Sosyal medyada paylaşın

Kaldığımız yerden tam gaaaz devam ediyoruz.


Yazı dizisinin başlangıcını kaçıranlar burayı tıklayabilir.

Gezilecek yerler:

10-15 günlük bir seyahat için genel bir rota çizeceğim, şehir ayrıntılarına internetten bakabilirsiniz. Zaman oldukça şehir şehir ayrıntılı olarak yazacağım.

Ziyaretinize `Cape Town`'dan başlayın (görece pahalı). Balina-fok-köpek balığı-penguen-deniz hedesi-deniz hödösü okyanus canlılarının çoğuyla karşılaşabilir, hava şartları uygunsa 300-400 TL karşılığında köpek balıklarıyla yüzebilirsiniz. Atlantik okyanusu ile Hint okyanusunun kesişimini izleyebilirsiniz. Benzeri için (bkz: skagen). Mikemmel ötesi bir botanik park ve daha bir sürü şey...

Cape Townd'dan `Porth Elizabeth`'e geçerseniz; enteresan enteresan balıklar yakalama imkanınız var. Söylendiği kadarıyla dünyanın en yüksek `bungee jumping` noktası burada. `Free fall`+`bungee jumping` 150 TL civarı tutuyordu başka şehirde, buradakini bilemiyorum.

Porth Elizabet'ten `East London`'a uğrayacaksınız mecburen. Gitmedim, ama onun da gidilesi kesin vardır.

East London'dan `Durban`: en kötü mevsimde bile denize girme, surf yapma ihtimaliniz var. Kuş bahçesi çok güzel, botanik parkı Cape Town'daki kadar olmasa da farklı bir tadı var. Rugby sevin sevmeyin, eğer uğradığınız sezon rugby sezonu ise `Natal Sharks` maçlarından herhangi birine gidin. Hele bir de `Beast Mtawarira` oynuyorsa çok keyifli olacaktır, Top Beast'e gelsin de eğlenelim diye heyecanlanmak bile çok keyifli.

`Lesotho`

Durban öncesinde ya da sonrasında tek komşusu Güney Afrika olan Lesotho'ya uğrayabilirsiniz. Farklı bir ülke, dayalı döşeli evim olacağına, dopdolu pasaportum olsun diyenler için bir seçenek. Kışın (temmuz) karlı olduğu için sıkıntılı olabilir.

Durban'dan `Johannesburg`:

Yol üzerinde, anayolun biraz dışında `Lords of Manor`adli bir guest house var. Hayatımda bulunduğum en iyi lokantaya sahip. 2 kişi; konaklama-yemek-içki 400 TL civarında tutuyor. Değiyor mu değiyor! . Zaman olsa, bir gece daha kalırım dedirtiyor. Erken rezervasyonla 250-300TL'ye de inebilir.

Yine yol üzerinde çok güzel şarap bağları var. Kadehi 2,5-4 TL civarında çok güzel şiraz, chardonnay ve daha bir sürü çeşit denenebilir.

Johannesburg;

Türkiye'de yasayan her bireyin görmesi gereken bir şehir. Güney Afrika'nın değişimini iyi anlatan şehir. Siyaset bilimi öğrencilerinin kesinlikle uğraması gereken bir yer. Değişimin boyutları inanılmaz, herkes farklı bir yorum getirecektir, zihin açıyor, hayal kurdurtuyor, umut aşılıyor. Detaylı olarak johannesburg altında yazmayı umuyorum.

Pretoria'ya uğramış olmak için uğrayın, zamanınız yoksa es geçin. Johannesburg'la iç içe.

Johannesburg'dan `Blyde River` ve `Swadini` ve `Kruger Park`: bu üçüne mümkünse 3-4 gün ayırın. Hepsi için ayrı ayrı içerik girilmeli. Mümkün olursa hepsini ayrı ayrı anlatacağım. Güney Afrika'nın önemli noktaları bu 3'ü bence. Gergedan besleme, file binme, şelaleden atlama, at sırtında dağlari asma ve daha bir sürü şey. Doğa ile ilgili ne ararsanız bulabilirsiniz.

Blyde River'dan Johannesburg'a 3,5-4 saatte geri dönüp, `Zanzibar` üzerinden İstanbul'a uğrayabilirsiniz.

Johannesburg Gidiş-Dönüş Uçak Bileti

Ücretsiz İncele


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

"Adamlar Nelerle Uğraşıyor!" Dedirtecek Norveç Hakkında 8 Özel Bilgi
18.01.2016
1. Kedileri Ensesinden Tutmak Yasaktır Bu kurala uymazsanız para cezası alırsınız ve hakkınızda dava açılabilir. 2. Her Yerden Alkol Bulamazsınız Norveç'te her şehirde birkaç tane bulunan ve “Vinmonopolet"...
Uçuşlara Alınmayan 11 Şanssız Köpek Irkı
21.01.2016
Seyahate çıkacağınız zaman köpeğinizin de sizinle uçması maalesef sizin inisiyatifinizde değil. Aşağıda uçuşa kabul edilen hayvanlar, bilet fiyatları ve uçuşa yasaklı 11 köpek ırkı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. (Niye almıyorlar ki? :( )
Cüneyt Özdemir'in "Götüren Varsa Hadi Atlayıp Gidelim" Dediği 10 Hayal Gibi Yer
18.01.2016
17 Ocak tarihli tweetinde Cüneyt Özdemir'in “Götüren varsan gelirim" dediği 10 muazzam bölgeyi sizin için derledik. Artık gelir mi gelmez mi onun bileceği iş :)
"Siz Kafayı Mı Yediniz?" Dedirtecek Amerika'daki 22 Garip Ötesi Kural
11.02.2016
Gerçekten yurt dışında bazı kurallar var ki akıl mantık almıyor. “Acaba ne oldu da bunlara gerek duydular?" dediğimiz ve Amerika Birleşik Devletleri'nde hala yürürlükte olan 22 acayip kural sizlerle.
Gözü Yükseklerde Olanların Ölmeden Önce Görmesi Gereken 9 Yer
10.02.2016
Yükseklik korkusu olanların ayakları titreyebilir dikkat! Dünya üzerinde, listede belirttiğimiz yerler kadar nefesinizi kesecek kadar ihtişamlı manzaralara sahip pek çok yer yok. Fırsatınız ve imkanınız olması durumunda buraları görebilmeniz dileğiyle
Adını Söylemek Bile Çok Keyifli : "ZANZİBAR"
03.05.2016
Sizi bilemiyoruz ama biz adını söylerken sondaki "R"'yi elimizden geldiğince uzatarak söylüyoruz (ÇaylaRRRRR gibi, ve evet bir dönem Çocuklar Duymasın'ı biz de izledik) :)
14 Maddede Fransa'nın Eyfel Kulesi'nden İbaret Olmadığının Kanıtı
20.04.2016
Başlıkta da belirttiğimiz üzere Fransa ile ilgili duymaktan gına gelen "Eyfel Kulesi" ve "Paris" klişelerini pas geçiyoruz ve siz Fransa hakkında farklı 14 bilgiyi sunmaktan kıvanç duyuyoruz :p
19 Mayıs'ta Nereye Gidilir?
11.05.2016
Eskiden mahallelere gelen overlokçular gibi başlık attığımızın farkındayız (ki hala geliyorlar). 5 günlük fırsat tatili yaklaşınca bu dönemde yapılabilecek alternatifleri sizler için derledik.
"Gitmedim Pişmanım" : Güney Afrika - Bölüm 1
05.05.2016
Popüler bir TV dizisiymiş gibi havalı bir başlık attığımız bu içeriğin ilk bölümü sizlere (toplamda 2 bölüm :P ).
Yurt Dışında Gidilecek En Kıyak 10 Kayak Merkezi
28.01.2016
Kış sporları hem bulundukları bölgeler hem de ekipmanlar sebebiyle biraz pahalı :( Ama gelin görün ki kış geldiği için tatil alternatifi arayanlar da yok değil (ör: zula patlatanlar). Durum böyle olunca,...
Cebindeki Son 1 Dolarla Yurt Dışında Neler Alabilirsin?
10.02.2016
Bazı arkadaşlar vardır en olmadık zamanda en olmadık soruları sorarlar, Ör: Sana 3 milyon dolar versem bu halinle okula gider misin? (hal= eski bir eşofman, terlik ve keçe gibi saç). Bu içeriğimizi bize...
Çantalarında Olmaması Halinde Hosteslerin Uçuşa Alınmayacağı 7 Eşya
16.01.2016
1. Ekstra ÇorapHostesler yanlarında üniformalarına uygun renkte ekstra çorap bulundurmak zorundadır.2. Babet AyakkabıBabet ayakkabılar da topuklu ayakkabılara ek olarak hostes arkadaşlarımızın uçuşlarda...
Kaçıncı Olduğumuzu Görünce Bizi Epey Bir Şaşırtan "Dünyanın En Huzurlu 10 Yeri"
25.02.2016
Dünyanın düzeninden midir nedendir bilinmez, istemesek de kötü şeylerle karşılaştığımız su götürmez bir gerçek. Durum böyle olunca şu fani dünyada yaşanacak en güvenli ülkeleri merak ettik ve sizler için derledik. Güvenli olduğuna nasıl karar veriliyor?
"Boğazını Sıksam Mı Acaba?" Diye Düşündüren 17 Yolcu Tipi
01.03.2016
İçeriğe bakarken sakin olun başka bir şey istemiyoruz :) 17. Spor ŞartO konuda hemfikiriz ama yeri ve zamanı konusunda kafamız karışık be abi.16. Kitap+Ayak= KomboBu yolcu kardeşimiz/ablamız rahatından...
Sevgililer Gününde Hediye Parasına Gidilebilecek 5 Yer
04.02.2016
Yalnızlara “ne anlamsız bir gün", ilişkisi olanlara “bu sene ne yapsak ki?" dedirten tarih: 14 Şubat Sevgililer Günü! Bu yıl sevgililer gününde hem tatil hem de alışılagelmişin dışında bir şey yapmak isteyenler çok şanslı (ör: kalpli çikolata almak ya da

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara