Sosyal medyada paylaşın

Birçoğumuz koca koca plazalarda, sanayi bölgelerinde ya da trafiğin kamçısını sürekli ensesinde hisseden küçük ofislerde çalışıyoruz (yazdık ama kovmazlar inşallah). Durum böyle olunca sizlere bakınca bile içinizin açılacağı dünyanın en güzel 10 ormanı sunmak istedik.

Hap Bilgi: İnsan vücudu yeşile-doğaya temas edince otomatik olarak kendini yenilemeye başlıyormuş.

1. Sagano Bambu Ormanı, Japonya

Bambularla sadece sandalyelerde karşılaşan bizleri şaşırtan bir bambu ormanı.

sagano-ucak-ara

2. Sequoia Ulusal Anıtı, Kaliforniya – ABD

4,829 kilometrekarelik bu ormanda 38'den fazla farklı ağaç tipi bulunuyor.

sequia-ucak-ara

3. Redwood Ulusal Parkı, Kaliforniya – ABD

Kaliforniya'da da ne yeşil alan varmış dememize sebep olan bir bölge: Redwood Ulusal Parkı. 158 kilometrekarelik bir alana sahip olan bu parkta dünyanın en uzun ve yaşlı ağaçları bulunuyor.

red-wood-ucak-ara

4. Black Forest, Almanya

Almanca adı “Schwarwald", Türkçe adı ise “Kara Orman" olan bu bölge, güneş ışıklarının yüzeye erişmesine izin vermeyecek kadar gür olduğu için bu isimleri hakketmiş.

black-forest-ucak-ara

5. Crooked Forest, Polonya

Crooked kelimesi Türkçede “çarpık, çurpuk" anlamına geliyor. 1930'da dikilen bu ağaçların böyle eğri büğrü büyümesinin sebebinin insan müdahalesi olduğu düşünülüyor. Bu ormana neden bu adın verildiğini tahmin etmek pek zor olmasa gerek (orman olsun da böyle olsun)

crooked-forest-ucak-ara

6. Jiuzhaigou Vadisi, Sichuan – Çin

Şelaleleriyle de ünlü olan ve “Dokuz Köyün Vadisi" olarak da bilinen Jiuzhaigou, 1997'den beri Dünya Biyosfer Rezervi kategorisinde yer alıyor.

Bu fotoğraf bize TRT 2'de resim yapan rahmetli Bob Ross'u hatırlattı (şuraya mutlu bir çalılık ekleyelim).

juizhaigou-ucak-ara

7. Monteverde Bulut Ormanı, Kosta Rika

10,500 hektarlık bir alanda bulunan bu orman, yılda yaklaşık 70,000 ziyaretçiyi Kosta Rika'ya çekiyor. 6 ekolojik bölgeden oluşan bu ormanın %90'lık bir bölümü ise hala balta girmemiş bir şekilde.

montverde-ucak-ara

8. Daintree Yağmur Ormanı, Avustralya

Avustralya'sız bir orman içeriği elbette düşünülemezdi. Dünyadaki en eski tropik orman olduğuna inanılan Daintree'nin yaklaşık 110 milyon yıllık bir geçmişi olduğu tahmin ediliyor (eskiden burda dinozorlar gezerdi :P ).

Not: Dinazor değil dinozor.

daintree-ucak-ara

9. Amazon Yağmur Ormanı, Güney Amerika

Amazon, 5 milyon 500 bin metrekarelik bir alana sahip (ne güzel yazdık ama :) ). 9 ulus içerisinde sınırları olan bu devasa bölge dünyanın yağmur ormanlarının yaklaşık yarısı kadar hacme sahip.

İçinden geçtiği ülkeler: Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyana'sı (orman değil birleşmiş milletler resmen).

amazon-ucak-ara

10. Olimpik Ulusal Ormanı, Washington – ABD

Washington denince aklımıza ilk olarak portakal geliyor (en azından bizim aklımıza). Büyüklüğü sebebiyle sıcaklık dengeleyici bir yağmur ormanı olarak sınıflandırılan Olimpik Ulusal Ormanı ayrıca Amerika'daki en ıslak bölge (yavaş yerler yaş).

olympic-ucak-ara

Geldik galerinin sonuna. Bu içeriği hazırlarken bir soru aklımıza takıldı ve kendimize sorduk, sizin de soracağınızı umuyoruz. Soru ise: “En son ne zaman böyle bir yere gittin?". Sizi cevapla baş başa bırakıyoruz.


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Anneler Haklı: Ağzınıza Bile Sürmemeniz Gereken 13 Yemek
30.01.2016
Annelerimizin küçükken bizlere söylediği “yabancı biri bir şey verirse sakın yeme" lafı, büyüdüğümüzde de geçerliliğini kaybetmiyormuş, hele ki bu laf yurt dışında gezerken daha da bir anlam kazanıyormuş...
Gittiğin Yol Yol Değil! Dedirtecek Dünyanın En Tehlikeli 13 Yolu
01.02.2016
1. Stelvio Pass Road, İtalya2,7 km süren bir baş dönmesine hazır mısın? Listedeki en korkunç yol olmamasına karşın (hemen korkutmayalım dedik) çok rüzgarlı ve tabiri caizse “dön babam dön" yapısında olan...
Gözü Yükseklerde Olanların Ölmeden Önce Görmesi Gereken 9 Yer
10.02.2016
Yükseklik korkusu olanların ayakları titreyebilir dikkat! Dünya üzerinde, listede belirttiğimiz yerler kadar nefesinizi kesecek kadar ihtişamlı manzaralara sahip pek çok yer yok. Fırsatınız ve imkanınız olması durumunda buraları görebilmeniz dileğiyle
Allah Rızası İçin Yeter Dedirten 14 Tatil Fotoğrafı
11.02.2016
Evet bunlardan en az birini bile olsa aranızda da yapanlar var (biliyoruz). Söz konusu tatil veya gezi olunca Instagram'a ya da Facebook'a düşmesi milisaniye süren klişe fotoğraflar tam aşağıda duruyor...
Hava Yolu Firmalarının İkram Ettikleri En İyi 22 Yemek
16.02.2016
Sizi bilmiyoruz ama biz daha bu yaşımıza kadar bu yemeklere denk gelemedik (halbuki yurt dışına çıkmışlığımız da var). İç hat uçuşlarında pek karşılaşamadığımız yemek ikramlarına ait görseller aşağıda...
Turistlerin Başına Gelen 10 Dolandırıcılık Şekli
07.07.2016
Seyahat etmek yeni yerler görmek tabii ki güzel. Peki gittiğiniz yerlerden kötü anılarla ayrılmak? Bu içeriğimizde dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ve turistleri epey bir üzen 10 dolandırıcılık şekli huzurlarınızda.
Küresel Suçlular İçin Yapılan Ve Varlığı Reddedilen 10 Hapishane
15.03.2016
Hapse düşmek başlı başına kötü olsa da, bu listedeki “tesislere" (hapishane hafif kalır) birinin yolunun düşmesi isteyeceği son şey olabilir (belki de en son). Genellikle küresel suçlardan yakalananların...
Pilotları Bir Daha Kıskanmanıza Sebep Olacak 7 Duyulmamış Bilgi
16.01.2016
Pilotluk mesleğinin çok havalı olduğu su götürmez bir gerçek. Aşağıda listelediğimiz bilgiler sonrasında pilotları bir daha kıskanacağınızdan pek bir eminiz. Not: Liste farklı hava yollarına ait bilgiler derlenerek hazırlanmıştır.
Uçuşlar ile ilgili 8 garip gerçek
24.12.2015
1. Tek Pilot Yetmez8 saatten fazla süren uçuşlar için en az 3 pilot gerekir (1 kaptan, 2 yardımcı). Uçuşlar 12 saatten fazla sürecek ise 4 pilot gerekir (1 kaptan, 3 yardımcı).2. Onun Yediğini Yemem Ben!Pilotların...
14 Maddede Fransa'nın Eyfel Kulesi'nden İbaret Olmadığının Kanıtı
20.04.2016
Başlıkta da belirttiğimiz üzere Fransa ile ilgili duymaktan gına gelen "Eyfel Kulesi" ve "Paris" klişelerini pas geçiyoruz ve siz Fransa hakkında farklı 14 bilgiyi sunmaktan kıvanç duyuyoruz :p
Eş Dost Toplanıp Özel Uçak Kiralarsanız Kişi Başı Ne Tutar?
14.01.2016
Yemek hesabından taksi parasına, bayramda kurbandan apartman yakıt masrafına kadar pek çok şeyi bölüşen bir kültürümüz olduğu için “özel uçak kiralarsak kişi başı ne düşer" sorusunun cevabını sizler için derledik (Neden olmasın? :) ).
Türkiye'nin Doğusundan Batısına Eşsiz Bir Yer Olduğunu Kanıtlayan 16 Yer
04.02.2016
Size giriş cümlesi ile hiç vakit kaybettirmiyoruz. İçeriğe bakın nelere sahip olduğumuzu hatırlayın yeter :) Not: Bu içerikte gerçekten nereyi seçeceğimizi şaşırdık, bu sebeple; il, ilçe, tarihi yer demeden karışık bir liste sunduk. Başka bir deyişle de
Daha Önce Duyulmamış Olması Muhtemel 9 Ayakkabı Markası
09.03.2016
Kadınların ayakkabı tutkusu hakkında ek bir açıklamaya ihtiyaç olduğunu sanmıyoruz. Bu sebeple lafı fazla uzatıp ne kendimizi ne de sizi yoruyoruz. Başlıkta belirtilen ayakkabılar aşağıda duruyor :)9....
İsviçreli Bilim Adamlarının Bile Çözemediği 10 Garip Kural
26.01.2016
Bilim Adamları, saatleri, çikolatası ve peyniri ile meşhur İsviçre'deki birazcık garip kuralları aşağıda sizler için topladık. Gün olur da giderseniz, hazırlıklı olun istedik.
Uçuşlara Alınmayan 11 Şanssız Köpek Irkı
21.01.2016
Seyahate çıkacağınız zaman köpeğinizin de sizinle uçması maalesef sizin inisiyatifinizde değil. Aşağıda uçuşa kabul edilen hayvanlar, bilet fiyatları ve uçuşa yasaklı 11 köpek ırkı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. (Niye almıyorlar ki? :( )

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara