Sosyal medyada paylaşın

Sizin için yazarımızı Endülüse gönderdik, yazısı geldi kendisi hâlâ ortada yok :)

İspanya'ya gitmeden evvel yapılacaklar listesinde 1 numara:

"El Ministerio del Tiempo" şu sıralar 20.bölümü yayınlanan dizinin; herhangi bir bölümündeki herhangi bir karakter, herhangi bir şehrin, herhangi bir sokağında karşınıza müzesiyle, yaşadığı ev ile, hikayesiyle, heykeliyle vs.. ile çıkabiliyor. Picasso'dan Bonaparte'a, Valazquez'den Endülüs müslümanlarına çokça tarihi olaydan bahsediyor. İspanya'ya gitmezseniz bile izleyiniz, imdb:8.2.

Sevilla'ya gitmeden yapılacaklar listesinde 1 numara:

Tadını daha fazla çıkarmak için, lütfen gelmeden coğrafi keşiflere çalışınız. Sevilla denize kıyısı olmayan, nehir kenarında bir şehir, bu rağmen coğrafi keşiflerin çoğuna evsahipliği yapmış. Dünya turunu tamamlayan ilk kaptan, Ameriko Vespuçi, C.Colomb, Macellan vs... hepsi Sevilla'dan. Coğrafi keşifler bilgisiyle, emin olun ki çok daha keyifli olacak.

13yy ortasında Castilla tarafından müslüman hakimiyetine son veriliyor. İlk düşen Endülüs kenti, Arap etkisini en az taşıyan Endülüs kenti. 1920'li yıllarda kenti cazibe merkezi haline getirmek için çok büyük paralar harcanıyor. Tam her şey bitti, para kazanacaz diyorlar, hooop 1929'daki büyük buhran başlıyor. O zamanlarda yapılan yatırımların sadece 40'ta 1'i dönmüş, lakin şu anda o zamanın kaymağını yiyorlar.

Sevilla'da görülecekler listesinde ilk 2 numara:

Kaç gün kalacaksınız bilemem, lakin 'Real Alcazar' ve 'Plaza de espana' ilk görülmesi gereken yerler. her birinde 3-4'er saat geçirebilirsiniz. İkisine de ne olursa olsun bir rehber eşliğinde gidiniz. Katedral, La Giralda, Torre del Toro, Bahçeler(Jardin de ...), Museo de Artes y Costumbres Populares, Barrio de Triana gidilebilecek diğer yerlerden bazıları.
Katedral de ufak bir parantezi hak ediyor. Dünyanın, en büyük gotik mimariye sahip kilisesi, genelde 4. büyük kilise. Eski cami, minaresi haricinde yıkılmış, minarenin üzerine çan kulesi(kilisenin aksine barok) eklemişler, adına da "La Giralda" demişler.
ORTA NOT: İnternet üzerinden, Alcazar ve Catedral için evvelden bilet alın. Aksi halde Catedral için 1-3 saat arasında kuyrukta bekliyorsunuz. Alcazar için bilet bulamama ihtimaliniz bile var. Kısa süre için oradaysanız, bir kaç saati kuyrukta ziyan etmenin hiç gereği yok.

Free Walking Tour(Ücretsiz!! turlar)'lar Sevilla'da da mevcut. Catedral'in önünden; mevsimine göre 11 ya da 13'te başlıyor. Bütçenize göre bahşiş verebilirsiniz. 3-20 euro arası değişiyor bahşişler. 2-3 euro olsa da bir şeyler verin, imkanınız varsa daha fazla veriniz. sayenizde öğrenciler, işsizler beleşe kendini geliştirecek. Bir nevi burs veriyorsunuz.
Binalardansa, benim önceliğim şehir turları. Endülüs'ün neredeyse tamamında olduğu gibi burda da Gipsy(Çingene-Roman) mahalleleri var. Akşam saatlerinde 5-8 euro arası bir ücretle eski şehre ve çingene mahallesine turlar mevcut. Şehrin tarihi, dokusu, beşeri yapısı vs.. ile ilgili çok enteresan bilgileri bu turlar sayesinde ediniyorum.

İspanya'nın genelinde; "Menu del dia" Günün menüsü giriş+yemek+ekmek+içecek+tatlı'dan oluşuyor. Fiyatlar merkezi yerlerde 12€, merkezin 5-6 sokak arkasında 8€'ya kadar düşüyor. Ben yemek yerine 3-4 çeşit tapas denemeye çalışıyorum. Tapaslar 1€-2.5€ arasında değişiyor. 2,5€'ya tapa+bira alabiliyorsunuz genelde. 3 tapas yeterince doyurucu oluyor. İspanya genelinde, tapaslarından memnun kalmadığım mekan neredeyse hiç olmadı. Herhangi bir yere oturup yiyip içebilirsiniz.

Sevilla'da gidilecek barlar listesinde 1 numara (Yazarımızın neden geri gelmediği ortaya çıktı)

"Bar Eslava": Her mezesi birbirinden güzel. Sadece orda gördüğüm, mantarlı-yumurtalı bir mezesi var(Huevo sobre bizcocho de boletus) üf üffff. "Cigarro para becquer" de of offf.

Herhangi bir barda deneyebileceğiniz; Solomillo(fileto) al whisky(bildiğimiz viski) 2 barda denedim, 2'si de çok güzeldi. Sevilla'lılara, ilk ne denenir dediğimde, bunu önerdiler. Bir de unutmadan, işkembe severler için geliyor; "ismini hatırlamadığım yerde yediğim ismini hatırlamadığım meze" işkembeyi sosla haşlayıp yiyorlar. Mekandaki abiye, "buna sarımsak da atsanız, güzel olmaz mı?" dedim. Tamamını anlamamakla beraber, "saçmalama, menemene soğan atılır mı lan!" minvalinde bir cevap aldım.

2 sebepten dolayı Endülüs'ün en güzel zamanlarının nisan sonu-haziran ortası olduğunu söylediler.
1- Bahçelerde açan çiçekler-meyvelere rast geliniyor.
2- Temmuza dıoğru çok sıcak oluyormuş, 7'den evvel yereller dışarı pek çıkmıyormuş.

İspanya'nın genelinde airbnb'yi öneririm. Skyscanner'in bulduğu en ucuz hostellerin ücretlerine ufak bir miktar koyarak merkezde ya da 20-30 dk yürüme mesafesinde çok temiz-güzel odalar bulabilirsiniz. Hele 2 kişiyseniz hostellerden kesinlikle uzak durunuz, otel odaları bile daha ucuza gelebiliyor. 2,5 katı fiyata, bir evin tamamını tutabilirsiniz. Son olarak otobüsler 11-12'ye kadar çalışıyor, Endülüs'ün tamamında otobüs fiyatları 1.40-1.20 euro arasında değişiyor. Taksiler de kilometre başına 1,5-2 euro arasında tutuyor.

Serdil Temir (kendisini hala bekliyoruz)

İspanya Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri

Ücretsiz İncele


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Nedenini Çözemediğiniz Uçuş Rötarlarının Cevabı Burada: 4 Maddede "Rötar Sebepleri"
08.01.2016
1. Hava Trafiği Yoğunluğu ve Geçiş İzinleriYoğun bir havalimanında uçuşunuzu beklerken sırayla inen ve kalkan uçakları izlemekten başka çaremiz yok. Bu sıkıcı beklemenin ilk sebebi de gözümüzün önündeki...
14 Maddede Fransa'nın Eyfel Kulesi'nden İbaret Olmadığının Kanıtı
20.04.2016
Başlıkta da belirttiğimiz üzere Fransa ile ilgili duymaktan gına gelen "Eyfel Kulesi" ve "Paris" klişelerini pas geçiyoruz ve siz Fransa hakkında farklı 14 bilgiyi sunmaktan kıvanç duyuyoruz :p
30 Milyon Dolar ve Üstü Serveti Olanların Yaşamayı Tercih Ettiği 12 Şehir
20.01.2016
30 milyon dolarımız yok diye buralara gitmeyecek miyiz? Tabii ki hayır! Aşağıda bu tarz bir servete sahip olanların yaşamak için en çok nereleri tercih ettiklerini bir adet ilginç bilgi ile sizlere sunuyoruz.
İspanya Hakkında Bu İncelemeyi Yazan Çocuk Kayboldu
18.05.2016
Sizin için yazarımızı Endülüse gönderdik, yazısı geldi kendisi hâlâ ortada yok :)İspanya'ya gitmeden evvel yapılacaklar listesinde 1 numara:"El Ministerio del Tiempo" şu sıralar 20.bölümü yayınlanan dizinin;...
Gezmek İçin Bahane Arayanlara: Uruguay'a Gitmek İçin 9 Sebep
05.04.2016
Yaz yaklaşırken farklı tatil planları olanlar var, buradan görebiliyoruz. Fırsatı ve "imkanı" olanlara özel olarak, farklı bir rotayı (ki bu Uruguay oluyor) düşünmeniz için size bahanelerle dolu bir içerik...
Adını Söylemek Bile Çok Keyifli : "ZANZİBAR"
03.05.2016
Sizi bilemiyoruz ama biz adını söylerken sondaki "R"'yi elimizden geldiğince uzatarak söylüyoruz (ÇaylaRRRRR gibi, ve evet bir dönem Çocuklar Duymasın'ı biz de izledik) :)
Bunu Da Mı Yapacaktın Bugatti?
07.04.2016
Bugatti markası Veyron modeli ile halihazırda çoğumuzun erişemeyeceği bir hayale dönüşmüşken, tasarımcı amcalar bu canavarın station modeli olan "Galibier" makinesini piyasa sürmeyi düşünüyormuş. Bu durumda,...
İnanması Epey Zor Olan 15 Batıl İnanç
18.03.2016
Özellikle annelerin “ıslık çalma şeytan gelir", “terliği ters bırakma uğursuzluk getirir" gibi uyarılarını duymayan yoktur. Bizde durum böyleyken dünyanın diğer ülkelerinde nasıl batıl inançlar olduğunu öğrenmek isteyenler okumaya devam etsinler.
Kaçıncı Olduğumuzu Görünce Bizi Epey Bir Şaşırtan "Dünyanın En Huzurlu 10 Yeri"
25.02.2016
Dünyanın düzeninden midir nedendir bilinmez, istemesek de kötü şeylerle karşılaştığımız su götürmez bir gerçek. Durum böyle olunca şu fani dünyada yaşanacak en güvenli ülkeleri merak ettik ve sizler için derledik. Güvenli olduğuna nasıl karar veriliyor?
Canı Sıkılan Japonların Buldukları 14 Garip "Şey"
27.04.2016
İcat edilecek pek bir şey bırakmadıklarından olsa gerek, Japon mucitlerin icat ettiği 14 garip "şey" tam aşağıda duruyor :)
"Gezilecek Yerler" : Güney Afrika - Bölüm 2
06.05.2016
Kaldığımız yerden tam gaaaz devam ediyoruz.
Gittiğin Yol Yol Değil! Dedirtecek Dünyanın En Tehlikeli 13 Yolu
01.02.2016
1. Stelvio Pass Road, İtalya2,7 km süren bir baş dönmesine hazır mısın? Listedeki en korkunç yol olmamasına karşın (hemen korkutmayalım dedik) çok rüzgarlı ve tabiri caizse “dön babam dön" yapısında olan...
Bazen Tek Araba Yetmez: Kim Kardashian'ın Sahip Olduğu Arabalar
07.04.2016
Kadınların kıyafetlerine paralel olarak, çanta ve ayakkabı tutkularını hepimiz biliyoruz. Kim Kardashian ablamız bu durumu maddi gücünün de etkisiyle farklı bir boyuta taşımış. Biraz aşağı inerek ablamızın...
Buzdolabını "Soba" Niyetine Kullanabileceğiniz Dünyanın En Soğuk 11 Yeri
25.01.2016
Yılın en düşük sıcaklıklarını hissettiğimiz bu günlerde ülkemizin havasına şükretmemizi sağlayacak dünyanın en soğuk 11 yerini listeliyoruz.
Gözü Yükseklerde Olanların Ölmeden Önce Görmesi Gereken 9 Yer
10.02.2016
Yükseklik korkusu olanların ayakları titreyebilir dikkat! Dünya üzerinde, listede belirttiğimiz yerler kadar nefesinizi kesecek kadar ihtişamlı manzaralara sahip pek çok yer yok. Fırsatınız ve imkanınız olması durumunda buraları görebilmeniz dileğiyle

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara