Sosyal medyada paylaşın

Gidenlerden sizler için bizzat öğrendiğimiz bilgiler tam aşağıda duruyor. Niyeti olanlar ya da yakın zamanda gidecekler için çok işe yarayacak bir içerik olduğunu düşünüyoruz (Biz, Biz ucakara!) :)

Başlıyoruz!

Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük emirliği. Mmiri `Bae`(`Uae`)'nin varsayılan Cumhurbaşkanı kıvamında. Bae'nin en büyük gücü, `Dubai`'nin aksine yatırımlarını çevre, teknoloji gibi konulara harcıyor olması. Arap ülkeleri arasinda, en rahat yaşanacak şehir olduğuna inanıyorum.

Emirates ve Thy'nin direkt uçuşları var ve 4 saat sürüyor. Biletinizi Emirates'ten alırsanız (ucakara.com kullanarak :P ), online olarak vize alabildiğinizi duydum, lakin ayrıntısını bilmiyorum. Aksi halde, vizeye başvurup 40 günlük vize alınabiliyor ve 2-3 gün içerisinde çıkıyor. Dubai'ye 140 km, 1,5 saat uzakta. Şehir içinde 60-80-100, şehir dışında ise x+20km/s hız sınırı var. Hız konusunda çok katılar, geçmemeye gayret edin.

Yaşam Stili Nasıl?

Yaşam stili olarak, Avrupa'ya en çok benzeyen ortadoğu ülkesi (İstanbul dahil), kadın hakları hariç tabii ki. Trafikte; sağınıza solunuza bakmadan karşıdan karşıya geçebilir, marketlerin çoğunda ayrı kapısı bulunan domuz eti reyonu, alkollü içecek reyonlarını bulabilirsiniz. Yılbaşına yakın zamanlarda tüm avm'lerin yılbaşı temasıyla süslendiğine tanıklık edeceksiniz. İngilizce biliyorsanız, iletişimde çok sıkıntı yaşamayacaksınız, karşılaştığım nüfusun %90'ından fazlası ingilizce konuşabiliyor.

Kurumsal işyerleri haricinde kadınlar Suudi Arabistan ve Bae'nin diger emirliklerine kıyasla çok rahatlar. Saçlara örtü geçirmek mecburi değil, alkollü içecek dükkanlarına rahatça girip çıkabiliyor, araba kullanabiliyorsunuz. Bikini ile sahilde günşlenmenizde, camiler dışında, corniche sahilinde vs... kot şort ile gezmenizde sıkıntı yaşandığını görmedim.

Yeme İçme

Burası standartları olan bir şehir, taksi-bakkal-lokanta vs.. her şeyin belli bir standardı var. Şehrin bir ucundan bir ucuna en fazla 40 dakika sürüyor, kalabalık zamanlarda dahi trafik çilesi yok. Cadde ve sokaklar çok düzgün, nizami ve geniş. Nüfusun %18'i Emiri, %35 Hindistanlı, Emiri kadar Pakistanlı, Filipin+Tayland+Endonezya ve geri kalanların çogu Avrupalı. Couchsurfing ile rahatlıkla konaklama imkanı bulunulabilir.

Bütçeye göre, her türlü restoran var, hint restoranı sayısı çok fazla ve oldukça ucuza geliyor. Kamu spotu: hint restoranlarin acisiz isteyiniz, istettiriniz.

Ulaşım

Ulaşım için gece 12ye kadar otobüs kullanılabilir. Sonrası için taksi, taksi İstanbul'dan daha ucuz. Araba kiralamak isteyenler, günlük 30 liraya kadar araç kiralayabilir. Gece hayatı opsiyonları, bütçenize ve networkünüze göre farklılık gösteriyor (daha fazla detay vermiyorum :) )

Aktiviteler

Bae'nin diğer emirliklerine kıyasla, ziyaret edilecek çok daha fazla kültürel miras alanı var. Aralik ayina kadar kumsalda güneşlenip, denizde yüzebilirsiniz. f1 alanindaki `ferrari world` ve su parkları gördüğüm diger örneklere göre daha iyi, ziyaretler 200-300 lira civarında değisiyor. Birkaç adet fırsat sitesi var, etkinliklere daha uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz. Bazısında kalite çok düşük oluyor, yorumları kontrol ediniz. Örnek olarak ferrari world'e 120 liraya girebilirsinz. Kasım başında bilmem ne kongresi, kasım sonuna dogru f1, nisan ortasında hatırlamadığım başka bir etkinlik nedeniyle otel fiyatlari çok yukarılara çıkıyor. Yaz aylarında, araba kliması çalışsın diye; kontakt açık bırakılıp avm'ye gidenler var. Güvenlik sorunu neredeyse yok. Nem var Nem! Çöl safarisi ve çölde bir gece geçirmeyi mutlaka öneririm.

Dubai, Abu Dhabi'ye göre çok daha modern gözükse de, Abu Dhabi'nin yasaları çok daha gevşek. Dubai'de alkol almak için, silah ruhsatına başvurur gibi ruhsat almanız gerekirken (içkili lokantala ve kulüplerde serbest), Abu Dhabi'de patırt diye alıyorsunuz.

Ücretsiz park yeri, oteller haricinde neredeyse yok. Ceza yememek için parkmatiklere para atmanız gerekiyor. 2015 itibariyle saati 2 dirhem, günlüğü 16 dirhem. Parkmatiklerle uğraşmamak için, cep telefonundan plaka bilgisiyle, park hakkı alabiliyorsunuz. Cuma günleri park yerleri ücretsiz, lakin bug olarak; cuma günü 2 dirheme 1 saatlik park ücreti ödediğinizde, pazar gününe kadar park ücreti ödemiş oluyorsunuz. Cuma günü 2 dirhem ile cumartesi gününü beleşe getirebilirsiniz.

BAE Uçak Fiyatları

Ücretsiz GörSosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

"Boğazını Sıksam Mı Acaba?" Diye Düşündüren 17 Yolcu Tipi
01.03.2016
İçeriğe bakarken sakin olun başka bir şey istemiyoruz :) 17. Spor ŞartO konuda hemfikiriz ama yeri ve zamanı konusunda kafamız karışık be abi.16. Kitap+Ayak= KomboBu yolcu kardeşimiz/ablamız rahatından...
Kalem Kalem Masraf Listesi ve Detaylar: "Dünya Turuna Ne Kadar Harcanır?"
14.01.2016
Sürekli söylenen bir sözdür: “Loto çıksa dünya turuna çıkarım, miras kalsa işi bırakır dünya turuna çıkarım". Peki gerçekten dünya turuna çıkmak için bu kadar büyük paralara gerek var mı?
14 Maddede Fransa'nın Eyfel Kulesi'nden İbaret Olmadığının Kanıtı
20.04.2016
Başlıkta da belirttiğimiz üzere Fransa ile ilgili duymaktan gına gelen "Eyfel Kulesi" ve "Paris" klişelerini pas geçiyoruz ve siz Fransa hakkında farklı 14 bilgiyi sunmaktan kıvanç duyuyoruz :p
Dünyanın En Pahalı 10 Yemeği
15.08.2016
10. Dangalak Hamburgeri (Douche Burger) Fiyat: $666 New York'ta bulunan 666 Burger Kamyonu, hem zenginleri çekmek hem de piyasadaki diğer burgerlerin canına okumak için bu bugeri yapmaya başlamış. İçerisinde...
19 Mayıs'ta Nereye Gidilir?
11.05.2016
Eskiden mahallelere gelen overlokçular gibi başlık attığımızın farkındayız (ki hala geliyorlar). 5 günlük fırsat tatili yaklaşınca bu dönemde yapılabilecek alternatifleri sizler için derledik.
Havacılıkla İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 12 Gerçek
31.12.2015
1. Atmosferdeki karbondioksit oranının artması türbülans riskini arttırır.2. Uçaklardaki oksijen maskeleri 15 dakikalık nefes alma ömrüne sahiptir.3. Boeing 747-400'ün ön camı BMW 1 serisi tutarındadır...
"Çok sıkıldım" diyenlerin ocak ayında gidebilecekleri 5 yurt dışı festivali
23.12.2015
Yılbaşı sonrası katılacak etkinlik arayan ya da “benim gelmem zor ama bakarım" diyenlerdenseniz, yeni yılın ilk ayında katılabileceğiniz gereğinden fazla hareketli 5 yurt dışı festivaline göz atın! (ilk şıkkın sizin için uygulanabilir olmasını diliyoruz:)
"Siz Kafayı Mı Yediniz?" Dedirtecek Amerika'daki 22 Garip Ötesi Kural
11.02.2016
Gerçekten yurt dışında bazı kurallar var ki akıl mantık almıyor. “Acaba ne oldu da bunlara gerek duydular?" dediğimiz ve Amerika Birleşik Devletleri'nde hala yürürlükte olan 22 acayip kural sizlerle.
Turistlerin Başına Gelen 10 Dolandırıcılık Şekli
07.07.2016
Seyahat etmek yeni yerler görmek tabii ki güzel. Peki gittiğiniz yerlerden kötü anılarla ayrılmak? Bu içeriğimizde dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ve turistleri epey bir üzen 10 dolandırıcılık şekli huzurlarınızda.
Çantalarında Olmaması Halinde Hosteslerin Uçuşa Alınmayacağı 7 Eşya
16.01.2016
1. Ekstra ÇorapHostesler yanlarında üniformalarına uygun renkte ekstra çorap bulundurmak zorundadır.2. Babet AyakkabıBabet ayakkabılar da topuklu ayakkabılara ek olarak hostes arkadaşlarımızın uçuşlarda...
Ev Fiyatına Alınabilecek 10 Özel Ada
08.03.2016
Bu içeriğimizde Hollywood yıldızlarının tüm dünyaya hava atmak için aldıkları milyon dolarlık adaların yerine, neredeyse bir ev ya da araba parasına sahip olabileceğiniz adaları sizler için listeliyoruz....
Euroleague Final Four Biletleri Ne Kadar?
20.04.2016
Temsilcimiz Fenerbahçe Ülker'in, Real Madrid'i 63-75'lik skorla geçip katılmaya hak kazandığı Turkish Airlines Euroleague Final Four için gidiş ve maç bileti fiyatlarını sizler için derledik.
Ev Kirası Gibi Hesap Ödeten 10 Restoran
24.02.2016
Her şeyde olduğu gibi yemek cephesinde de insanı şaşırtan yemekler ve fiyatlar var. Doymak için değil de, biraz prestij biraz da farklı tatları denemek için tercih edildiğini düşündüğümüz ve fiyatlarıyla...
Uçuşlara Alınmayan 11 Şanssız Köpek Irkı
21.01.2016
Seyahate çıkacağınız zaman köpeğinizin de sizinle uçması maalesef sizin inisiyatifinizde değil. Aşağıda uçuşa kabul edilen hayvanlar, bilet fiyatları ve uçuşa yasaklı 11 köpek ırkı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. (Niye almıyorlar ki? :( )
Bazen Tek Araba Yetmez: Kim Kardashian'ın Sahip Olduğu Arabalar
07.04.2016
Kadınların kıyafetlerine paralel olarak, çanta ve ayakkabı tutkularını hepimiz biliyoruz. Kim Kardashian ablamız bu durumu maddi gücünün de etkisiyle farklı bir boyuta taşımış. Biraz aşağı inerek ablamızın...

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara