Sosyal medyada paylaşın

Birçoğumuz koca koca plazalarda, sanayi bölgelerinde ya da trafiğin kamçısını sürekli ensesinde hisseden küçük ofislerde çalışıyoruz (yazdık ama kovmazlar inşallah). Durum böyle olunca sizlere bakınca bile içinizin açılacağı dünyanın en güzel 10 ormanı sunmak istedik.

Hap Bilgi: İnsan vücudu yeşile-doğaya temas edince otomatik olarak kendini yenilemeye başlıyormuş.

1. Sagano Bambu Ormanı, Japonya

Bambularla sadece sandalyelerde karşılaşan bizleri şaşırtan bir bambu ormanı.

sagano-ucak-ara

2. Sequoia Ulusal Anıtı, Kaliforniya – ABD

4,829 kilometrekarelik bu ormanda 38'den fazla farklı ağaç tipi bulunuyor.

sequia-ucak-ara

3. Redwood Ulusal Parkı, Kaliforniya – ABD

Kaliforniya'da da ne yeşil alan varmış dememize sebep olan bir bölge: Redwood Ulusal Parkı. 158 kilometrekarelik bir alana sahip olan bu parkta dünyanın en uzun ve yaşlı ağaçları bulunuyor.

red-wood-ucak-ara

4. Black Forest, Almanya

Almanca adı “Schwarwald", Türkçe adı ise “Kara Orman" olan bu bölge, güneş ışıklarının yüzeye erişmesine izin vermeyecek kadar gür olduğu için bu isimleri hakketmiş.

black-forest-ucak-ara

5. Crooked Forest, Polonya

Crooked kelimesi Türkçede “çarpık, çurpuk" anlamına geliyor. 1930'da dikilen bu ağaçların böyle eğri büğrü büyümesinin sebebinin insan müdahalesi olduğu düşünülüyor. Bu ormana neden bu adın verildiğini tahmin etmek pek zor olmasa gerek (orman olsun da böyle olsun)

crooked-forest-ucak-ara

6. Jiuzhaigou Vadisi, Sichuan – Çin

Şelaleleriyle de ünlü olan ve “Dokuz Köyün Vadisi" olarak da bilinen Jiuzhaigou, 1997'den beri Dünya Biyosfer Rezervi kategorisinde yer alıyor.

Bu fotoğraf bize TRT 2'de resim yapan rahmetli Bob Ross'u hatırlattı (şuraya mutlu bir çalılık ekleyelim).

juizhaigou-ucak-ara

7. Monteverde Bulut Ormanı, Kosta Rika

10,500 hektarlık bir alanda bulunan bu orman, yılda yaklaşık 70,000 ziyaretçiyi Kosta Rika'ya çekiyor. 6 ekolojik bölgeden oluşan bu ormanın %90'lık bir bölümü ise hala balta girmemiş bir şekilde.

montverde-ucak-ara

8. Daintree Yağmur Ormanı, Avustralya

Avustralya'sız bir orman içeriği elbette düşünülemezdi. Dünyadaki en eski tropik orman olduğuna inanılan Daintree'nin yaklaşık 110 milyon yıllık bir geçmişi olduğu tahmin ediliyor (eskiden burda dinozorlar gezerdi :P ).

Not: Dinazor değil dinozor.

daintree-ucak-ara

9. Amazon Yağmur Ormanı, Güney Amerika

Amazon, 5 milyon 500 bin metrekarelik bir alana sahip (ne güzel yazdık ama :) ). 9 ulus içerisinde sınırları olan bu devasa bölge dünyanın yağmur ormanlarının yaklaşık yarısı kadar hacme sahip.

İçinden geçtiği ülkeler: Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyana'sı (orman değil birleşmiş milletler resmen).

amazon-ucak-ara

10. Olimpik Ulusal Ormanı, Washington – ABD

Washington denince aklımıza ilk olarak portakal geliyor (en azından bizim aklımıza). Büyüklüğü sebebiyle sıcaklık dengeleyici bir yağmur ormanı olarak sınıflandırılan Olimpik Ulusal Ormanı ayrıca Amerika'daki en ıslak bölge (yavaş yerler yaş).

olympic-ucak-ara

Geldik galerinin sonuna. Bu içeriği hazırlarken bir soru aklımıza takıldı ve kendimize sorduk, sizin de soracağınızı umuyoruz. Soru ise: “En son ne zaman böyle bir yere gittin?". Sizi cevapla baş başa bırakıyoruz.


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yüzmeye Bile Kıyamayacağınız 13 Efsane Havuz
19.02.2016
Yüzmeyi bilmeyenlerin bile görünce korkularını buruşturup bir kenara atacağı 13 adet cillop gibi havuzu sizlerle buluşturuyoruz. Daha doğrusu görsellerini size sunuyoruz (Keşke hepinizi buluşturabilsek :( ) Not: Galeriyi karışık hazırladık, başka bir dey
Ev Fiyatına Alınabilecek 10 Özel Ada
08.03.2016
Bu içeriğimizde Hollywood yıldızlarının tüm dünyaya hava atmak için aldıkları milyon dolarlık adaların yerine, neredeyse bir ev ya da araba parasına sahip olabileceğiniz adaları sizler için listeliyoruz....
Bir Turistin Gözünden: 5 Başlıkta Danimarka
29.04.2016
Konu tatil ya da seyahat olunca bizce çok gezen biliyor :) Hal vaziyet böyleyken, Danimarka ile ilgili bilgileri bir gidenin (Serdil Temir) gözünden ve klavyesinden sizlere aktarıyoruz.
Amme Hizmeti Serisi: "Birleşik Arap Emirlikleri El Rehberi"
02.05.2016
Gidenlerden sizler için bizzat öğrendiğimiz bilgiler tam aşağıda duruyor. Niyeti olanlar ya da yakın zamanda gidecekler için çok işe yarayacak bir içerik olduğunu düşünüyoruz (Biz, Biz ucakara!) :)
Otel Dışında Konaklanabilecek Alternatifler
06.02.2018
Otel fiyatlarının özellikle yerli turistler için uçtuğu ülkemizde, deniz ve kumdan vazgeçemeyen tatilciler için alternatif (açıkçası daha ekonomik) konaklama opsiyonlarını aşağıda sıralıyoruz.
Kalem Kalem Masraf Listesi ve Detaylar: "Dünya Turuna Ne Kadar Harcanır?"
14.01.2016
Sürekli söylenen bir sözdür: “Loto çıksa dünya turuna çıkarım, miras kalsa işi bırakır dünya turuna çıkarım". Peki gerçekten dünya turuna çıkmak için bu kadar büyük paralara gerek var mı?
"Şampiyonlar Ligi Maçına Gitsem Ne Kadarım Gider?" diye düşünenler için bilet fiyatları.
08.01.2016
Futbolun en iyi ve kaliteli takımlarının ceng ettiği şampiyonlar ligi çeyrek final ilk maçları için ortalama bilet fiyatlarını sizler için derledik. Fiyatlar Euro'nun durumu da göz önüne alınınca bizim için biraz fazla kalıyor gibi :(
"Gezilecek Yerler" : Güney Afrika - Bölüm 2
06.05.2016
Kaldığımız yerden tam gaaaz devam ediyoruz.
2016 Esport Turnuvaları
09.03.2016
Bu yıl da her yıl olduğu gibi özellikle League of Legends ve Counter-Strike: Global Offensive oyunları için yurt dışında hayal gibi turnuvalar düzenleniyor. Aşağıda bu turnuvaların gerçekleştiği yerleri,...
30 Milyon Dolar ve Üstü Serveti Olanların Yaşamayı Tercih Ettiği 12 Şehir
20.01.2016
30 milyon dolarımız yok diye buralara gitmeyecek miyiz? Tabii ki hayır! Aşağıda bu tarz bir servete sahip olanların yaşamak için en çok nereleri tercih ettiklerini bir adet ilginç bilgi ile sizlere sunuyoruz.
Adını Söylemek Bile Çok Keyifli : "ZANZİBAR"
03.05.2016
Sizi bilemiyoruz ama biz adını söylerken sondaki "R"'yi elimizden geldiğince uzatarak söylüyoruz (ÇaylaRRRRR gibi, ve evet bir dönem Çocuklar Duymasın'ı biz de izledik) :)
Ev Kirası Gibi Hesap Ödeten 10 Restoran
24.02.2016
Her şeyde olduğu gibi yemek cephesinde de insanı şaşırtan yemekler ve fiyatlar var. Doymak için değil de, biraz prestij biraz da farklı tatları denemek için tercih edildiğini düşündüğümüz ve fiyatlarıyla...
Mısır'a Gitmeden Önce Gözden Geçirilmesi Gereken 10 Madde
24.04.2016
1.Her Şey İçin Pazarlık YapınYapmadığımız kim demiş? :) Mısır'a gidince millet olarak en gelişmiş özelliklerimizden biri olan pazarlık yapabilme gücümüzü kullanmakta sınır yok.Köşede su satan yerden restoran...
Kaçıncı Olduğumuzu Görünce Bizi Epey Bir Şaşırtan "Dünyanın En Huzurlu 10 Yeri"
25.02.2016
Dünyanın düzeninden midir nedendir bilinmez, istemesek de kötü şeylerle karşılaştığımız su götürmez bir gerçek. Durum böyle olunca şu fani dünyada yaşanacak en güvenli ülkeleri merak ettik ve sizler için derledik. Güvenli olduğuna nasıl karar veriliyor?
Euroleague Final Four Biletleri Ne Kadar?
20.04.2016
Temsilcimiz Fenerbahçe Ülker'in, Real Madrid'i 63-75'lik skorla geçip katılmaya hak kazandığı Turkish Airlines Euroleague Final Four için gidiş ve maç bileti fiyatlarını sizler için derledik.

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara