Sosyal medyada paylaşın

Sizin için yazarımızı Endülüse gönderdik, yazısı geldi kendisi hâlâ ortada yok :)

İspanya'ya gitmeden evvel yapılacaklar listesinde 1 numara:

"El Ministerio del Tiempo" şu sıralar 20.bölümü yayınlanan dizinin; herhangi bir bölümündeki herhangi bir karakter, herhangi bir şehrin, herhangi bir sokağında karşınıza müzesiyle, yaşadığı ev ile, hikayesiyle, heykeliyle vs.. ile çıkabiliyor. Picasso'dan Bonaparte'a, Valazquez'den Endülüs müslümanlarına çokça tarihi olaydan bahsediyor. İspanya'ya gitmezseniz bile izleyiniz, imdb:8.2.

Sevilla'ya gitmeden yapılacaklar listesinde 1 numara:

Tadını daha fazla çıkarmak için, lütfen gelmeden coğrafi keşiflere çalışınız. Sevilla denize kıyısı olmayan, nehir kenarında bir şehir, bu rağmen coğrafi keşiflerin çoğuna evsahipliği yapmış. Dünya turunu tamamlayan ilk kaptan, Ameriko Vespuçi, C.Colomb, Macellan vs... hepsi Sevilla'dan. Coğrafi keşifler bilgisiyle, emin olun ki çok daha keyifli olacak.

13yy ortasında Castilla tarafından müslüman hakimiyetine son veriliyor. İlk düşen Endülüs kenti, Arap etkisini en az taşıyan Endülüs kenti. 1920'li yıllarda kenti cazibe merkezi haline getirmek için çok büyük paralar harcanıyor. Tam her şey bitti, para kazanacaz diyorlar, hooop 1929'daki büyük buhran başlıyor. O zamanlarda yapılan yatırımların sadece 40'ta 1'i dönmüş, lakin şu anda o zamanın kaymağını yiyorlar.

Sevilla'da görülecekler listesinde ilk 2 numara:

Kaç gün kalacaksınız bilemem, lakin 'Real Alcazar' ve 'Plaza de espana' ilk görülmesi gereken yerler. her birinde 3-4'er saat geçirebilirsiniz. İkisine de ne olursa olsun bir rehber eşliğinde gidiniz. Katedral, La Giralda, Torre del Toro, Bahçeler(Jardin de ...), Museo de Artes y Costumbres Populares, Barrio de Triana gidilebilecek diğer yerlerden bazıları.
Katedral de ufak bir parantezi hak ediyor. Dünyanın, en büyük gotik mimariye sahip kilisesi, genelde 4. büyük kilise. Eski cami, minaresi haricinde yıkılmış, minarenin üzerine çan kulesi(kilisenin aksine barok) eklemişler, adına da "La Giralda" demişler.
ORTA NOT: İnternet üzerinden, Alcazar ve Catedral için evvelden bilet alın. Aksi halde Catedral için 1-3 saat arasında kuyrukta bekliyorsunuz. Alcazar için bilet bulamama ihtimaliniz bile var. Kısa süre için oradaysanız, bir kaç saati kuyrukta ziyan etmenin hiç gereği yok.

Free Walking Tour(Ücretsiz!! turlar)'lar Sevilla'da da mevcut. Catedral'in önünden; mevsimine göre 11 ya da 13'te başlıyor. Bütçenize göre bahşiş verebilirsiniz. 3-20 euro arası değişiyor bahşişler. 2-3 euro olsa da bir şeyler verin, imkanınız varsa daha fazla veriniz. sayenizde öğrenciler, işsizler beleşe kendini geliştirecek. Bir nevi burs veriyorsunuz.
Binalardansa, benim önceliğim şehir turları. Endülüs'ün neredeyse tamamında olduğu gibi burda da Gipsy(Çingene-Roman) mahalleleri var. Akşam saatlerinde 5-8 euro arası bir ücretle eski şehre ve çingene mahallesine turlar mevcut. Şehrin tarihi, dokusu, beşeri yapısı vs.. ile ilgili çok enteresan bilgileri bu turlar sayesinde ediniyorum.

İspanya'nın genelinde; "Menu del dia" Günün menüsü giriş+yemek+ekmek+içecek+tatlı'dan oluşuyor. Fiyatlar merkezi yerlerde 12€, merkezin 5-6 sokak arkasında 8€'ya kadar düşüyor. Ben yemek yerine 3-4 çeşit tapas denemeye çalışıyorum. Tapaslar 1€-2.5€ arasında değişiyor. 2,5€'ya tapa+bira alabiliyorsunuz genelde. 3 tapas yeterince doyurucu oluyor. İspanya genelinde, tapaslarından memnun kalmadığım mekan neredeyse hiç olmadı. Herhangi bir yere oturup yiyip içebilirsiniz.

Sevilla'da gidilecek barlar listesinde 1 numara (Yazarımızın neden geri gelmediği ortaya çıktı)

"Bar Eslava": Her mezesi birbirinden güzel. Sadece orda gördüğüm, mantarlı-yumurtalı bir mezesi var(Huevo sobre bizcocho de boletus) üf üffff. "Cigarro para becquer" de of offf.

Herhangi bir barda deneyebileceğiniz; Solomillo(fileto) al whisky(bildiğimiz viski) 2 barda denedim, 2'si de çok güzeldi. Sevilla'lılara, ilk ne denenir dediğimde, bunu önerdiler. Bir de unutmadan, işkembe severler için geliyor; "ismini hatırlamadığım yerde yediğim ismini hatırlamadığım meze" işkembeyi sosla haşlayıp yiyorlar. Mekandaki abiye, "buna sarımsak da atsanız, güzel olmaz mı?" dedim. Tamamını anlamamakla beraber, "saçmalama, menemene soğan atılır mı lan!" minvalinde bir cevap aldım.

2 sebepten dolayı Endülüs'ün en güzel zamanlarının nisan sonu-haziran ortası olduğunu söylediler.
1- Bahçelerde açan çiçekler-meyvelere rast geliniyor.
2- Temmuza dıoğru çok sıcak oluyormuş, 7'den evvel yereller dışarı pek çıkmıyormuş.

İspanya'nın genelinde airbnb'yi öneririm. Skyscanner'in bulduğu en ucuz hostellerin ücretlerine ufak bir miktar koyarak merkezde ya da 20-30 dk yürüme mesafesinde çok temiz-güzel odalar bulabilirsiniz. Hele 2 kişiyseniz hostellerden kesinlikle uzak durunuz, otel odaları bile daha ucuza gelebiliyor. 2,5 katı fiyata, bir evin tamamını tutabilirsiniz. Son olarak otobüsler 11-12'ye kadar çalışıyor, Endülüs'ün tamamında otobüs fiyatları 1.40-1.20 euro arasında değişiyor. Taksiler de kilometre başına 1,5-2 euro arasında tutuyor.

Serdil Temir (kendisini hala bekliyoruz)

İspanya Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri

Ücretsiz İncele


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

"Boğazını Sıksam Mı Acaba?" Diye Düşündüren 17 Yolcu Tipi
01.03.2016
İçeriğe bakarken sakin olun başka bir şey istemiyoruz :) 17. Spor ŞartO konuda hemfikiriz ama yeri ve zamanı konusunda kafamız karışık be abi.16. Kitap+Ayak= KomboBu yolcu kardeşimiz/ablamız rahatından...
Amazon Ormanları'nda Yaşayan 12 Tehlikeli Yaratık
08.03.2016
En baştan şunu belirtelim “evet biz de her zaman Amazon Ormanları'na gitmiyoruz". Fakat buranın adını belgesellerde duymayan kalmamıştır (duymayan bi koşu belgesel izlesin gelsin, bekliyoruz biz :) )....
Dünyanın En Pahalı 10 Yemeği
15.08.2016
10. Dangalak Hamburgeri (Douche Burger) Fiyat: $666 New York'ta bulunan 666 Burger Kamyonu, hem zenginleri çekmek hem de piyasadaki diğer burgerlerin canına okumak için bu bugeri yapmaya başlamış. İçerisinde...
Kalem Kalem Masraf Listesi ve Detaylar: "Dünya Turuna Ne Kadar Harcanır?"
14.01.2016
Sürekli söylenen bir sözdür: “Loto çıksa dünya turuna çıkarım, miras kalsa işi bırakır dünya turuna çıkarım". Peki gerçekten dünya turuna çıkmak için bu kadar büyük paralara gerek var mı?
Bunu Da Mı Yapacaktın Bugatti?
07.04.2016
Bugatti markası Veyron modeli ile halihazırda çoğumuzun erişemeyeceği bir hayale dönüşmüşken, tasarımcı amcalar bu canavarın station modeli olan "Galibier" makinesini piyasa sürmeyi düşünüyormuş. Bu durumda,...
Gidenler Tarafından Mükemmeliği Tasdiklenmiş 9 Sahil
19.04.2016
Kapak fotoğrafımızdaki Messi ve İbrahimoviç karışımı abinin neden böyle mutlu olduğunu içeriği eşeledikten sonra anlamanız inanın daha kolay olacak. Yazın kendisini göstermeye başladığı bu günlerde, biraz ZALIMCA bir içerik hazırlayıp hayal gibi kumsallar
Trilyonum Olsa Yine De Almam" Dedirten 10 Gereksiz Eşya
16.03.2016
Trilyonum olsa vermem" (eski parayla) lafının şak diye oturduğu bir yerdeyiz. Fazla paranın insanı neler yapmaya/almaya itebileceği konusunda ibretlik bir içerik tam aşağıda duruyor. Yeterince parası olanlar...
Pilotları Bir Daha Kıskanmanıza Sebep Olacak 7 Duyulmamış Bilgi
16.01.2016
Pilotluk mesleğinin çok havalı olduğu su götürmez bir gerçek. Aşağıda listelediğimiz bilgiler sonrasında pilotları bir daha kıskanacağınızdan pek bir eminiz. Not: Liste farklı hava yollarına ait bilgiler derlenerek hazırlanmıştır.
Gecelik Fiyatlarıyla "Yürü Git Be!" Dedirten 6 Otel
12.02.2016
Bazı yerler var ki gitmesi ayrı, kalması apayrı bir dert. Fiyatlarıyla el yakan ve adeta dünya üzerindeki cennetti resmeden bu özel 6 yeri sizlerle paylaşıyoruz.Konaklama fiyatlarına ek olarak uçak bileti...
Kaçıncı Olduğumuzu Görünce Bizi Epey Bir Şaşırtan "Dünyanın En Huzurlu 10 Yeri"
25.02.2016
Dünyanın düzeninden midir nedendir bilinmez, istemesek de kötü şeylerle karşılaştığımız su götürmez bir gerçek. Durum böyle olunca şu fani dünyada yaşanacak en güvenli ülkeleri merak ettik ve sizler için derledik. Güvenli olduğuna nasıl karar veriliyor?
"Siz Kafayı Mı Yediniz?" Dedirtecek Amerika'daki 22 Garip Ötesi Kural
11.02.2016
Gerçekten yurt dışında bazı kurallar var ki akıl mantık almıyor. “Acaba ne oldu da bunlara gerek duydular?" dediğimiz ve Amerika Birleşik Devletleri'nde hala yürürlükte olan 22 acayip kural sizlerle.
Euroleague Final Four Biletleri Ne Kadar?
20.04.2016
Temsilcimiz Fenerbahçe Ülker'in, Real Madrid'i 63-75'lik skorla geçip katılmaya hak kazandığı Turkish Airlines Euroleague Final Four için gidiş ve maç bileti fiyatlarını sizler için derledik.
Asla Yalnız Gitmemen Gereken 13 Lanetli Yer
10.02.2016
Geçmişte yaşandığı iddia edilen olaylardan ötürü lanetli kabul edilen 13 yeri siz “korkusuz" korku sever ziyaretçilerimiz için derledik :) En sona bir bonus eklemeyi de unutmadık ;) 1. Poveglia Adası...
Adını Söylemek Bile Çok Keyifli : "ZANZİBAR"
03.05.2016
Sizi bilemiyoruz ama biz adını söylerken sondaki "R"'yi elimizden geldiğince uzatarak söylüyoruz (ÇaylaRRRRR gibi, ve evet bir dönem Çocuklar Duymasın'ı biz de izledik) :)
Gitmek İçin Epey Bir Cesur Olmanız Gereken 9 Yer
22.01.2016
“Ağzında bal olanın arkasında iğnesi vardır" deyişine cuk diye oturacak, doğal güzellikleriyle cezbeden ama gidenin arkasından Yemen Türküsü'nü söyletebilecek Dünyanın en tehlike 9 yerini sizler için derledik (Burası Muş'tur..).

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara