Sosyal medyada paylaşın

10. Hatshepsut Tapınağı

Deir el-Bahri bölgesinde bulunan bu tapınak "Djeser-Djeseru" diye adlandırılıyor (kutsalların kutsalı).

Fotoğraf:Dennis Jarvis

9.Tune El-Gebel Yeraltı Mezarlığı

Bu mezarlık Mısır'ın eski zamanlarında Hermopolis Magna diye adlandırılan şehirde yer alıyor (Sekizlerin Şehri). Mezarlık, buraya gömülen ölülerin yakınlarının hava şartlarından ektilenmeden ziyaret edebilmeleri amacıyla yapılmış (Vefa orada bir semt adı değilmiş).

Fotoğraf: Einsamer Schutze

8. Memnon Heykeli

Yerlilerin "El-Colossat" ya da "Es-Salamat" diye adlandırdığı iki adet devasa heykel. Mısır hakkında piramit yukarı piramit aşağı diye duymaktan bıkanlar için görülebilecek en uygun yerleden birisi olduğunu da belirtelim (cep telefonlarını hazırlayın). Bu heykel arkadaşların yapılış amaçları ise 3. Amenhotep'in mezarını korumakmış.

Fotoğraf:MusikAnimal

7. Malkata Bölgesi

Eski Mısır'ın Kaliforniya'sı diye tabir edilen Malkata Bölgesi'ine hoş geldiniz. Bu bölgeyi yaptıran 3. Amenhotep buranın içini mutfaklar, kütüphaneler ve festivallere uygun alanlarla donattırmayı da unutmamış (Kral Adam).

Fotoğraf:Markh

6. Tanis

Kadim Mısır'a başkentlik yapmış olan Tanis yerel halk tarafında "Djanet" diye de adlandırılıyor. Döneminin politik kargaşalarından dolayı başkent sıfatını yitirmek zorunda kalan Tanis de tarihi anlamda Mısır'da görülmesi gereken cici yerlden biri.

Fotoğraf:Marksh

5. Seti Tapınağı

Mısır'ın en kutsal şehirlerinden biri olan Abydos'ta yer alan Seti Tapınağı ölüm sonrası dünyaya kapının açıldığı yer olarak inşaa edilmiş.

Fotoğraf:Markh

4. Babylon Kalesi

İstanbul'daki ya da Çeşme'deki Babylon'un aksine Mısır'da bulnan Babylon Kalesi koruma ve konaklama amacıyla kullanılıyormuş. Bu kale ile ilgili başka ilgin bir bilgi ise buranın Mısırlılar tarafından inşaa edilmemiş olması. Soru: Peki kim yapmış? Cevap: Romalı şahıslar yapmış.

Fotoğraf:Nefermaat

3. Deir El-Medina

Kral Vadisi'ne yakın olan bu köy Firavun mezarları yapan işçilerin kaldığı yermiş. Tarihi yazıtlara göre buradaki işçiler krallarına hizmet ettiklerini düşündüklerini için gönüllü olarak kendilerini bu işe ve burada yaşamaya adıyorlarmış.

Fotoğraf:Steve Cameron

2. Meritamun Heykeli

Listedeki diğer yerlerin aksine Meritamun Heykeli'inin bulunduğu Akhmim kasabası günümüzde hala aktif olarak kullanılıyor (Aktif olarak kullanılıyor: Yani hala yaşayan var :) ). Aşağıda görmüş olduğunuz heykel ise bu kasabada bulunan, 11 metre yüksekliğinde ve 2. Ramses'in kızı olan Meritamun Hanımefendi'ye aitmiş.

Fotoğraf:Kurohito

1. Aswan Granit Ocağı

Piramitler, tapınaklar ve çoğu diğer yapı neden yapıldı? Granitten tabii ki! Zamanın yıkıcı etkilerin karşı durabilen bu maddeyi nereden buluyordu Mısırlılar? 150 kilometrekarelik Aswan ocağından. Soru cevap oynamayı bir kenara bırakıyor ve Mısır ziyaretinizde eski dönemlere ait yaşanmışlıklarla dolu olan bu bölgeyi de ziyaret listenize katmanızı öneriyoruz.

Fotoğraf:Olaf Tausch

Mısır Uçak Biletleri:

Ücretsiz İncele

Kaynak: listeverse.com


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Dünyanın En Güzel 10 Merdiveni
03.06.2016
10. Spiral Merdiven - Taihang Dağı, Çin90 metre yüksekliğinde ve Taihang dağının yamacına (belki de kenarına, yanına :) ) yapılmış bu merdiven yolu buraya düşenlerin dağa "GÜVENLİ" bir şekilde çıkmasına...
iPhone 6 Alacağınıza 2 Kişi 18 Gün Gezebileceğiniz 10 Avrupa Ülkesi
20.01.2016
Muhtemelen sizin de, Instagram ve Facebook hesaplarını gittikleri ülkelerin fotoğraflarıyla dolduran arkadaşlarınız vardır. Bu fotoğrafları görünce “ya bu ne kadar kazanıyor ki bu kadar geziyor arkadaş!" diye içimizden de geçiriyoruz (biz yapıyoruz).
Cüneyt Özdemir'in "Götüren Varsa Hadi Atlayıp Gidelim" Dediği 10 Hayal Gibi Yer
18.01.2016
17 Ocak tarihli tweetinde Cüneyt Özdemir'in “Götüren varsan gelirim" dediği 10 muazzam bölgeyi sizin için derledik. Artık gelir mi gelmez mi onun bileceği iş :)
Gidince "Yandım Anaam!!" Dedirtecek Dünyanın En Sıcak 9 Yeri
07.02.2016
Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından ölçülen dünyadaki en sıcak 9 yerini, kan ter içinde sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz. “Niye 10 değil de 9?" diyenler olabilir. En sonda 1 adet bonus ile birlikte toplam 10 oluyor diyerek size sıcak selamlarımızı gönder
Gitmek İçin Epey Bir Cesur Olmanız Gereken 9 Yer
22.01.2016
“Ağzında bal olanın arkasında iğnesi vardır" deyişine cuk diye oturacak, doğal güzellikleriyle cezbeden ama gidenin arkasından Yemen Türküsü'nü söyletebilecek Dünyanın en tehlike 9 yerini sizler için derledik (Burası Muş'tur..).
Ev Kirası Gibi Hesap Ödeten 10 Restoran
24.02.2016
Her şeyde olduğu gibi yemek cephesinde de insanı şaşırtan yemekler ve fiyatlar var. Doymak için değil de, biraz prestij biraz da farklı tatları denemek için tercih edildiğini düşündüğümüz ve fiyatlarıyla...
Anneler Haklı: Ağzınıza Bile Sürmemeniz Gereken 13 Yemek
30.01.2016
Annelerimizin küçükken bizlere söylediği “yabancı biri bir şey verirse sakın yeme" lafı, büyüdüğümüzde de geçerliliğini kaybetmiyormuş, hele ki bu laf yurt dışında gezerken daha da bir anlam kazanıyormuş...
Buzdolabını "Soba" Niyetine Kullanabileceğiniz Dünyanın En Soğuk 11 Yeri
25.01.2016
Yılın en düşük sıcaklıklarını hissettiğimiz bu günlerde ülkemizin havasına şükretmemizi sağlayacak dünyanın en soğuk 11 yerini listeliyoruz.
Kalem Kalem Masraf Listesi ve Detaylar: "Dünya Turuna Ne Kadar Harcanır?"
14.01.2016
Sürekli söylenen bir sözdür: “Loto çıksa dünya turuna çıkarım, miras kalsa işi bırakır dünya turuna çıkarım". Peki gerçekten dünya turuna çıkmak için bu kadar büyük paralara gerek var mı?
Turistlerin Başına Gelen 10 Dolandırıcılık Şekli
07.07.2016
Seyahat etmek yeni yerler görmek tabii ki güzel. Peki gittiğiniz yerlerden kötü anılarla ayrılmak? Bu içeriğimizde dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ve turistleri epey bir üzen 10 dolandırıcılık şekli huzurlarınızda.
Eş Dost Toplanıp Özel Uçak Kiralarsanız Kişi Başı Ne Tutar?
14.01.2016
Yemek hesabından taksi parasına, bayramda kurbandan apartman yakıt masrafına kadar pek çok şeyi bölüşen bir kültürümüz olduğu için “özel uçak kiralarsak kişi başı ne düşer" sorusunun cevabını sizler için derledik (Neden olmasın? :) ).
Öğretmen Maaşlarının 100 bin TL Üzeri Olduğu 12 Ülke
15.02.2016
Türkiye'de adeta kutsal bir görevi icra eden öğretmenlerin aldıkları maaşları hepimiz az çok biliyoruz. Peki dünya genelinde öğretmenlere en çok maaşı veren ülkeler hangileri? Cevabı tam aşağıda duruyor :) Not: Tutarlar senelik olup, 2015 OECD raporuna d
En Pahalı 21 Başkanlık Uçağı
06.06.2016
21. Falcon 900 Ex Easy – GanaFiyat: $37 Milyonupload.wikimedia.org aracılığıyla 20. Ilyushin IL-96-300 – RusyaFiyat: $50 Milyon i.ytimg.com aracılığıyla19. Airbus A319 – BrezilyaFiyat: $81 Milyonupload.wikimedia.org...
19 Mayıs'ta Nereye Gidilir?
11.05.2016
Eskiden mahallelere gelen overlokçular gibi başlık attığımızın farkındayız (ki hala geliyorlar). 5 günlük fırsat tatili yaklaşınca bu dönemde yapılabilecek alternatifleri sizler için derledik.
"Adamlar Nelerle Uğraşıyor!" Dedirtecek Norveç Hakkında 8 Özel Bilgi
18.01.2016
1. Kedileri Ensesinden Tutmak Yasaktır Bu kurala uymazsanız para cezası alırsınız ve hakkınızda dava açılabilir. 2. Her Yerden Alkol Bulamazsınız Norveç'te her şehirde birkaç tane bulunan ve “Vinmonopolet"...

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara