Sosyal medyada paylaşın

Bu kadar gezip gidilecek yer varken, biraz da oralarda yaşayan insanları sizler için araştırmak istedik. Bu adamlar ne yapar? Ne eder? En çok nerede rahat edersiniz? gibi soruların cevabını aradık durduk. Bu sırada karşımıza çıkan ve sakinlerinin en uzun

1. Guernsey

Ortalama ömür: 80,42 yıl

Guernsey Birleşik Krallığa bağlı bir ada. Vergilerin çok düşük olması nedeniyle “vergiden kısmak isteyenlerin" (anlaşıldı sanıyoruz :) )tercih ettiği bu adada pek çok masabaşı iş imkanı da bulunuyor.

guernsey-ucak-ara-com

2. Avustralya

Ortalama ömür: 80,5 yıl

Çok gelişmiş bir sağlık sistemine sahip olan Avustralya'da insan ömrü 1900-2000 yılları arasında erkeklerde 21 yıl, kadınlarda ise 23 yıl uzamış.

avusturalya-ucak-ara-com

3. İsviçre

Ortalama ömür: 80,51 yıl

Dengeli ekonomisi, sağlam sağlık sistemi ve iyi gelir düzeyi İsviçre'de insan ömrünü uzatan etkenler olarak görülüyor.

isvicre-ucak-ara-com

4. İsveç

Ortalama ömür: 80,52 yıl

Para mutluluğu alamasa da insan ömrüne İsveç'te katkı yapmış gibi duruyor. Not: İsveç dünya üzerinde en az sigara içilen ve buna bağlı ölümlerin en az olduğu yer.

isvec-ucak-ara-com

5. Japonya

Ortalama ömür: 81,25 yıl

Japonların kuralları beslenmelerinde de kendisini gösteriyor. Japon halkı beslenirken %80 oranında doyduklarını hissettiklerinde yemeyi bırakıyorlar (bizde bu oran ne bilemedik :) ). Bu duruma gelişmiş sağlık sistemi de eklenince uzun ömür kaçınılmaz oluyor.

japonya-ucak-ara-com

6. Hong Kong

Ortalama ömür: 81,59 yıl

Domuz eti ve tavuk yerine sebze, meyve ve balık tüketiminin önde olduğu Hong Kong'ta uzun ömrü sağlıklı beslenmeye borçlu olan bir ülke.

hong-kong-ucak-ara-com

7. Singapur

Ortalama ömür: 81,71 yıl

Sinagapur'da gelişmiş sağlık sistemine aynı seviyede yaşlı bakım hizmetleri de eklenince ortalama ömür süresi haliyle artıyor.

8. San Marino

Ortalama ömür: 81,72 yıl

Avrupa'daki en küçük 3. ülke olan San Marino'daki işlerin çoğu yönetici seviyesinde olduğu için (beyaz yaka) bu ülkede de yaşam süresi epey bir yüksek.

9. Macau

Ortalama ömür: 82,19 yıl

Macau nerede biz de bilmiyorduk (yalan yok), ama araştırınca Çin'e yakın bir ada olduğunu öğrendik. Bu sonradan öğrendiğimiz adada insan ömrünün uzun olmasının sebebi buranın kumar cenneti olması ve yüksek vergi geliri olmasıymış. Şöyle bağlamak gerekirse, bu vergilerin büyük bir kısmı sağlık giderlerine harcanıyormuş (şimdi oldu).
macau-ucak-ara-com

10. Andorra

Ortalama ömür: 83,51 yıl

Ve listenin başı, dünyanın en uzun yaşayanlarına ev sahipliği yapan yer: Andorra. 71,000 nüfusu ve gelişmiş sağlık sistemi sayesinde Andorra listemizde başı çekiyor.

andorra-ucak-ara-com

Bonus: Türkiye

Ortalama ömür: 74,86 yıl

turkey-ucak-ara-com


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bakınca İçinizin Açılacağı Dünyanın En Güzel 10 Ormanı
04.02.2016
Birçoğumuz koca koca plazalarda, sanayi bölgelerinde ya da trafiğin kamçısını sürekli ensesinde hisseden küçük ofislerde çalışıyoruz (yazdık ama kovmazlar inşallah). Durum böyle olunca sizlere bakınca...
Buzdolabını "Soba" Niyetine Kullanabileceğiniz Dünyanın En Soğuk 11 Yeri
25.01.2016
Yılın en düşük sıcaklıklarını hissettiğimiz bu günlerde ülkemizin havasına şükretmemizi sağlayacak dünyanın en soğuk 11 yerini listeliyoruz.
"Gezilecek Yerler" : Güney Afrika - Bölüm 2
06.05.2016
Kaldığımız yerden tam gaaaz devam ediyoruz.
Gitmek İçin Epey Bir Cesur Olmanız Gereken 9 Yer
22.01.2016
“Ağzında bal olanın arkasında iğnesi vardır" deyişine cuk diye oturacak, doğal güzellikleriyle cezbeden ama gidenin arkasından Yemen Türküsü'nü söyletebilecek Dünyanın en tehlike 9 yerini sizler için derledik (Burası Muş'tur..).
Sevgililer Gününde Hediye Parasına Gidilebilecek 5 Yer
04.02.2016
Yalnızlara “ne anlamsız bir gün", ilişkisi olanlara “bu sene ne yapsak ki?" dedirten tarih: 14 Şubat Sevgililer Günü! Bu yıl sevgililer gününde hem tatil hem de alışılagelmişin dışında bir şey yapmak isteyenler çok şanslı (ör: kalpli çikolata almak ya da
Küresel Suçlular İçin Yapılan Ve Varlığı Reddedilen 10 Hapishane
15.03.2016
Hapse düşmek başlı başına kötü olsa da, bu listedeki “tesislere" (hapishane hafif kalır) birinin yolunun düşmesi isteyeceği son şey olabilir (belki de en son). Genellikle küresel suçlardan yakalananların...
iPhone 6 Alacağınıza 2 Kişi 18 Gün Gezebileceğiniz 10 Avrupa Ülkesi
20.01.2016
Muhtemelen sizin de, Instagram ve Facebook hesaplarını gittikleri ülkelerin fotoğraflarıyla dolduran arkadaşlarınız vardır. Bu fotoğrafları görünce “ya bu ne kadar kazanıyor ki bu kadar geziyor arkadaş!" diye içimizden de geçiriyoruz (biz yapıyoruz).
Çantalarında Olmaması Halinde Hosteslerin Uçuşa Alınmayacağı 7 Eşya
16.01.2016
1. Ekstra ÇorapHostesler yanlarında üniformalarına uygun renkte ekstra çorap bulundurmak zorundadır.2. Babet AyakkabıBabet ayakkabılar da topuklu ayakkabılara ek olarak hostes arkadaşlarımızın uçuşlarda...
Adını Söylemek Bile Çok Keyifli : "ZANZİBAR"
03.05.2016
Sizi bilemiyoruz ama biz adını söylerken sondaki "R"'yi elimizden geldiğince uzatarak söylüyoruz (ÇaylaRRRRR gibi, ve evet bir dönem Çocuklar Duymasın'ı biz de izledik) :)
Game Of Thrones Setine Ev Sahipliği Yapan Altın Yer: Granada
23.05.2016
GRANADA Flamengonun başkenti (kesin emin değilim, anlatanlar öyle dedi) ya da mardini yapan bunu da yaptı. Başnot: Gitmeden evvel Alhambra için bilet alın. Biletler bir kaç hafta evvelinden tükeniyor,...
Cüneyt Özdemir'in "Götüren Varsa Hadi Atlayıp Gidelim" Dediği 10 Hayal Gibi Yer
18.01.2016
17 Ocak tarihli tweetinde Cüneyt Özdemir'in “Götüren varsan gelirim" dediği 10 muazzam bölgeyi sizin için derledik. Artık gelir mi gelmez mi onun bileceği iş :)
Amazon Ormanları'nda Yaşayan 12 Tehlikeli Yaratık
08.03.2016
En baştan şunu belirtelim “evet biz de her zaman Amazon Ormanları'na gitmiyoruz". Fakat buranın adını belgesellerde duymayan kalmamıştır (duymayan bi koşu belgesel izlesin gelsin, bekliyoruz biz :) )....
Dünyanın En Güzel 10 Merdiveni
03.06.2016
10. Spiral Merdiven - Taihang Dağı, Çin90 metre yüksekliğinde ve Taihang dağının yamacına (belki de kenarına, yanına :) ) yapılmış bu merdiven yolu buraya düşenlerin dağa "GÜVENLİ" bir şekilde çıkmasına...
30 Milyon Dolar ve Üstü Serveti Olanların Yaşamayı Tercih Ettiği 12 Şehir
20.01.2016
30 milyon dolarımız yok diye buralara gitmeyecek miyiz? Tabii ki hayır! Aşağıda bu tarz bir servete sahip olanların yaşamak için en çok nereleri tercih ettiklerini bir adet ilginç bilgi ile sizlere sunuyoruz.
Yüzmeye Bile Kıyamayacağınız 13 Efsane Havuz
19.02.2016
Yüzmeyi bilmeyenlerin bile görünce korkularını buruşturup bir kenara atacağı 13 adet cillop gibi havuzu sizlerle buluşturuyoruz. Daha doğrusu görsellerini size sunuyoruz (Keşke hepinizi buluşturabilsek :( ) Not: Galeriyi karışık hazırladık, başka bir dey

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara