Kars Şehir Künyesi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
40°36′0″ K, 43°5′0″ D
Bölge
Doğu Anadolu Bölgesi
İklim
Karasal-Sert Yayla İklimi
Belediye Başkanı
Murtaza Karaçanta
Futbol Takımları
Karsspor
Yüzölçümü
2.347 km2
Plaka Kodu
36
Nüfusu
129.458
Denize Yükseklik
1768 m
Telefon Kodu
(+90) 474
Posta Kodu
36000
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAYZD (+3) (Yaz)
Kars Hakkında Genel Bilgi
Kars adı nereden gelmektedir?: Şehrin adı bölgeye ilk olarak yerleşen Karsak Oymağı'ndan gelmektedir.
Kars'ın nasıl bir coğrafi yapısı vardır?: Kars ili büyük bir plato şeklindedir.
Kars ilinin komşuları: Kars ili alfabetik sırayla; Ağrı, Ardahan, Artvin, Erzurum ve Iğdır illeri ile komşudur.
Kars'ın iklimi: Kars'ta sert karasal –yayla iklimi etkisini gösterir. Bu iklim tipinde kışlar çok soğuk, yazlar ise yağışlı geçer. Kars ilinde bugüne kadar ölçülmüş ortalama en yüksek ve düşük sıcaklıklar sırasıyla; 17.5 ve -15.9'dur. Bugüne kadar ölçülen en düşük net sıcaklık ise -39 °C'dir.
Kars'ın çevresindeki dağlar: Yüksek bir yayla-plato yapısında olan Kars'ta bulunan dağlar; Allahuekber tepesi, Ziyaret Dağı, Balıklı Dağ ve Soğanlı Dağı'dır.
Kars ilindeki akarsular: Kars ilinde irili ufaklı pek çok akarsu bulunmaktadır. Bu listenin başında; Arası Irmağı, Arpa Çayı, Kura Irmağı, Aygır Gölü ve Aktaş Gölü gelir.
Kars'taki üniversiteler: Kars ilinde bulunan tek üniversite Kafkas Üniversitesi'dir.
Kars'ın ilçeleri: Kars'a bağlı 7 ilçe bulunmaktadır. Bu ilçeler alfabetik sırayla; Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim ve Susuz'dur.
Kars'ın ekonomisi: Kars ekonomisinin bağlı olduğu sektörler tarım ve hayvancılıktır. Kars'ta ekime uygun alanların %90 gibi bir bölümü tahıl ekimine ayrılmıştır.
Kars'a Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Kars'a havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Kars Harakani Havalimanı iç hat direk uçuşlar kabul etmektedir.

Havayolu ulaşımı: Kars'a SunExpress Havayolları ile İstanbul-Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarından, Türk Hava Yolları ile İstanbul-Atatürk Havalimanı'ndan ve Anadolujet ile Ankara-Esenboğa Havalimanı'ndan direk uçuşlarla ulaşmak mümkündür.
Karayolu ulaşımı: Kars iline karayolu ile Erzurum, Ağrı, Iğdır ve Ardahan'dan direk ulaşım seçeneği mevcuttur. Kars Otogarı'ndan Türkiye'nin pek çok iline direk seferler de vardır.
Demiryolu ulaşımı: Kars'a demiryolu ile ulaşım seçeneği de mümkündür. Erzurum-Kayseri bağlantısı üzerinden Kars Tren Garı'na gidilebilmektedir.
Şehir içi ulaşım: Kars'ta şehir içi ulaşım minibüs-dolmuş, otobüse ve taksilerle gerçekleşir. Kent merkezinde mesafeler çok uzak olmadığı için pek çok yere tek vasıtayla hızlı bir şekilde ulaşmak mümkündür.

Kars'ta Nerede Kalınır? / Kars Otelleri
4 Yıldızlı Oteller: Sim-Er Hotel
3 Yıldızlı Oteller: Dolina Sarıkamış Hotel, Hotel Çamkar Sarıkamış, Bildik Hotel, Şehr-i Beyaz Suit Hotel
2 Yıldızlı Oteller: Kars Konak Hotel
Kars Mutfağı / Kars'ta ne yenir?

Kars mutfağı kentin coğrafi özelliklerinden dolayı tahıl ve hayvansal ürünlere dayalı yemeklerden oluşur. Kars yöresine ait meşhur kahvaltı ürünleri Kars Kaşarı ve Kars Balı'da Türkiye'de oldukça rağbet görür. Kars mutfağının önde gelen yemekleri ise; hörre, kars böreği, hangel, haşıl, yaprak mantı, kuymak ve kesme çorbadır.

Kars'ın en iyi 10 restoranı (Karışık liste):
Kamer
Han-ı Hanedan
Hanımeli Kars Mutfağı
Kars Kaz Evi
Ocakbaşı Restoran
Atalay'ın Yeri
Kristal Lokantası
İkram Yemek
Kars Evleri Restoran
Anı Restoran

Kars'ta Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Hurriler'den Hititlere, Urartular'dan Babillere pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kars, bu sebepten ötürü tarihi ve turistik zenginlikleriyle ziyaretçilerine görülebilecek pek çok farklı yer sunar.

Ani Harabeleri: Kars-Ocaklı Köyü'nde bulunan ve inşa tarihi milattan önce 300'lü yılları bulan bu harabelerin antik bir kale kenti olarak kurulduğu bilinmektedir. Özellikle Ermeni yöneticilere ev sahipliği yapmış olan Ani Harabeleri yüzyıllar boyunca atak altında olduğu için harabe haline gelmiş.
Digor: Dede Korkut'un yaşadığı yer olarak bilinen Digor'da kendi dönemine ait pek çok kilise bulunuyor. Bölgede yüzyılların getirdiği tahribatlara yenik düşmemiş tarihi eserleri gezmek mümkün.
Selçuk Sarayı: Ani Ören'de bulunan Selçuk Sarayı inşa edildiği zaman 5 katlı bir yapı olarak inşa edilmiş. Yapılış tarihi olarak 1064 sonrası tahmin edilen sarayın zamanla üst katları tahrip olmuş. Sarayın ince işçiliği, özellikle tarihi mimari ile ilgilenenleri büyük ilgisini çekiyor.
Kanlı Tabya: 18.yüzyılda İran2dan gelebilecek ataklara karşı inşa edilen Kanlı Tabya, Osmanlılar ve Ruslar arasındaki savaşa adeta şahitlik etmiştir (1827). Önceki ismi Büyük Tabya iken zamanla bölgede yaşayanlar tarafından Kanlı Tabya olarak anılmıştır.

Kars'ta Sanat ve Kültür

Kars ilinde yılın farklı dönemlerde pek çok festival ve etkinlik gerçekleşir.

Kars festivalleri:
Kafkas Kültürleri Festivali
Altın Kaz Film Festivali
Avrupa Filmleri Festivali
Kaşar Festivali

2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara