Sosyal medyada paylaşın

Annelerimizin küçükken bizlere söylediği “yabancı biri bir şey verirse sakın yeme" lafı, büyüdüğümüzde de geçerliliğini kaybetmiyormuş, hele ki bu laf yurt dışında gezerken daha da bir anlam kazanıyormuş (bu içeriği hazırlarken fark ettik). Aşağıya doğru gittikçe “Bunlar nasıl yenir ya??" diyeceğiniz 13 adet garip ötesi yemek sizleri bekliyor.

Not: Bizler de hayvanların öldürülmelerine karşıyız ama adamalar yapıyor :/

1. Snake Wine (Yılan Şarabı)

Alkol kullananınız varsa aldığınız şarap hakkında şikayet etmeden önce bir daha düşünün! Onarıcı ve sağlıklı etkileri olduğuna inanılan yılan şarabı NET OLARAK şişeye yılan ya da yılanın vücut sıvıları (ki bu kan ya da zehri oluyor) konarak yapılıyor.

Nerede popüler: Güney Asya

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

snake-wine-ucak-ara-com

2. Century Eggs (Asır Yumurtası)

Biz marketten yumurtanın günü geçmiş mi diye bakarken adamlar 2-3 ay bekletilmiş yumurtaları kapış kapış alıyor. Bu süre bile yumurtanın içinin kahverengi-yeşil bir renk almasına sebep olurken, tadı hakkında yorum bile yapamıyoruz.

Nerede popüler: Tabii ki Çin

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

century-egg-ucak-ara-com

3. Fugu (Türkçesi Fugu)

Şu hayatta yemek için hayatınızı riske atacağınız kaç yemek vardır acaba? Ben Fugu çok severim diyorsanız bu pek cesur sınıftansınız! Belirli bölgeleri düzgün bir şekilde çıkarılmadığı takdirde resmen adam öldüren Fugu'da listemizde güzel bir yer ediniyor.

Nerede popüler: Japonya

Not: 2000 yılından bu yana tam olarak 20 kişi hayatını kaybetmiş.

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

fugu-ucak-ara-com

4. Fried Spiders (Kızarmış Örümcek)

Adından da anlaşılacağı üzere bu yemeğimiz örümceklerin kızartılması ile yemeye hazır bir hale geliyor (yemek denirse). Ayrıca her örümcekle yapılmıyor bu yemek; tarantula olması şart! Kim bunu yer diye düşünürken, menüsünde bulunan restoranlarda haftada 200'den fazla sipariş aldığını duymamız bizde büyük bir suskunluk yaratıyor (Hangi yağı kullanıyorlar acaba?)

Nerede popüler: Kamboçya

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

fried-spider-ucak-ara-com

5. Grub (Kurtçuk)

Kurtçuk mu? Bu resmen Kurt Kurt! Annenize “bunu yedim" demeniz halinde sizi eve almayacağı yemeklerden birisi olduğunu düşündüğümüz “Kurtçuk", protein açısından zengin olduğu için çiğ çiğ yeniyormuş (biz yeni yedik ziyade olsun).

Nerede popüler: Avustralya (Aborjin kardeşler tercih ediyormuş)

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

kurtcuk-ucak-ara-com

6. Shiokara

Şeklen işkembeyi andırsa da yurt dışında önünüze geldiğinde yemeden önce içinde ne var diye düşünmeniz gereken bir yemek: Shiokara. İçinde ne var konusuna gelince; kendi iç organlarında marine edilmiş (terbiyelenmiş :) ) Mürekkep Balığı! Bu yemeği yerken yanında viski içmek de adettenmiş (Japonlar geleneklerine çok bağlı)

Nerede popüler: Japonya

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

shiokara-ucak-ara-com

7. Çekirge

Evet bildiğimiz çekirge. Çok fazla protein içerdiği için soya sosu ile bir güzel kızartılıp sokaklarda satılan bir yemek. Şu sıralar Londra'da sırf bu yemek için açılan restoranlar olduğunu duyunca pek bir şaşırdık (yediklerine şaşırmıyorsun da restorana mı şaşırıyorsun derler adama).

Nerede popüler: Meksika

Bonus: Yemek isteyen olursa restoranın adı “Wahaca" :)

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

cekirge-ucak-ara-com

8. Sannakji

“Ahtapotu meze olarak biz de yiyoruz ki yaa…" diyenler var, demesinler! Sannakji adlı yemeğimiz ahtapot CANLI iken vantuzlu bölümlerinin doğranıp, aynı şekilde yenmesi ile yapılıyor. Bu yemeği yerken de vantuzların boğaza yapışmasından ötürü ölüm riski atlatan epey bir vatandaş varmış.

Nerede popüler: Güney Kore

Soru: Ahtapoun vantuzları neden kendi vücuduna yapışmaz? (Cevap içerik sonunda : ) )

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

ahtapot-ucak-ara-com

9. Hakarl

“Hep mi onlar bizi yiyecekler, biraz da biz yiyelim" demiyoruz tabii ki, çünkü köpek balıkları insan öldüren hayvanlar sıralamasında 20. sırada bulunurlar (hap bilgi). Konuya dönersek, Hakarl denen yemek köpek balıklarının birkaç ay bekletilip “çürümesiyle" elde edilen bir yemek,besin ya da şey. Bu yemeği ilk bulanların Romalılar olduğunu da belirtelim.

Nerede popüler: İzlanda

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

kopek-baligi-ucak-ara-com

10. Puffin Heart (Kutupmartısı Ciğeri)

Türkçesini bizi uydurduğumuzu da belirterek (ki bizce çok güzel oldu) bu yemek hakkında bilgi vermeye başlıyoruz. Sakatat olarak tercih edilen kutupmartılarının ciğerlerinin vitamin açısından zengin olduğu düşünülüyor.

Nerede popüler: İzlanda (İzlanda tam bir psikopat çıktı Rıza Baba!)

Not: Bu üzgün nasıl kesilir ki ya :( ?

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

puffin-yuregi-ucak-ara-com

11. Tong zi dan (Yumurta Diyelim)

Bakın net söylüyoruz, Çin' giderseniz gelen yumurtanın Tong zi dan olup olmadığını sorun! Nedenine gelince Tong zi dan denen yiyecek ORTAOKUL ÇAĞINDAKİ DELİKANLILARIN İDRARLARINDA haşlanıyor (yemek adı mıdır pişiriş şekli midir bilemedik).

Nerede popüler: Yukarıda da yazmışız: Çin.

Tong zi dan: Bakir çocuk yumurtası

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

yumurta-ucak-ara-com

12. Beondegi

Önümüze gelse kabak çekirdeği sanıp yiyeceğimiz Beondegi'de bizce yenmemesi gereken yemeklerden. İpekböceklerinin haşlanması ile yapılan bu yemek de mide kaldıranlar kategorisinde yerini hak ediyor.

Nerede popüler: Güney Kore

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

beondegi-ucak-ara-com

13. Balut

Balık değil, Balut! Döllenmiş ördek embriyosunun (bildiğin cenin) kabuğuyla haşlanarak yapılan Balut ile listemizi sonlandırıp normale dönmeyi bekliyoruz.

Nerede popüler: Filipinler

Gidiş-Dönüş fiyatını ücretsiz gör

balut-ucak-ara-com

Bonus: Sekizinci madde de sorduğumuz sorunun cevabını vermeyi tabi unutmadık! Sorumuzun cevabı şu ki: Ahtapotların vantuzları kendi vücutlarına yapışmazmış çünkü derileri bunu engelleyecek özel bir kimyasal salgılarmış.


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

İnanması Epey Zor Olan 15 Batıl İnanç
18.03.2016
Özellikle annelerin “ıslık çalma şeytan gelir", “terliği ters bırakma uğursuzluk getirir" gibi uyarılarını duymayan yoktur. Bizde durum böyleyken dünyanın diğer ülkelerinde nasıl batıl inançlar olduğunu öğrenmek isteyenler okumaya devam etsinler.
Yurt Dışına Gitmeniz Halinde Bilmeniz Gereken 10 "Garip" Kural
01.02.2016
10. Tek Çocuk Kuralı, Çin1987'de yürürlüğe giren bu kurala göre; Çin'de iki veya daha fazla çocuğunuz varsa yüksek vergi ödemeyi göze almanız gerekiyor. Yani Çin'de çocuğun var derdin var.9. Bilgisayar...
Öğretmen Maaşlarının 100 bin TL Üzeri Olduğu 12 Ülke
15.02.2016
Türkiye'de adeta kutsal bir görevi icra eden öğretmenlerin aldıkları maaşları hepimiz az çok biliyoruz. Peki dünya genelinde öğretmenlere en çok maaşı veren ülkeler hangileri? Cevabı tam aşağıda duruyor :) Not: Tutarlar senelik olup, 2015 OECD raporuna d
"Çok sıkıldım" diyenlerin ocak ayında gidebilecekleri 5 yurt dışı festivali
23.12.2015
Yılbaşı sonrası katılacak etkinlik arayan ya da “benim gelmem zor ama bakarım" diyenlerdenseniz, yeni yılın ilk ayında katılabileceğiniz gereğinden fazla hareketli 5 yurt dışı festivaline göz atın! (ilk şıkkın sizin için uygulanabilir olmasını diliyoruz:)
Keşfedilmemiş Bir Rotaya Doğru: İran
23.06.2016
İran Gezisinden Bana Kalanlar, Size Anlatacaklarım;İran'a gitme planlarımızı açıkladığımızda, herkesin tepkisi: “Neden?" olmuştu. Bizim cevabımız da buna karşılık “Neden Olmasın?" oldu. Aslında İran seyahat...
Uçuşlar ile ilgili 8 garip gerçek
24.12.2015
1. Tek Pilot Yetmez8 saatten fazla süren uçuşlar için en az 3 pilot gerekir (1 kaptan, 2 yardımcı). Uçuşlar 12 saatten fazla sürecek ise 4 pilot gerekir (1 kaptan, 3 yardımcı).2. Onun Yediğini Yemem Ben!Pilotların...
Bali Tatil ve Gezi Rehberi
08.06.2016
Bali Hakkında Genel BilgiBali denildiğinde akla beyaz kumsallardaki bungalovlar, plajlar ve tropik bir tatil bölgesi ile geliyor olsa da, aslında kültürel ve tarihsel olarak bundan çok daha fazlasını sunuyor....
Asla Yalnız Gitmemen Gereken 13 Lanetli Yer
10.02.2016
Geçmişte yaşandığı iddia edilen olaylardan ötürü lanetli kabul edilen 13 yeri siz “korkusuz" korku sever ziyaretçilerimiz için derledik :) En sona bir bonus eklemeyi de unutmadık ;) 1. Poveglia Adası...
Canı Sıkılan Japonların Buldukları 14 Garip "Şey"
27.04.2016
İcat edilecek pek bir şey bırakmadıklarından olsa gerek, Japon mucitlerin icat ettiği 14 garip "şey" tam aşağıda duruyor :)
Gittiğin Yol Yol Değil! Dedirtecek Dünyanın En Tehlikeli 13 Yolu
01.02.2016
1. Stelvio Pass Road, İtalya2,7 km süren bir baş dönmesine hazır mısın? Listedeki en korkunç yol olmamasına karşın (hemen korkutmayalım dedik) çok rüzgarlı ve tabiri caizse “dön babam dön" yapısında olan...
Çantalarında Olmaması Halinde Hosteslerin Uçuşa Alınmayacağı 7 Eşya
16.01.2016
1. Ekstra ÇorapHostesler yanlarında üniformalarına uygun renkte ekstra çorap bulundurmak zorundadır.2. Babet AyakkabıBabet ayakkabılar da topuklu ayakkabılara ek olarak hostes arkadaşlarımızın uçuşlarda...
Euroleague Final Four Biletleri Ne Kadar?
20.04.2016
Temsilcimiz Fenerbahçe Ülker'in, Real Madrid'i 63-75'lik skorla geçip katılmaya hak kazandığı Turkish Airlines Euroleague Final Four için gidiş ve maç bileti fiyatlarını sizler için derledik.
Havacılıkla İlgili Muhtemelen Bilmediğiniz 12 Gerçek
31.12.2015
1. Atmosferdeki karbondioksit oranının artması türbülans riskini arttırır.2. Uçaklardaki oksijen maskeleri 15 dakikalık nefes alma ömrüne sahiptir.3. Boeing 747-400'ün ön camı BMW 1 serisi tutarındadır...
"Gitmedim Pişmanım" : Güney Afrika - Bölüm 1
05.05.2016
Popüler bir TV dizisiymiş gibi havalı bir başlık attığımız bu içeriğin ilk bölümü sizlere (toplamda 2 bölüm :P ).
Ölümün En Geç Uğradığı 10 Ülke
23.01.2016
Bu kadar gezip gidilecek yer varken, biraz da oralarda yaşayan insanları sizler için araştırmak istedik. Bu adamlar ne yapar? Ne eder? En çok nerede rahat edersiniz? gibi soruların cevabını aradık durduk. Bu sırada karşımıza çıkan ve sakinlerinin en uzun

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara