Sosyal medyada paylaşın

Sizi bilemiyoruz ama biz adını söylerken sondaki "R"'yi elimizden geldiğince uzatarak söylüyoruz (ÇaylaRRRRR gibi, ve evet bir dönem Çocuklar Duymasın'ı biz de izledik) :)

Nasıl Gidiyoruz?

İstanbul'dan direkt olarak Tanzanya'nin başkenti `Darüsselam`'a uçus var. Afrika'nın yakın köşelerinden bir yerindeyseniz; `fast jet` benzeri firmalarla ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz (Biletleri nereden arayacağınızı söylemeye gerek duymuyoruz) :)

Ulaşım

Darüsselam'da yapacak çok bir şey yok, Uzak Dogulularin takıldığı çokça kumarhane var. Darüsselam'dan vapur ya da uçak ile geçis yapabilirsiniz. Erken rezervasyon durumunda fiyatlar vapur ile aynı. Gündüz seferi vapurlar 3-4 saat sürüyor, gece seferleri 7 saat civarında. Vapur ile uçak arasında 10-20 dolar fark var.

Konaklama

Kalınacak çokça yer var; `Freddy Mercury` sevenler, Mercury'nin doğduğu evde kalabilir.Burası otel haline getirilmiş, lakin evvelden rezervasyon yapmak gerekiyor.

Benim tavsiyem; `Dreamer's İsland`. Zeki Alasya ve Metin Akpinar'in `güler misin ağlar mısın` filmindeki gibi deniz ortasında bir ev yapmışlar, ev güneş enerjisiyle aydınlanıyor, bar kısmı şehirle aynı fiyatlarda. Priz yok, ama telefon ve pc'nizi şarj etmek için şehre götürüyorlar. Şehirde, adalarda yapılacak turların hepsini yarı fiyatına getirebilirsiniz.

Yapılacaklar

Spicy tour, adalar turu, Paje Sahili, Stone Town, köle pazarı ve daha bir sürü şey. Normalde şehri kendim gezmeyi severim, ama Zanzibar'da makul fiyatlarla rehber aracılığıyla gezin. Adalar'daki 80-200 yaş arasındaki kaplumbağalari görmeden dönmeyin. Ançuezli pizza alip gidin. Her biri bir Mikelanjelo, Donatello, Rafael, Leonardo...

Stone Town'da Hint ve Arap mimarisi etkin. Evlerin kapıları inanilmaz güzel, kare olanlar Arap mimarisi, oval olanlar Hint mimarisi. Gezdiğim rehber oval kapıların, fil geçisleri için olduğunu, Hindinstan'dan etkilendiğini söylemişti. Şehirde bolca Hint tapinagi var, çeşit çeşit tanrı(lar) var. Şanslıysanız, orda olduğunuz günlerden birinde Hindularin dini kutlamalarina denk gelebilirsiniz. Giysilerinize önem veriyorsaniz girmeyin içlerine, her yanınız boya olacaktir.

Balik pazarı güzel, ama çok iç açici-çeşitli değil. `Cidde`'deki balik pazarı bile bundan daha iyiydi (Cidde'yi de sonra yazacağım). Gel-Git 100 metre civarında etkili oluyor. Yerelden birini bulursanız, merkezden biraz uzakta çilek toplar gibi ahtapot vb... şeyleri toplayabilirsiniz. Deniz çekilince suyu çekilen topraktan topluyorsunuz.

Şehir merkezinde akşamları çok güzel bir pazar kuruluyor, envai çesit deniz ürününü izgara yapıyorlar. Hayatimda yedigim en iyi ahtapotları burada yedim. Karideslerine bulaşmayın.

Reggae muzik çok etkin, eski kalede haftada 1-2 konser-etkinlik oluyor. Origami benzeri bir palmiye yapragi sanati var. Palmiye yaprağından taç, kravat, bilezik, çanta, yüzük, ayakkabı vs.. yapiyorlar. Spicy turun en tatlı taraflarından biri bu hediyeler. Gideceğiniz turu iyi belirleyin. Referans alın.

Darüsselam Uçuşları

Ücretsiz Gör


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Cüneyt Özdemir'in "Götüren Varsa Hadi Atlayıp Gidelim" Dediği 10 Hayal Gibi Yer
18.01.2016
17 Ocak tarihli tweetinde Cüneyt Özdemir'in “Götüren varsan gelirim" dediği 10 muazzam bölgeyi sizin için derledik. Artık gelir mi gelmez mi onun bileceği iş :)
Anneler Haklı: Ağzınıza Bile Sürmemeniz Gereken 13 Yemek
30.01.2016
Annelerimizin küçükken bizlere söylediği “yabancı biri bir şey verirse sakın yeme" lafı, büyüdüğümüzde de geçerliliğini kaybetmiyormuş, hele ki bu laf yurt dışında gezerken daha da bir anlam kazanıyormuş...
En Pahalı 21 Başkanlık Uçağı
06.06.2016
21. Falcon 900 Ex Easy – GanaFiyat: $37 Milyonupload.wikimedia.org aracılığıyla 20. Ilyushin IL-96-300 – RusyaFiyat: $50 Milyon i.ytimg.com aracılığıyla19. Airbus A319 – BrezilyaFiyat: $81 Milyonupload.wikimedia.org...
Gittiğin Yol Yol Değil! Dedirtecek Dünyanın En Tehlikeli 13 Yolu
01.02.2016
1. Stelvio Pass Road, İtalya2,7 km süren bir baş dönmesine hazır mısın? Listedeki en korkunç yol olmamasına karşın (hemen korkutmayalım dedik) çok rüzgarlı ve tabiri caizse “dön babam dön" yapısında olan...
Başa Geldikçe Uçak Yolculuğundan Soğutan 9 Sinir Durum
10.01.2016
Daha uçağa binmeden başlayan, uçaktan inip gideceğimiz yere yetişene kadar karşımıza çıkan ve birçoğumuzun yaşadığı 9 sinir bozucu durum.
Gözü Yükseklerde Olanların Ölmeden Önce Görmesi Gereken 9 Yer
10.02.2016
Yükseklik korkusu olanların ayakları titreyebilir dikkat! Dünya üzerinde, listede belirttiğimiz yerler kadar nefesinizi kesecek kadar ihtişamlı manzaralara sahip pek çok yer yok. Fırsatınız ve imkanınız olması durumunda buraları görebilmeniz dileğiyle
Gitmek İçin Epey Bir Cesur Olmanız Gereken 9 Yer
22.01.2016
“Ağzında bal olanın arkasında iğnesi vardır" deyişine cuk diye oturacak, doğal güzellikleriyle cezbeden ama gidenin arkasından Yemen Türküsü'nü söyletebilecek Dünyanın en tehlike 9 yerini sizler için derledik (Burası Muş'tur..).
Daha Önce Duyulmamış Olması Muhtemel 9 Ayakkabı Markası
09.03.2016
Kadınların ayakkabı tutkusu hakkında ek bir açıklamaya ihtiyaç olduğunu sanmıyoruz. Bu sebeple lafı fazla uzatıp ne kendimizi ne de sizi yoruyoruz. Başlıkta belirtilen ayakkabılar aşağıda duruyor :)9....
Canı Sıkılan Japonların Buldukları 14 Garip "Şey"
27.04.2016
İcat edilecek pek bir şey bırakmadıklarından olsa gerek, Japon mucitlerin icat ettiği 14 garip "şey" tam aşağıda duruyor :)
Amme Hizmeti Serisi: "Birleşik Arap Emirlikleri El Rehberi"
02.05.2016
Gidenlerden sizler için bizzat öğrendiğimiz bilgiler tam aşağıda duruyor. Niyeti olanlar ya da yakın zamanda gidecekler için çok işe yarayacak bir içerik olduğunu düşünüyoruz (Biz, Biz ucakara!) :)
Normal Bizi Kesmez: Denizaltında Konaklayabileceğiniz 10 Tesis
20.06.2016
Tatil ve turizm sektörü gerçekten kendini aşmış durumda. Normal oteller "özel ziyaretçileri" tatmin etmiyor olacak ki, bu sektördeki bazi abiler sınır dinlemedn denizlerin, okyansunların altına eşsiz manzaralar...
Gezmek İçin Bahane Arayanlara: Uruguay'a Gitmek İçin 9 Sebep
05.04.2016
Yaz yaklaşırken farklı tatil planları olanlar var, buradan görebiliyoruz. Fırsatı ve "imkanı" olanlara özel olarak, farklı bir rotayı (ki bu Uruguay oluyor) düşünmeniz için size bahanelerle dolu bir içerik...
Hava Yolu Firmalarının İkram Ettikleri En İyi 22 Yemek
16.02.2016
Sizi bilmiyoruz ama biz daha bu yaşımıza kadar bu yemeklere denk gelemedik (halbuki yurt dışına çıkmışlığımız da var). İç hat uçuşlarında pek karşılaşamadığımız yemek ikramlarına ait görseller aşağıda...
"Nasıl Pilot Olunur?" Sorusuna 10 Maddede En Net Cevap
11.03.2016
Pilotların dünyasına ait içeriğimiz şaşırtıcı derecede ilgi çektiği için, düşündük, taşındık ve ziyaretçilerimize bir kıyak geçme gereği duyduk. Bu içeriğimizde “Nasıl Pilot Olunur?" sorusuna en sade,...
Turistlerin Başına Gelen 10 Dolandırıcılık Şekli
07.07.2016
Seyahat etmek yeni yerler görmek tabii ki güzel. Peki gittiğiniz yerlerden kötü anılarla ayrılmak? Bu içeriğimizde dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ve turistleri epey bir üzen 10 dolandırıcılık şekli huzurlarınızda.

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara