Sosyal medyada paylaşın

Gidenlerden sizler için bizzat öğrendiğimiz bilgiler tam aşağıda duruyor. Niyeti olanlar ya da yakın zamanda gidecekler için çok işe yarayacak bir içerik olduğunu düşünüyoruz (Biz, Biz ucakara!) :)

Başlıyoruz!

Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük emirliği. Mmiri `Bae`(`Uae`)'nin varsayılan Cumhurbaşkanı kıvamında. Bae'nin en büyük gücü, `Dubai`'nin aksine yatırımlarını çevre, teknoloji gibi konulara harcıyor olması. Arap ülkeleri arasinda, en rahat yaşanacak şehir olduğuna inanıyorum.

Emirates ve Thy'nin direkt uçuşları var ve 4 saat sürüyor. Biletinizi Emirates'ten alırsanız (ucakara.com kullanarak :P ), online olarak vize alabildiğinizi duydum, lakin ayrıntısını bilmiyorum. Aksi halde, vizeye başvurup 40 günlük vize alınabiliyor ve 2-3 gün içerisinde çıkıyor. Dubai'ye 140 km, 1,5 saat uzakta. Şehir içinde 60-80-100, şehir dışında ise x+20km/s hız sınırı var. Hız konusunda çok katılar, geçmemeye gayret edin.

Yaşam Stili Nasıl?

Yaşam stili olarak, Avrupa'ya en çok benzeyen ortadoğu ülkesi (İstanbul dahil), kadın hakları hariç tabii ki. Trafikte; sağınıza solunuza bakmadan karşıdan karşıya geçebilir, marketlerin çoğunda ayrı kapısı bulunan domuz eti reyonu, alkollü içecek reyonlarını bulabilirsiniz. Yılbaşına yakın zamanlarda tüm avm'lerin yılbaşı temasıyla süslendiğine tanıklık edeceksiniz. İngilizce biliyorsanız, iletişimde çok sıkıntı yaşamayacaksınız, karşılaştığım nüfusun %90'ından fazlası ingilizce konuşabiliyor.

Kurumsal işyerleri haricinde kadınlar Suudi Arabistan ve Bae'nin diger emirliklerine kıyasla çok rahatlar. Saçlara örtü geçirmek mecburi değil, alkollü içecek dükkanlarına rahatça girip çıkabiliyor, araba kullanabiliyorsunuz. Bikini ile sahilde günşlenmenizde, camiler dışında, corniche sahilinde vs... kot şort ile gezmenizde sıkıntı yaşandığını görmedim.

Yeme İçme

Burası standartları olan bir şehir, taksi-bakkal-lokanta vs.. her şeyin belli bir standardı var. Şehrin bir ucundan bir ucuna en fazla 40 dakika sürüyor, kalabalık zamanlarda dahi trafik çilesi yok. Cadde ve sokaklar çok düzgün, nizami ve geniş. Nüfusun %18'i Emiri, %35 Hindistanlı, Emiri kadar Pakistanlı, Filipin+Tayland+Endonezya ve geri kalanların çogu Avrupalı. Couchsurfing ile rahatlıkla konaklama imkanı bulunulabilir.

Bütçeye göre, her türlü restoran var, hint restoranı sayısı çok fazla ve oldukça ucuza geliyor. Kamu spotu: hint restoranlarin acisiz isteyiniz, istettiriniz.

Ulaşım

Ulaşım için gece 12ye kadar otobüs kullanılabilir. Sonrası için taksi, taksi İstanbul'dan daha ucuz. Araba kiralamak isteyenler, günlük 30 liraya kadar araç kiralayabilir. Gece hayatı opsiyonları, bütçenize ve networkünüze göre farklılık gösteriyor (daha fazla detay vermiyorum :) )

Aktiviteler

Bae'nin diğer emirliklerine kıyasla, ziyaret edilecek çok daha fazla kültürel miras alanı var. Aralik ayina kadar kumsalda güneşlenip, denizde yüzebilirsiniz. f1 alanindaki `ferrari world` ve su parkları gördüğüm diger örneklere göre daha iyi, ziyaretler 200-300 lira civarında değisiyor. Birkaç adet fırsat sitesi var, etkinliklere daha uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz. Bazısında kalite çok düşük oluyor, yorumları kontrol ediniz. Örnek olarak ferrari world'e 120 liraya girebilirsinz. Kasım başında bilmem ne kongresi, kasım sonuna dogru f1, nisan ortasında hatırlamadığım başka bir etkinlik nedeniyle otel fiyatlari çok yukarılara çıkıyor. Yaz aylarında, araba kliması çalışsın diye; kontakt açık bırakılıp avm'ye gidenler var. Güvenlik sorunu neredeyse yok. Nem var Nem! Çöl safarisi ve çölde bir gece geçirmeyi mutlaka öneririm.

Dubai, Abu Dhabi'ye göre çok daha modern gözükse de, Abu Dhabi'nin yasaları çok daha gevşek. Dubai'de alkol almak için, silah ruhsatına başvurur gibi ruhsat almanız gerekirken (içkili lokantala ve kulüplerde serbest), Abu Dhabi'de patırt diye alıyorsunuz.

Ücretsiz park yeri, oteller haricinde neredeyse yok. Ceza yememek için parkmatiklere para atmanız gerekiyor. 2015 itibariyle saati 2 dirhem, günlüğü 16 dirhem. Parkmatiklerle uğraşmamak için, cep telefonundan plaka bilgisiyle, park hakkı alabiliyorsunuz. Cuma günleri park yerleri ücretsiz, lakin bug olarak; cuma günü 2 dirheme 1 saatlik park ücreti ödediğinizde, pazar gününe kadar park ücreti ödemiş oluyorsunuz. Cuma günü 2 dirhem ile cumartesi gününü beleşe getirebilirsiniz.

BAE Uçak Fiyatları

Ücretsiz GörSosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

"Boğazını Sıksam Mı Acaba?" Diye Düşündüren 17 Yolcu Tipi
01.03.2016
İçeriğe bakarken sakin olun başka bir şey istemiyoruz :) 17. Spor ŞartO konuda hemfikiriz ama yeri ve zamanı konusunda kafamız karışık be abi.16. Kitap+Ayak= KomboBu yolcu kardeşimiz/ablamız rahatından...
Öğretmen Maaşlarının 100 bin TL Üzeri Olduğu 12 Ülke
15.02.2016
Türkiye'de adeta kutsal bir görevi icra eden öğretmenlerin aldıkları maaşları hepimiz az çok biliyoruz. Peki dünya genelinde öğretmenlere en çok maaşı veren ülkeler hangileri? Cevabı tam aşağıda duruyor :) Not: Tutarlar senelik olup, 2015 OECD raporuna d
Bazen Tek Araba Yetmez: Kim Kardashian'ın Sahip Olduğu Arabalar
07.04.2016
Kadınların kıyafetlerine paralel olarak, çanta ve ayakkabı tutkularını hepimiz biliyoruz. Kim Kardashian ablamız bu durumu maddi gücünün de etkisiyle farklı bir boyuta taşımış. Biraz aşağı inerek ablamızın...
19 Mayıs'ta Nereye Gidilir?
11.05.2016
Eskiden mahallelere gelen overlokçular gibi başlık attığımızın farkındayız (ki hala geliyorlar). 5 günlük fırsat tatili yaklaşınca bu dönemde yapılabilecek alternatifleri sizler için derledik.
Gidenler Tarafından Mükemmeliği Tasdiklenmiş 9 Sahil
19.04.2016
Kapak fotoğrafımızdaki Messi ve İbrahimoviç karışımı abinin neden böyle mutlu olduğunu içeriği eşeledikten sonra anlamanız inanın daha kolay olacak. Yazın kendisini göstermeye başladığı bu günlerde, biraz ZALIMCA bir içerik hazırlayıp hayal gibi kumsallar
Gitmek İçin Epey Bir Cesur Olmanız Gereken 9 Yer
22.01.2016
“Ağzında bal olanın arkasında iğnesi vardır" deyişine cuk diye oturacak, doğal güzellikleriyle cezbeden ama gidenin arkasından Yemen Türküsü'nü söyletebilecek Dünyanın en tehlike 9 yerini sizler için derledik (Burası Muş'tur..).
Keşfedilmemiş Bir Rotaya Doğru: İran
23.06.2016
İran Gezisinden Bana Kalanlar, Size Anlatacaklarım;İran'a gitme planlarımızı açıkladığımızda, herkesin tepkisi: “Neden?" olmuştu. Bizim cevabımız da buna karşılık “Neden Olmasın?" oldu. Aslında İran seyahat...
Başa Geldikçe Uçak Yolculuğundan Soğutan 9 Sinir Durum
10.01.2016
Daha uçağa binmeden başlayan, uçaktan inip gideceğimiz yere yetişene kadar karşımıza çıkan ve birçoğumuzun yaşadığı 9 sinir bozucu durum.
Turistlerin Başına Gelen 10 Dolandırıcılık Şekli
07.07.2016
Seyahat etmek yeni yerler görmek tabii ki güzel. Peki gittiğiniz yerlerden kötü anılarla ayrılmak? Bu içeriğimizde dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ve turistleri epey bir üzen 10 dolandırıcılık şekli huzurlarınızda.
İnanması Epey Zor Olan 15 Batıl İnanç
18.03.2016
Özellikle annelerin “ıslık çalma şeytan gelir", “terliği ters bırakma uğursuzluk getirir" gibi uyarılarını duymayan yoktur. Bizde durum böyleyken dünyanın diğer ülkelerinde nasıl batıl inançlar olduğunu öğrenmek isteyenler okumaya devam etsinler.
14 Maddede Fransa'nın Eyfel Kulesi'nden İbaret Olmadığının Kanıtı
20.04.2016
Başlıkta da belirttiğimiz üzere Fransa ile ilgili duymaktan gına gelen "Eyfel Kulesi" ve "Paris" klişelerini pas geçiyoruz ve siz Fransa hakkında farklı 14 bilgiyi sunmaktan kıvanç duyuyoruz :p
Uçuşlara Alınmayan 11 Şanssız Köpek Irkı
21.01.2016
Seyahate çıkacağınız zaman köpeğinizin de sizinle uçması maalesef sizin inisiyatifinizde değil. Aşağıda uçuşa kabul edilen hayvanlar, bilet fiyatları ve uçuşa yasaklı 11 köpek ırkı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. (Niye almıyorlar ki? :( )
Granada Yazı Dizisi Bölüm 2: Eğlenilecek Yerler
25.05.2016
(Yazının ilk bölümünü okumayanlar buraya tıklıyor)Burda bir kaç mekan önereceğim demiş ve ara vermiştim. Şimdi devam ediyoruz! 1- Cafe de bar reine: Farklı farklı tatlar denemek isteyenlere cennet. Oldukça...
Otel Dışında Konaklanabilecek Alternatifler
06.02.2018
Otel fiyatlarının özellikle yerli turistler için uçtuğu ülkemizde, deniz ve kumdan vazgeçemeyen tatilciler için alternatif (açıkçası daha ekonomik) konaklama opsiyonlarını aşağıda sıralıyoruz.
iPhone 6 Alacağınıza 2 Kişi 18 Gün Gezebileceğiniz 10 Avrupa Ülkesi
20.01.2016
Muhtemelen sizin de, Instagram ve Facebook hesaplarını gittikleri ülkelerin fotoğraflarıyla dolduran arkadaşlarınız vardır. Bu fotoğrafları görünce “ya bu ne kadar kazanıyor ki bu kadar geziyor arkadaş!" diye içimizden de geçiriyoruz (biz yapıyoruz).

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara