Sosyal medyada paylaşın

Bu kadar gezip gidilecek yer varken, biraz da oralarda yaşayan insanları sizler için araştırmak istedik. Bu adamlar ne yapar? Ne eder? En çok nerede rahat edersiniz? gibi soruların cevabını aradık durduk. Bu sırada karşımıza çıkan ve sakinlerinin en uzun

1. Guernsey

Ortalama ömür: 80,42 yıl

Guernsey Birleşik Krallığa bağlı bir ada. Vergilerin çok düşük olması nedeniyle “vergiden kısmak isteyenlerin" (anlaşıldı sanıyoruz :) )tercih ettiği bu adada pek çok masabaşı iş imkanı da bulunuyor.

guernsey-ucak-ara-com

2. Avustralya

Ortalama ömür: 80,5 yıl

Çok gelişmiş bir sağlık sistemine sahip olan Avustralya'da insan ömrü 1900-2000 yılları arasında erkeklerde 21 yıl, kadınlarda ise 23 yıl uzamış.

avusturalya-ucak-ara-com

3. İsviçre

Ortalama ömür: 80,51 yıl

Dengeli ekonomisi, sağlam sağlık sistemi ve iyi gelir düzeyi İsviçre'de insan ömrünü uzatan etkenler olarak görülüyor.

isvicre-ucak-ara-com

4. İsveç

Ortalama ömür: 80,52 yıl

Para mutluluğu alamasa da insan ömrüne İsveç'te katkı yapmış gibi duruyor. Not: İsveç dünya üzerinde en az sigara içilen ve buna bağlı ölümlerin en az olduğu yer.

isvec-ucak-ara-com

5. Japonya

Ortalama ömür: 81,25 yıl

Japonların kuralları beslenmelerinde de kendisini gösteriyor. Japon halkı beslenirken %80 oranında doyduklarını hissettiklerinde yemeyi bırakıyorlar (bizde bu oran ne bilemedik :) ). Bu duruma gelişmiş sağlık sistemi de eklenince uzun ömür kaçınılmaz oluyor.

japonya-ucak-ara-com

6. Hong Kong

Ortalama ömür: 81,59 yıl

Domuz eti ve tavuk yerine sebze, meyve ve balık tüketiminin önde olduğu Hong Kong'ta uzun ömrü sağlıklı beslenmeye borçlu olan bir ülke.

hong-kong-ucak-ara-com

7. Singapur

Ortalama ömür: 81,71 yıl

Sinagapur'da gelişmiş sağlık sistemine aynı seviyede yaşlı bakım hizmetleri de eklenince ortalama ömür süresi haliyle artıyor.

8. San Marino

Ortalama ömür: 81,72 yıl

Avrupa'daki en küçük 3. ülke olan San Marino'daki işlerin çoğu yönetici seviyesinde olduğu için (beyaz yaka) bu ülkede de yaşam süresi epey bir yüksek.

9. Macau

Ortalama ömür: 82,19 yıl

Macau nerede biz de bilmiyorduk (yalan yok), ama araştırınca Çin'e yakın bir ada olduğunu öğrendik. Bu sonradan öğrendiğimiz adada insan ömrünün uzun olmasının sebebi buranın kumar cenneti olması ve yüksek vergi geliri olmasıymış. Şöyle bağlamak gerekirse, bu vergilerin büyük bir kısmı sağlık giderlerine harcanıyormuş (şimdi oldu).
macau-ucak-ara-com

10. Andorra

Ortalama ömür: 83,51 yıl

Ve listenin başı, dünyanın en uzun yaşayanlarına ev sahipliği yapan yer: Andorra. 71,000 nüfusu ve gelişmiş sağlık sistemi sayesinde Andorra listemizde başı çekiyor.

andorra-ucak-ara-com

Bonus: Türkiye

Ortalama ömür: 74,86 yıl

turkey-ucak-ara-com


Sosyal medyada paylaşın

Yorumlar

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Gidince "Yandım Anaam!!" Dedirtecek Dünyanın En Sıcak 9 Yeri
07.02.2016
Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından ölçülen dünyadaki en sıcak 9 yerini, kan ter içinde sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz. “Niye 10 değil de 9?" diyenler olabilir. En sonda 1 adet bonus ile birlikte toplam 10 oluyor diyerek size sıcak selamlarımızı gönder
Cüneyt Özdemir'in "Götüren Varsa Hadi Atlayıp Gidelim" Dediği 10 Hayal Gibi Yer
18.01.2016
17 Ocak tarihli tweetinde Cüneyt Özdemir'in “Götüren varsan gelirim" dediği 10 muazzam bölgeyi sizin için derledik. Artık gelir mi gelmez mi onun bileceği iş :)
Buzdolabını "Soba" Niyetine Kullanabileceğiniz Dünyanın En Soğuk 11 Yeri
25.01.2016
Yılın en düşük sıcaklıklarını hissettiğimiz bu günlerde ülkemizin havasına şükretmemizi sağlayacak dünyanın en soğuk 11 yerini listeliyoruz.
Mısır'ı Piramitlerden İbaret Sananları Şaşırtacak 10 Tarihi Mekan
30.05.2016
10. Hatshepsut TapınağıDeir el-Bahri bölgesinde bulunan bu tapınak "Djeser-Djeseru" diye adlandırılıyor (kutsalların kutsalı). Fotoğraf:Dennis Jarvis9.Tune El-Gebel Yeraltı MezarlığıBu mezarlık Mısır'ın...
Bunu Da Mı Yapacaktın Bugatti?
07.04.2016
Bugatti markası Veyron modeli ile halihazırda çoğumuzun erişemeyeceği bir hayale dönüşmüşken, tasarımcı amcalar bu canavarın station modeli olan "Galibier" makinesini piyasa sürmeyi düşünüyormuş. Bu durumda,...
Öğretmen Maaşlarının 100 bin TL Üzeri Olduğu 12 Ülke
15.02.2016
Türkiye'de adeta kutsal bir görevi icra eden öğretmenlerin aldıkları maaşları hepimiz az çok biliyoruz. Peki dünya genelinde öğretmenlere en çok maaşı veren ülkeler hangileri? Cevabı tam aşağıda duruyor :) Not: Tutarlar senelik olup, 2015 OECD raporuna d
İsviçreli Bilim Adamlarının Bile Çözemediği 10 Garip Kural
26.01.2016
Bilim Adamları, saatleri, çikolatası ve peyniri ile meşhur İsviçre'deki birazcık garip kuralları aşağıda sizler için topladık. Gün olur da giderseniz, hazırlıklı olun istedik.
İnanması Epey Zor Olan 15 Batıl İnanç
18.03.2016
Özellikle annelerin “ıslık çalma şeytan gelir", “terliği ters bırakma uğursuzluk getirir" gibi uyarılarını duymayan yoktur. Bizde durum böyleyken dünyanın diğer ülkelerinde nasıl batıl inançlar olduğunu öğrenmek isteyenler okumaya devam etsinler.
"Adamlar Nelerle Uğraşıyor!" Dedirtecek Norveç Hakkında 8 Özel Bilgi
18.01.2016
1. Kedileri Ensesinden Tutmak Yasaktır Bu kurala uymazsanız para cezası alırsınız ve hakkınızda dava açılabilir. 2. Her Yerden Alkol Bulamazsınız Norveç'te her şehirde birkaç tane bulunan ve “Vinmonopolet"...
Gidince Fotoğraf Çekmekten Telefon Hafızanızı Bitirecek Hayal Gibi 8 Yer
14.01.2016
1. Bavyera – AlmanyaAlmanya'nın güneydoğusunda yer alan Bavyera, uçaktan iner inmez telefonunuza ya da fotoğraf makinanıza (kullanan kaldı mı? :) ) sarılmanıza sebep verecek güzellikte bir yer.2. Faroe...
Gidenler Tarafından Mükemmeliği Tasdiklenmiş 9 Sahil
19.04.2016
Kapak fotoğrafımızdaki Messi ve İbrahimoviç karışımı abinin neden böyle mutlu olduğunu içeriği eşeledikten sonra anlamanız inanın daha kolay olacak. Yazın kendisini göstermeye başladığı bu günlerde, biraz ZALIMCA bir içerik hazırlayıp hayal gibi kumsallar
Uçuşlara Alınmayan 11 Şanssız Köpek Irkı
21.01.2016
Seyahate çıkacağınız zaman köpeğinizin de sizinle uçması maalesef sizin inisiyatifinizde değil. Aşağıda uçuşa kabul edilen hayvanlar, bilet fiyatları ve uçuşa yasaklı 11 köpek ırkı hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. (Niye almıyorlar ki? :( )
Cebindeki Son 1 Dolarla Yurt Dışında Neler Alabilirsin?
10.02.2016
Bazı arkadaşlar vardır en olmadık zamanda en olmadık soruları sorarlar, Ör: Sana 3 milyon dolar versem bu halinle okula gider misin? (hal= eski bir eşofman, terlik ve keçe gibi saç). Bu içeriğimizi bize...
Çok Meraklıyız Çoook: Hangi Ülkede Kaç Türk Yaşıyor?
25.04.2016
Biz meraklıyız evet. Bu merakımıza yenik düştüğümğzden olsa gerek hangi ülkede kaç Türk yaşadığını araştırdık ve bulduk (Arar buluruz izini!).
Sevgililer Gününde Hediye Parasına Gidilebilecek 5 Yer
04.02.2016
Yalnızlara “ne anlamsız bir gün", ilişkisi olanlara “bu sene ne yapsak ki?" dedirten tarih: 14 Şubat Sevgililer Günü! Bu yıl sevgililer gününde hem tatil hem de alışılagelmişin dışında bir şey yapmak isteyenler çok şanslı (ör: kalpli çikolata almak ya da

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara