün olanların Hatay ziyaretlerinde mutlaka görmeleri gereken yerler arasında gelir.

Hatay'da Sanat ve Kültür

Hatay yüzyıllar boyunca etkisinde kaldığı farklı medeniyetler sebebiyle pek çok tarihi yapının yanında, bu medeniyetlere ait kültür & sanat etkinlikleri ile de ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatmayı başarabilen bir şehir.

Hatay Festivalleri:
Geleneksel Bahar Şenliği (Mayıs)
Antakya Festivali (Temmuz)
Yayla Şenlikleri (Ağustos)
Payas Kervansaray Şenlikleri (Eylül)

2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara