Konya Şehir ve Gezi Rehberi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
37°52′0″ K, 32°30′0″ D
Bölge
İç Anadolu Bölgesi
İklim
Karasal iklim
Belediye Başkanı
Tahir Akyürek
Futbol Takımları
Konyaspor
Yüzölçümü
41.001 km2
Plaka Kodu
42
Nüfusu
2.108.808
Denize Yükseklik
1016 m
Telefon Kodu
(+90) 332
Posta Kodu
42xxx
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAZD (+3) (Yaz)
Konyaa Hakkında Genel Bilgi

Konya adı nereden gelmektedir?: Konya adı “kutsal tasvir “ anlamına gelmekte olan ikon kelimesinden gelmektedir. Zamanla bu söyleniş Konya halini almıştır.
Konya'nın nasıl bir coğrafi yapısı vardır?: Konya bölgesi plato şeklindedir (düzlük bir yapı).
Konya ilinin komşuları: Konya ili alfabetik sırayla; Afyon, Aksaray, Ankara, Antalya, Eskişehir, Isparta Karaman ve Niğde illeri ile komşudur.
Konya'nın iklimi: Yazları sıcak, kışları ise soğuk ve yağışlı olan karasal iklim Konya'da etkisini gösterir. Bugüne kadar Konya'da ölçülen en yüksek ve düşük sıcaklıklar sırasıyla; 41 ve -29 °C'dir.
Konya'nın çevresindeki dağlar: Konya yükselti bakımından çok zengin bir bölge değildir. Konya ve çevresinde bulunan dağlar; Bozdağlar, Aladağlar, Eşenler ve Karadağ'dır.
Konya ilindeki akarsular: Konya ilindeki mevsimsel değişkenlere bağlı akarsular bulunur. Daha çok yağışlara bağlı olan ve göl yapısında bulunan bu akarsuların önde gelenleri; Beyşehir Gölü, Tuz Gölü, Suğla Gölü, Yunak Akgöl ve Ereğli Akgöl'dür.

Konya'daki üniversiteler: Konya'da beş üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler alfabetik sırayla; Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi'dir.
Konya'nın ilçeleri: Konya, Türkiye'de en fazla ilçesi olan iller arasında yer alır (31 tane). Bu ilçeler:
A-Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin
B-Beyşehir, Bozkır
C,Ç- Cihanbeyli, Çeltik, Çumra
D-Derbent, Derebucak, Doğanhisar
E-Emirgazi, Ereğli
G-Güneyhısır
H-Hadim, Halkapınar, Hüyük
I-Ilgın,
K-Kadınhanı, Karapınar, Karatay, Kulu
M-Meram
S-Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir
T-Taşkent, Tuzlukçu
Y-Yalıhüyük, Yunak
Konya'nın ekonomisi: Konya ekonomisinde tarım ve sanayi sektörleri başrol oyuncularıdır.

Konya'ya Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Konya'ya havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım seçenekleri vardır. Konya Havalimanı iç hat uçuşlarını da kabul etmektedir.

Havayolu ulaşımı: Konya Havalimanı iç hat seferlerinde; İstanbul-Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Pegasus Havayolları ve Türk Havayolları'na ait, İstanbul-Atatürk Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları'na ait ve son olarak İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan İzair'e ait direk uçuşları kabul etmektedir.
Karayolu ulaşımı: Konya'ya karayolu ile Afyon, Isparta, Karaman, Antalya, Ankara, Kırşehir ve Aksaray'dan direk ulaşım mümkündür. Konya Otogarı'ndan Türkiye'nin tüm illerine direk seferler vardır.
Demiryolu ulaşımı:
Ankara-Konya arası Hızlı Tren de dâhil olmak üzere Konya'ya demiryolu ile ulaşım mümkündür.
Şehir içi ulaşım: Konya'da şehir içi ulaşımda minibüs-dolmuş, otobüs, taksi ve raylı sistem kullanılmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin ATUS (Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi) ile de seferler ve erişim zamanları konusunda detaylı bilgi almak mümkündür.

Konya'da Nerede Kalınır? / Konya Otelleri

5 Yıldızlı Oteller: Rixos Konya, Dedeman Konya Hotel Convention Center, Anemon Konya
4 Yıldızlı Oteller: Hilton Garden Inn Konya, Selçuk Hotel, Bera Konya Hotel, Dündar Hotel, Balıkçılar Hotel, Özkaymak Konya Hotel, Novotel Konya
3 Yıldızlı Oteller: Hotel Ney, Gherdan Hotel, Rumi Hotel, Paşapark Hotel, Inis Konya, Mevlana Sema Hotel, Demosan City Hotel

Konya Mutfağı / Konya'da ne yenir?

Konya mutfağı Türkiye'deki en özgün mutfaklardan biridir. Özellikle davet yemeklerinin ayrı bir öneme sahip olduğu Konya mutfağı, adına anıt mezar yaptırılan aşçıbaşına da sahiptir. Konya mutfağının önde gelen yemekleri; bamya çorbası, çebiç, tandır kebabı, etli ekmek, Mevlana böreği, dilber dudağı baklavası, batırık ve etli pilavdır.

Konya'nın en iyi 10 restoranı (Karışık liste):
Tiritçi Mithat
Bolu Lokantası
Ali Baba Fırın Kebap
Hacı Şükrü
Cemo Restoran
Kabakçı Ali Lokantası
Köfteci Sofu
Çini Ali Köftecisi
Taka Restoran
Pideci Hasan Şendağlı

Konya'da Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Milattan önce ilk insanlardan, Türk uygarlıklara, medeniyetlere ve imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan Konya, adeta tarihi eserlerle donatılmış bir şehirdir. Konya'ya gidenler özellikle tarihi ve turistik gezi yeri&bölgesi bulma konusunda hiç sıkıntı yaşamamaktadır.

Mevlana Müzesi: Mevlana'nın dergâhı olarak bilinen bu tarihi mekân günümüzde Mevlana Türbesi –Müzesi olarak yaşantısına devam etmektedir. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak mekânı olan Mevlana Türbesi-Müzesi dört fil ayağı şeklinde sütunların üzerine inşa edilmiştir. Şehrin simgesi haline gelmiş bu tarihi yapı Konya ziyaretlerinde ilk gidilmesi gereken yerlerin başında gelir.
Alaeddin Camii: 12.yüzyılda inşa edilmeye başlanan cami, ibadethane olarak hayatına ancak 13.yüzyıl başlarında geçebilmiştir. Konya'daki en eski ve en büyük cami olan Alaeddin Camii, özellikle Selçuklu ahşap işlemeciliğine dair önemli eserler içerir.
İnce Minareli Medrese: Selçuklu mimarisine başka bir önemli örnek olan medrese Konya'nın Selçuklu ilçesinde bulunur. Özellikle ince taş içliği ile tarihi yapılara ilgi duyanların ilgisini çeken İnce Minareli Medrese günümüze gelen kadar orta ölçüde onarımlar görmüştür.
Güvercinlik Mağarası: Güneysınır ilçesinde yer alan bu tarihi mağara 130 metre derinlikte bulunmaktadır. Sarkıtlar, mağara sütleri ve perdeleri de bünyesinde bulunduran Güvercinlik Mağarası da Konya'ya gelen ziyaretçilerin görmeleri gereken yerler arasındadır.

Konya'da Sanat ve Kültür

Konya tarihi alanda olduğu gibi sanat & kültür etkinliklerinde de zengin geçmişinden izler taşır. Yılın farklı dönemlerinde Konya'da katılabilinecek çok sayıda festival ve etkinlik gerçekleşir.

Konya festivalleri:
Hz.Mevlana'yı Anma Törenleri (Aralık)
Uluslar arası Nasreddin Hoca Şenlikleri (Temmuz)
Akören Şenliği (Haziran)
Çilek Şenliği (Haziran)
Yukarıçiğil Kilim Festivali (Haziran)
Yörük Türkmen Kültür Şöleni (Haziran-Temmuz)
Karacadağ Kültür Şenliği (Temmuz)

2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara