Sosyal medyada paylaşın

10. Hatshepsut Tapınağı

Deir el-Bahri bölgesinde bulunan bu tapınak "Djeser-Djeseru" diye adlandırılıyor (kutsalların kutsalı).

Fotoğraf:Dennis Jarvis

9.Tune El-Gebel Yeraltı Mezarlığı

Bu mezarlık Mısır'ın eski zamanlarında Hermopolis Magna diye adlandırılan şehirde yer alıyor (Sekizlerin Şehri). Mezarlık, buraya gömülen ölülerin yakınlarının hava şartlarından ektilenmeden ziyaret edebilmeleri amacıyla yapılmış (Vefa orada bir semt adı değilmiş).

Fotoğraf: Einsamer Schutze

8. Memnon Heykeli

Yerlilerin "El-Colossat" ya da "Es-Salamat" diye adlandırdığı iki adet devasa heykel. Mısır hakkında piramit yukarı piramit aşağı diye duymaktan bıkanlar için görülebilecek en uygun yerleden birisi olduğunu da belirtelim (cep telefonlarını hazırlayın). Bu heykel arkadaşların yapılış amaçları ise 3. Amenhotep'in mezarını korumakmış.

Fotoğraf:MusikAnimal

7. Malkata Bölgesi

Eski Mısır'ın Kaliforniya'sı diye tabir edilen Malkata Bölgesi'ine hoş geldiniz. Bu bölgeyi yaptıran 3. Amenhotep buranın içini mutfaklar, kütüphaneler ve festivallere uygun alanlarla donattırmayı da unutmamış (Kral Adam).

Fotoğraf:Markh

6. Tanis

Kadim Mısır'a başkentlik yapmış olan Tanis yerel halk tarafında "Djanet" diye de adlandırılıyor. Döneminin politik kargaşalarından dolayı başkent sıfatını yitirmek zorunda kalan Tanis de tarihi anlamda Mısır'da görülmesi gereken cici yerlden biri.

Fotoğraf:Marksh

5. Seti Tapınağı

Mısır'ın en kutsal şehirlerinden biri olan Abydos'ta yer alan Seti Tapınağı ölüm sonrası dünyaya kapının açıldığı yer olarak inşaa edilmiş.

Fotoğraf:Markh

4. Babylon Kalesi

İstanbul'daki ya da Çeşme'deki Babylon'un aksine Mısır'da bulnan Babylon Kalesi koruma ve konaklama amacıyla kullanılıyormuş. Bu kale ile ilgili başka ilgin bir bilgi ise buranın Mısırlılar tarafından inşaa edilmemiş olması. Soru: Peki kim yapmış? Cevap: Romalı şahıslar yapmış.

Fotoğraf:Nefermaat

3. Deir El-Medina

Kral Vadisi'ne yakın olan bu köy Firavun mezarları yapan işçilerin kaldığı yermiş. Tarihi yazıtlara göre buradaki işçiler krallarına hizmet ettiklerini düşündüklerini için gönüllü olarak kendilerini bu işe ve burada yaşamaya adıyorlarmış.

Fotoğraf:Steve Cameron

2. Meritamun Heykeli

Listedeki diğer yerlerin aksine Meritamun Heykeli'inin bulunduğu Akhmim kasabası günümüzde hala aktif olarak kullanılıyor (Aktif olarak kullanılıyor: Yani hala yaşayan var :) ). Aşağıda görmüş olduğunuz heykel ise bu kasabada bulunan, 11 metre yüksekliğinde ve 2. Ramses'in kızı olan Meritamun Hanımefendi'ye aitmiş.

Fotoğraf:Kurohito

1. Aswan Granit Ocağı

Piramitler, tapınaklar ve çoğu diğer yapı neden yapıldı? Granitten tabii ki! Zamanın yıkıcı etkilerin karşı durabilen bu maddeyi nereden buluyordu Mısırlılar? 150 kilometrekarelik Aswan ocağından. Soru cevap oynamayı bir kenara bırakıyor ve Mısır ziyaretinizde eski dönemlere ait yaşanmışlıklarla dolu olan bu bölgeyi de ziyaret listenize katmanızı öneriyoruz.

Fotoğraf:Olaf Tausch

Mısır Uçak Biletleri:

Ücretsiz İncele

Kaynak: listeverse.com


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Cüneyt Özdemir'in "Götüren Varsa Hadi Atlayıp Gidelim" Dediği 10 Hayal Gibi Yer
18.01.2016
17 Ocak tarihli tweetinde Cüneyt Özdemir'in “Götüren varsan gelirim" dediği 10 muazzam bölgeyi sizin için derledik. Artık gelir mi gelmez mi onun bileceği iş :)
Mısır'a Gitmeden Önce Gözden Geçirilmesi Gereken 10 Madde
24.04.2016
1.Her Şey İçin Pazarlık YapınYapmadığımız kim demiş? :) Mısır'a gidince millet olarak en gelişmiş özelliklerimizden biri olan pazarlık yapabilme gücümüzü kullanmakta sınır yok.Köşede su satan yerden restoran...
Uçuşlara Alınmayan 11 Şanssız Köpek Irkı
21.01.2016
Seyahate çıkacağınız zaman köpeğinizin de sizinle uçması maalesef sizin inisiyatifinizde değil. Aşağıda uçuşa kabul edilen hayvanlar, bilet fiyatları ve uçuşa yasaklı 11 köpek ırkı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. (Niye almıyorlar ki? :( )
"Boğazını Sıksam Mı Acaba?" Diye Düşündüren 17 Yolcu Tipi
01.03.2016
İçeriğe bakarken sakin olun başka bir şey istemiyoruz :) 17. Spor ŞartO konuda hemfikiriz ama yeri ve zamanı konusunda kafamız karışık be abi.16. Kitap+Ayak= KomboBu yolcu kardeşimiz/ablamız rahatından...
Adını Söylemek Bile Çok Keyifli : "ZANZİBAR"
03.05.2016
Sizi bilemiyoruz ama biz adını söylerken sondaki "R"'yi elimizden geldiğince uzatarak söylüyoruz (ÇaylaRRRRR gibi, ve evet bir dönem Çocuklar Duymasın'ı biz de izledik) :)
Öğretmen Maaşlarının 100 bin TL Üzeri Olduğu 12 Ülke
15.02.2016
Türkiye'de adeta kutsal bir görevi icra eden öğretmenlerin aldıkları maaşları hepimiz az çok biliyoruz. Peki dünya genelinde öğretmenlere en çok maaşı veren ülkeler hangileri? Cevabı tam aşağıda duruyor :) Not: Tutarlar senelik olup, 2015 OECD raporuna d
Yurt Dışında Gidilecek En Kıyak 10 Kayak Merkezi
28.01.2016
Kış sporları hem bulundukları bölgeler hem de ekipmanlar sebebiyle biraz pahalı :( Ama gelin görün ki kış geldiği için tatil alternatifi arayanlar da yok değil (ör: zula patlatanlar). Durum böyle olunca,...
19 Mayıs'ta Nereye Gidilir?
11.05.2016
Eskiden mahallelere gelen overlokçular gibi başlık attığımızın farkındayız (ki hala geliyorlar). 5 günlük fırsat tatili yaklaşınca bu dönemde yapılabilecek alternatifleri sizler için derledik.
Gidenler Tarafından Mükemmeliği Tasdiklenmiş 9 Sahil
19.04.2016
Kapak fotoğrafımızdaki Messi ve İbrahimoviç karışımı abinin neden böyle mutlu olduğunu içeriği eşeledikten sonra anlamanız inanın daha kolay olacak. Yazın kendisini göstermeye başladığı bu günlerde, biraz ZALIMCA bir içerik hazırlayıp hayal gibi kumsallar
Bir Turistin Gözünden: 5 Başlıkta Danimarka
29.04.2016
Konu tatil ya da seyahat olunca bizce çok gezen biliyor :) Hal vaziyet böyleyken, Danimarka ile ilgili bilgileri bir gidenin (Serdil Temir) gözünden ve klavyesinden sizlere aktarıyoruz.
Eş Dost Toplanıp Özel Uçak Kiralarsanız Kişi Başı Ne Tutar?
14.01.2016
Yemek hesabından taksi parasına, bayramda kurbandan apartman yakıt masrafına kadar pek çok şeyi bölüşen bir kültürümüz olduğu için “özel uçak kiralarsak kişi başı ne düşer" sorusunun cevabını sizler için derledik (Neden olmasın? :) ).
Cebindeki Son 1 Dolarla Yurt Dışında Neler Alabilirsin?
10.02.2016
Bazı arkadaşlar vardır en olmadık zamanda en olmadık soruları sorarlar, Ör: Sana 3 milyon dolar versem bu halinle okula gider misin? (hal= eski bir eşofman, terlik ve keçe gibi saç). Bu içeriğimizi bize...
Çok Meraklıyız Çoook: Hangi Ülkede Kaç Türk Yaşıyor?
25.04.2016
Biz meraklıyız evet. Bu merakımıza yenik düştüğümğzden olsa gerek hangi ülkede kaç Türk yaşadığını araştırdık ve bulduk (Arar buluruz izini!).
Uçuşlar ile ilgili 8 garip gerçek
24.12.2015
1. Tek Pilot Yetmez8 saatten fazla süren uçuşlar için en az 3 pilot gerekir (1 kaptan, 2 yardımcı). Uçuşlar 12 saatten fazla sürecek ise 4 pilot gerekir (1 kaptan, 3 yardımcı).2. Onun Yediğini Yemem Ben!Pilotların...
Bali Tatil ve Gezi Rehberi
08.06.2016
Bali Hakkında Genel BilgiBali denildiğinde akla beyaz kumsallardaki bungalovlar, plajlar ve tropik bir tatil bölgesi ile geliyor olsa da, aslında kültürel ve tarihsel olarak bundan çok daha fazlasını sunuyor....

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara