Sosyal medyada paylaşın

10. Hatshepsut Tapınağı

Deir el-Bahri bölgesinde bulunan bu tapınak "Djeser-Djeseru" diye adlandırılıyor (kutsalların kutsalı).

Fotoğraf:Dennis Jarvis

9.Tune El-Gebel Yeraltı Mezarlığı

Bu mezarlık Mısır'ın eski zamanlarında Hermopolis Magna diye adlandırılan şehirde yer alıyor (Sekizlerin Şehri). Mezarlık, buraya gömülen ölülerin yakınlarının hava şartlarından ektilenmeden ziyaret edebilmeleri amacıyla yapılmış (Vefa orada bir semt adı değilmiş).

Fotoğraf: Einsamer Schutze

8. Memnon Heykeli

Yerlilerin "El-Colossat" ya da "Es-Salamat" diye adlandırdığı iki adet devasa heykel. Mısır hakkında piramit yukarı piramit aşağı diye duymaktan bıkanlar için görülebilecek en uygun yerleden birisi olduğunu da belirtelim (cep telefonlarını hazırlayın). Bu heykel arkadaşların yapılış amaçları ise 3. Amenhotep'in mezarını korumakmış.

Fotoğraf:MusikAnimal

7. Malkata Bölgesi

Eski Mısır'ın Kaliforniya'sı diye tabir edilen Malkata Bölgesi'ine hoş geldiniz. Bu bölgeyi yaptıran 3. Amenhotep buranın içini mutfaklar, kütüphaneler ve festivallere uygun alanlarla donattırmayı da unutmamış (Kral Adam).

Fotoğraf:Markh

6. Tanis

Kadim Mısır'a başkentlik yapmış olan Tanis yerel halk tarafında "Djanet" diye de adlandırılıyor. Döneminin politik kargaşalarından dolayı başkent sıfatını yitirmek zorunda kalan Tanis de tarihi anlamda Mısır'da görülmesi gereken cici yerlden biri.

Fotoğraf:Marksh

5. Seti Tapınağı

Mısır'ın en kutsal şehirlerinden biri olan Abydos'ta yer alan Seti Tapınağı ölüm sonrası dünyaya kapının açıldığı yer olarak inşaa edilmiş.

Fotoğraf:Markh

4. Babylon Kalesi

İstanbul'daki ya da Çeşme'deki Babylon'un aksine Mısır'da bulnan Babylon Kalesi koruma ve konaklama amacıyla kullanılıyormuş. Bu kale ile ilgili başka ilgin bir bilgi ise buranın Mısırlılar tarafından inşaa edilmemiş olması. Soru: Peki kim yapmış? Cevap: Romalı şahıslar yapmış.

Fotoğraf:Nefermaat

3. Deir El-Medina

Kral Vadisi'ne yakın olan bu köy Firavun mezarları yapan işçilerin kaldığı yermiş. Tarihi yazıtlara göre buradaki işçiler krallarına hizmet ettiklerini düşündüklerini için gönüllü olarak kendilerini bu işe ve burada yaşamaya adıyorlarmış.

Fotoğraf:Steve Cameron

2. Meritamun Heykeli

Listedeki diğer yerlerin aksine Meritamun Heykeli'inin bulunduğu Akhmim kasabası günümüzde hala aktif olarak kullanılıyor (Aktif olarak kullanılıyor: Yani hala yaşayan var :) ). Aşağıda görmüş olduğunuz heykel ise bu kasabada bulunan, 11 metre yüksekliğinde ve 2. Ramses'in kızı olan Meritamun Hanımefendi'ye aitmiş.

Fotoğraf:Kurohito

1. Aswan Granit Ocağı

Piramitler, tapınaklar ve çoğu diğer yapı neden yapıldı? Granitten tabii ki! Zamanın yıkıcı etkilerin karşı durabilen bu maddeyi nereden buluyordu Mısırlılar? 150 kilometrekarelik Aswan ocağından. Soru cevap oynamayı bir kenara bırakıyor ve Mısır ziyaretinizde eski dönemlere ait yaşanmışlıklarla dolu olan bu bölgeyi de ziyaret listenize katmanızı öneriyoruz.

Fotoğraf:Olaf Tausch

Mısır Uçak Biletleri:

Ücretsiz İncele

Kaynak: listeverse.com


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Turistlerin Başına Gelen 10 Dolandırıcılık Şekli
07.07.2016
Seyahat etmek yeni yerler görmek tabii ki güzel. Peki gittiğiniz yerlerden kötü anılarla ayrılmak? Bu içeriğimizde dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ve turistleri epey bir üzen 10 dolandırıcılık şekli huzurlarınızda.
Gidenler Tarafından Mükemmeliği Tasdiklenmiş 9 Sahil
19.04.2016
Kapak fotoğrafımızdaki Messi ve İbrahimoviç karışımı abinin neden böyle mutlu olduğunu içeriği eşeledikten sonra anlamanız inanın daha kolay olacak. Yazın kendisini göstermeye başladığı bu günlerde, biraz ZALIMCA bir içerik hazırlayıp hayal gibi kumsallar
iPhone 6 Alacağınıza 2 Kişi 18 Gün Gezebileceğiniz 10 Avrupa Ülkesi
20.01.2016
Muhtemelen sizin de, Instagram ve Facebook hesaplarını gittikleri ülkelerin fotoğraflarıyla dolduran arkadaşlarınız vardır. Bu fotoğrafları görünce “ya bu ne kadar kazanıyor ki bu kadar geziyor arkadaş!" diye içimizden de geçiriyoruz (biz yapıyoruz).
Normal Bizi Kesmez: Denizaltında Konaklayabileceğiniz 10 Tesis
20.06.2016
Tatil ve turizm sektörü gerçekten kendini aşmış durumda. Normal oteller "özel ziyaretçileri" tatmin etmiyor olacak ki, bu sektördeki bazi abiler sınır dinlemedn denizlerin, okyansunların altına eşsiz manzaralar...
Uçuşlar ile ilgili 8 garip gerçek
24.12.2015
1. Tek Pilot Yetmez8 saatten fazla süren uçuşlar için en az 3 pilot gerekir (1 kaptan, 2 yardımcı). Uçuşlar 12 saatten fazla sürecek ise 4 pilot gerekir (1 kaptan, 3 yardımcı).2. Onun Yediğini Yemem Ben!Pilotların...
"Çok sıkıldım" diyenlerin ocak ayında gidebilecekleri 5 yurt dışı festivali
23.12.2015
Yılbaşı sonrası katılacak etkinlik arayan ya da “benim gelmem zor ama bakarım" diyenlerdenseniz, yeni yılın ilk ayında katılabileceğiniz gereğinden fazla hareketli 5 yurt dışı festivaline göz atın! (ilk şıkkın sizin için uygulanabilir olmasını diliyoruz:)
Uçuşlara Alınmayan 11 Şanssız Köpek Irkı
21.01.2016
Seyahate çıkacağınız zaman köpeğinizin de sizinle uçması maalesef sizin inisiyatifinizde değil. Aşağıda uçuşa kabul edilen hayvanlar, bilet fiyatları ve uçuşa yasaklı 11 köpek ırkı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. (Niye almıyorlar ki? :( )
"Adamlar Nelerle Uğraşıyor!" Dedirtecek Norveç Hakkında 8 Özel Bilgi
18.01.2016
1. Kedileri Ensesinden Tutmak Yasaktır Bu kurala uymazsanız para cezası alırsınız ve hakkınızda dava açılabilir. 2. Her Yerden Alkol Bulamazsınız Norveç'te her şehirde birkaç tane bulunan ve “Vinmonopolet"...
Canı Sıkılan Japonların Buldukları 14 Garip "Şey"
27.04.2016
İcat edilecek pek bir şey bırakmadıklarından olsa gerek, Japon mucitlerin icat ettiği 14 garip "şey" tam aşağıda duruyor :)
Mısır'ı Piramitlerden İbaret Sananları Şaşırtacak 10 Tarihi Mekan
30.05.2016
10. Hatshepsut TapınağıDeir el-Bahri bölgesinde bulunan bu tapınak "Djeser-Djeseru" diye adlandırılıyor (kutsalların kutsalı). Fotoğraf:Dennis Jarvis9.Tune El-Gebel Yeraltı MezarlığıBu mezarlık Mısır'ın...
Ev Kirası Gibi Hesap Ödeten 10 Restoran
24.02.2016
Her şeyde olduğu gibi yemek cephesinde de insanı şaşırtan yemekler ve fiyatlar var. Doymak için değil de, biraz prestij biraz da farklı tatları denemek için tercih edildiğini düşündüğümüz ve fiyatlarıyla...
Küresel Suçlular İçin Yapılan Ve Varlığı Reddedilen 10 Hapishane
15.03.2016
Hapse düşmek başlı başına kötü olsa da, bu listedeki “tesislere" (hapishane hafif kalır) birinin yolunun düşmesi isteyeceği son şey olabilir (belki de en son). Genellikle küresel suçlardan yakalananların...
Bir Turistin Gözünden: 5 Başlıkta Danimarka
29.04.2016
Konu tatil ya da seyahat olunca bizce çok gezen biliyor :) Hal vaziyet böyleyken, Danimarka ile ilgili bilgileri bir gidenin (Serdil Temir) gözünden ve klavyesinden sizlere aktarıyoruz.
İspanya Hakkında Bu İncelemeyi Yazan Çocuk Kayboldu
18.05.2016
Sizin için yazarımızı Endülüse gönderdik, yazısı geldi kendisi hâlâ ortada yok :)İspanya'ya gitmeden evvel yapılacaklar listesinde 1 numara:"El Ministerio del Tiempo" şu sıralar 20.bölümü yayınlanan dizinin;...
Game Of Thrones Setine Ev Sahipliği Yapan Altın Yer: Granada
23.05.2016
GRANADA Flamengonun başkenti (kesin emin değilim, anlatanlar öyle dedi) ya da mardini yapan bunu da yaptı. Başnot: Gitmeden evvel Alhambra için bilet alın. Biletler bir kaç hafta evvelinden tükeniyor,...

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara