Sosyal medyada paylaşın

10. Hatshepsut Tapınağı

Deir el-Bahri bölgesinde bulunan bu tapınak "Djeser-Djeseru" diye adlandırılıyor (kutsalların kutsalı).

Fotoğraf:Dennis Jarvis

9.Tune El-Gebel Yeraltı Mezarlığı

Bu mezarlık Mısır'ın eski zamanlarında Hermopolis Magna diye adlandırılan şehirde yer alıyor (Sekizlerin Şehri). Mezarlık, buraya gömülen ölülerin yakınlarının hava şartlarından ektilenmeden ziyaret edebilmeleri amacıyla yapılmış (Vefa orada bir semt adı değilmiş).

Fotoğraf: Einsamer Schutze

8. Memnon Heykeli

Yerlilerin "El-Colossat" ya da "Es-Salamat" diye adlandırdığı iki adet devasa heykel. Mısır hakkında piramit yukarı piramit aşağı diye duymaktan bıkanlar için görülebilecek en uygun yerleden birisi olduğunu da belirtelim (cep telefonlarını hazırlayın). Bu heykel arkadaşların yapılış amaçları ise 3. Amenhotep'in mezarını korumakmış.

Fotoğraf:MusikAnimal

7. Malkata Bölgesi

Eski Mısır'ın Kaliforniya'sı diye tabir edilen Malkata Bölgesi'ine hoş geldiniz. Bu bölgeyi yaptıran 3. Amenhotep buranın içini mutfaklar, kütüphaneler ve festivallere uygun alanlarla donattırmayı da unutmamış (Kral Adam).

Fotoğraf:Markh

6. Tanis

Kadim Mısır'a başkentlik yapmış olan Tanis yerel halk tarafında "Djanet" diye de adlandırılıyor. Döneminin politik kargaşalarından dolayı başkent sıfatını yitirmek zorunda kalan Tanis de tarihi anlamda Mısır'da görülmesi gereken cici yerlden biri.

Fotoğraf:Marksh

5. Seti Tapınağı

Mısır'ın en kutsal şehirlerinden biri olan Abydos'ta yer alan Seti Tapınağı ölüm sonrası dünyaya kapının açıldığı yer olarak inşaa edilmiş.

Fotoğraf:Markh

4. Babylon Kalesi

İstanbul'daki ya da Çeşme'deki Babylon'un aksine Mısır'da bulnan Babylon Kalesi koruma ve konaklama amacıyla kullanılıyormuş. Bu kale ile ilgili başka ilgin bir bilgi ise buranın Mısırlılar tarafından inşaa edilmemiş olması. Soru: Peki kim yapmış? Cevap: Romalı şahıslar yapmış.

Fotoğraf:Nefermaat

3. Deir El-Medina

Kral Vadisi'ne yakın olan bu köy Firavun mezarları yapan işçilerin kaldığı yermiş. Tarihi yazıtlara göre buradaki işçiler krallarına hizmet ettiklerini düşündüklerini için gönüllü olarak kendilerini bu işe ve burada yaşamaya adıyorlarmış.

Fotoğraf:Steve Cameron

2. Meritamun Heykeli

Listedeki diğer yerlerin aksine Meritamun Heykeli'inin bulunduğu Akhmim kasabası günümüzde hala aktif olarak kullanılıyor (Aktif olarak kullanılıyor: Yani hala yaşayan var :) ). Aşağıda görmüş olduğunuz heykel ise bu kasabada bulunan, 11 metre yüksekliğinde ve 2. Ramses'in kızı olan Meritamun Hanımefendi'ye aitmiş.

Fotoğraf:Kurohito

1. Aswan Granit Ocağı

Piramitler, tapınaklar ve çoğu diğer yapı neden yapıldı? Granitten tabii ki! Zamanın yıkıcı etkilerin karşı durabilen bu maddeyi nereden buluyordu Mısırlılar? 150 kilometrekarelik Aswan ocağından. Soru cevap oynamayı bir kenara bırakıyor ve Mısır ziyaretinizde eski dönemlere ait yaşanmışlıklarla dolu olan bu bölgeyi de ziyaret listenize katmanızı öneriyoruz.

Fotoğraf:Olaf Tausch

Mısır Uçak Biletleri:

Ücretsiz İncele

Kaynak: listeverse.com


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bazen Tek Araba Yetmez: Kim Kardashian'ın Sahip Olduğu Arabalar
07.04.2016
Kadınların kıyafetlerine paralel olarak, çanta ve ayakkabı tutkularını hepimiz biliyoruz. Kim Kardashian ablamız bu durumu maddi gücünün de etkisiyle farklı bir boyuta taşımış. Biraz aşağı inerek ablamızın...
"Gezilecek Yerler" : Güney Afrika - Bölüm 2
06.05.2016
Kaldığımız yerden tam gaaaz devam ediyoruz.
"Çok sıkıldım" diyenlerin ocak ayında gidebilecekleri 5 yurt dışı festivali
23.12.2015
Yılbaşı sonrası katılacak etkinlik arayan ya da “benim gelmem zor ama bakarım" diyenlerdenseniz, yeni yılın ilk ayında katılabileceğiniz gereğinden fazla hareketli 5 yurt dışı festivaline göz atın! (ilk şıkkın sizin için uygulanabilir olmasını diliyoruz:)
Kalem Kalem Masraf Listesi ve Detaylar: "Dünya Turuna Ne Kadar Harcanır?"
14.01.2016
Sürekli söylenen bir sözdür: “Loto çıksa dünya turuna çıkarım, miras kalsa işi bırakır dünya turuna çıkarım". Peki gerçekten dünya turuna çıkmak için bu kadar büyük paralara gerek var mı?
Gecelik Fiyatlarıyla "Yürü Git Be!" Dedirten 6 Otel
12.02.2016
Bazı yerler var ki gitmesi ayrı, kalması apayrı bir dert. Fiyatlarıyla el yakan ve adeta dünya üzerindeki cennetti resmeden bu özel 6 yeri sizlerle paylaşıyoruz.Konaklama fiyatlarına ek olarak uçak bileti...
Uçuşlara Alınmayan 11 Şanssız Köpek Irkı
21.01.2016
Seyahate çıkacağınız zaman köpeğinizin de sizinle uçması maalesef sizin inisiyatifinizde değil. Aşağıda uçuşa kabul edilen hayvanlar, bilet fiyatları ve uçuşa yasaklı 11 köpek ırkı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. (Niye almıyorlar ki? :( )
Allah Rızası İçin Yeter Dedirten 14 Tatil Fotoğrafı
11.02.2016
Evet bunlardan en az birini bile olsa aranızda da yapanlar var (biliyoruz). Söz konusu tatil veya gezi olunca Instagram'a ya da Facebook'a düşmesi milisaniye süren klişe fotoğraflar tam aşağıda duruyor...
Gidince Fotoğraf Çekmekten Telefon Hafızanızı Bitirecek Hayal Gibi 8 Yer
14.01.2016
1. Bavyera – AlmanyaAlmanya'nın güneydoğusunda yer alan Bavyera, uçaktan iner inmez telefonunuza ya da fotoğraf makinanıza (kullanan kaldı mı? :) ) sarılmanıza sebep verecek güzellikte bir yer.2. Faroe...
Çantalarında Olmaması Halinde Hosteslerin Uçuşa Alınmayacağı 7 Eşya
16.01.2016
1. Ekstra ÇorapHostesler yanlarında üniformalarına uygun renkte ekstra çorap bulundurmak zorundadır.2. Babet AyakkabıBabet ayakkabılar da topuklu ayakkabılara ek olarak hostes arkadaşlarımızın uçuşlarda...
Bob Ross Resimlerine Tıpatıp Benzeyen Kanada'daki 10 Yer
22.02.2016
Kıvırcık saçlı Bob Ross amcamızı TRT 2 zamanlarından hatırlayanlar elbet vardır. Resim yaparken bir yerde “yaa şimdi batırdı, ne yaptı yaa!" dedirten ama her fırça darbesinde amacına doğru gittiğini anladığımız...
Bunu Da Mı Yapacaktın Bugatti?
07.04.2016
Bugatti markası Veyron modeli ile halihazırda çoğumuzun erişemeyeceği bir hayale dönüşmüşken, tasarımcı amcalar bu canavarın station modeli olan "Galibier" makinesini piyasa sürmeyi düşünüyormuş. Bu durumda,...
30 Milyon Dolar ve Üstü Serveti Olanların Yaşamayı Tercih Ettiği 12 Şehir
20.01.2016
30 milyon dolarımız yok diye buralara gitmeyecek miyiz? Tabii ki hayır! Aşağıda bu tarz bir servete sahip olanların yaşamak için en çok nereleri tercih ettiklerini bir adet ilginç bilgi ile sizlere sunuyoruz.
Otel Dışında Konaklanabilecek Alternatifler
06.02.2018
Otel fiyatlarının özellikle yerli turistler için uçtuğu ülkemizde, deniz ve kumdan vazgeçemeyen tatilciler için alternatif (açıkçası daha ekonomik) konaklama opsiyonlarını aşağıda sıralıyoruz.
İnanması Epey Zor Olan 15 Batıl İnanç
18.03.2016
Özellikle annelerin “ıslık çalma şeytan gelir", “terliği ters bırakma uğursuzluk getirir" gibi uyarılarını duymayan yoktur. Bizde durum böyleyken dünyanın diğer ülkelerinde nasıl batıl inançlar olduğunu öğrenmek isteyenler okumaya devam etsinler.
Ev Kirası Gibi Hesap Ödeten 10 Restoran
24.02.2016
Her şeyde olduğu gibi yemek cephesinde de insanı şaşırtan yemekler ve fiyatlar var. Doymak için değil de, biraz prestij biraz da farklı tatları denemek için tercih edildiğini düşündüğümüz ve fiyatlarıyla...

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara