Malatya Şehir ve Gezi Rehberi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
38°,21′,18.684” K, 38°,18′,34.056” D
Bölge
Doğu Anadolu Bölgesi
İklim
Sert Karasal İklim
Belediye Başkanı
Ahmet Çakır
Futbol Takımları
Malatyaspor
Yüzölçümü
12.146 km2
Plaka Kodu
44
Nüfusu
769.544
Denize Yükseklik
998 m
Telefon Kodu
(+90) 422
Posta Kodu
44xxx
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAZD (+3) (Yaz)
Malatya Hakkında Genel Bilgi
Malatya adı nereden gelmektedir?: Malatya adı Hitit kökenli Maldiya adından gelmektedir.
Malatya'nın nasıl bir coğrafi yapısı vardır?: Malatya bölgesi dağlık bir yapıya sahiptir.
Malatya ilinin komşuları: Malatya ili alfabetik sırayla; Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Kahramanmaraş, Kayseri, Sivas ve Tunceli illeri ile komşudur.
Malatya'nın iklimi: Malatya bölgesinde sert karasal iklim etkisini gösterir. Bu iklim tipine bağlı olarak kışlar soğuk, yazlar ise sıcak geçer. Malatya'da bugüne kadar ölçülen en yüksek ve düşük sıcaklıklar sırasıyla; 34.1 ve -2.5 °C'dir.
Malatya'nın çevresindeki dağlar: Malatya'da bulunan önemli yükseltiler; Korudağ, Karakaye Tepe, Beydağı, Gayrık Tepe ve Becbel Tepe'dir.
Malatya ilindeki akarsular: Fırat Nehri'nin kollarından çıkan akarsular Malatya bölgesinde yer bulur. Bu akarsuların önde gelenleri; Tohma Suyu, Derme Suyu, Dipsiz Çay, Sürgü Suyu ve Hatun Suyu'dur.
Malatya'daki üniversiteler: İnönü Üniversitesi şehirde bulunan tek üniversitedir.
Malatya'nın ilçeleri: Malatya iline ait 13 ilçe vardır. Bu ilçeler alfabetik sırayla; Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge, Yazıhan ve Yeşilyurt'tur.
Malatya'nın ekonomisi: Malatya'da tarıma dayalı gelişen sanayi sektörü ilin lokomotif sektörüdür. Tarım sektörünün en önemli mahsulü ise kayısıdır.
Malatya'ya Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Malatya'ya havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Malatya Erhaç Havalimanı iç hat uçuşlarını kabul etmektedir.

Havayolu ulaşımı: Malatya Erhaç Havalimanı iç hat seferlerinde; İstanbul-Atatürk Havalimanı'ndan AtlasGlobal , OnurAir ve Türk Hava Yolları, İstanbul-Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Pegasus Havayolları, Ankara-Esenboğa Havalimanı'ndan Anadolujet Havayolları'na ait direk uçuşları kabul ederken, İzmir-Adnan Menderes Havalimanı'ndan ise SunExpress'e ait direk uçuşları kabul eder.
Dış hat uçuşlarında ise Düsseldorf'tan Germania Airles, Frankfurt'tan SunExpress ve XL Airways Germany'e air direk uçuşları kabul eder.
Karayolu ulaşımı: Malatya'ya karayolu ile Kayseri, Adıyaman, Elazığ, Kahramanmaraş ve Sivas'tan direk ulaşım imkânı vardır. Malatya Şehirlerarası Terminal İşletmeciliği'den (MAŞTİ) Türkiye'nin her yerine direk otobüs seferleri de vardır.
Demiryolu ulaşımı: Malatya iline demiryolu ile ulaşım mümkündür. Malatya ilinde 5 ilçede tren garı bulunmaktadır. Bu ilçeler; Battalgazi, Yazıhan, Hekimhan ve Doğanşehir'dir. Malatya-Elazığ-Sivas-Adıyaman demiryolu hattı bu ulaşımda kullanılan demiryolu hattıdır.
Şehir içi ulaşım: Malatya'da şehir içi ulaşım minibüs-dolmuş, otobüs, taksi ve raylı sistemler ile gerçekleşir. Toplu taşımada MOTAŞ A.Ş. tarafından sağlanan Malatya Kart kullanımı toplu taşımayı daha aktif bir hale getirmiştir.

Malatya'da Nerede Kalınır? / Malatya Otelleri
5 Yıldızlı Oteller: Double Tree By Hilton Malatya, Anemon Malatya Hotel, Ramada Plaza Altın Kayısı Hotel
4 Yıldızlı Oteller: Hanem Hotel, Avşar Hotel, Grand İsias Hotel, Mentalite Hotel, Bozdoğan Hotel
3 Yıldızlı Oteller: Aksaç Hotel, Kırçuval Hotel, Grand Aksaç Hotel, Grand Akkoza Hotel, Bezginler Hotel, Grand Sinan Hotel, Vadi-i Leman Hotel
Malatya Mutfağı / Malatya'da ne yenir?

Malatya evlerinde geleneksel olarak kiler bulunur. Bu durum Malatya yöresinde mutfağa verilen önemin bir göstergesidir. Kayısının başkenti olan Malatya her ne kadar reçelleri ile Türkiye'de söz sahibi olsa da, yukarıda belirttiğim gibi Malatya mutfağı yemek zenginliği açısından da önemli bir yere sahiptir. Malatya mutfağının önde gelen yemekleri; Tiritli köfte, kasefe, kakırdaklı bilik, banik köfte, beyran, fasulye yaprağı köftesi, Malatya pilavı ve işkembe dolmasıdır.

Malatya'nın en iyi 10 restoranı (Karışık liste):
Hacıbaba Et Lokantası
Ali Dayı'nın Yeri
Kervansaray Et Lokantası
Yaprak Döner
Edem Dondurma
Sultan Sofrası
Nostalji Restoran
Mangal Vadisi
Tahta Tabak
Tek Tut Kebap

Malatya'da Gezilecek Tarihi/Turistik yerler

Fırat Nehri'inin en önemli noktalarından birinde yer alan Malatya, tarih boyunca bu önemi nedeniyle pek çok farklı medeniyetin gözdesi olmuştur. Bölgeden geçen ticaret yollar da bu önemi eski dönemlerde arttıran bir etken olmuştur. Belirtilen nedenlerden ötürü Malatya, günümüzde gezip görülebilecek pek çok tarihi eser içerir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı: Battalgazi ilçesinde bulunan Kervansaray IV. Murat dönemine yaptırılmıştır. Evliya Çelebi'nin de en güzel kervansaraylar arasında belirttiği bu tarihi yapı özellikle dış cephesindeki bölümlerin günümüzdeki gibi dükkân olarak kullanılmasıyla zamanın mimari yapılarının ötesinde bir yerdir
Levent Vadisi: Mağaralar ve değişik yüzey şekilleri içeren bu doğa harikası vadi Malatya'nın Akçadağ ilçesinde bulunur. Bölgede günümüzün gözde ekstrem ve adrenalin içeren sporları da yapılmaktadır. Güzelliğini Türkiye'de pek bilinmemesine sahip olan Levent Vadisi Malatya ziyaretlerinizde görmenizi önerebileceğimiz yerler arasındadır.
Battalgazi Ulu Camii: 13.yüzyılda inşa edilen ve özellikle taş kısımlarındaki ince işçilikle dikkat çeken tarihi yapı Malatya merkezde bulunmaktadır. Yüzyıllar boyunca yapılan değişiklikler sonucu günümüze farklı bir biçimde gelen Battalgazi Ulu Camii, özellikle mimari evrimin tarih boyunca nasıl şekillendiğine şahitlik etmek isteyecek tarihi mimari tutkunların görmesi gereken bir yapıdır.
Malatya Kalesi: Türkiye'nin hemen hemen her yerinde olduğu gibi Malatya'da da kale bulunmaktadır. Battalgazi ilçesinde bulunan Malatya Kalesi Roma döneminde inşa edilmiştir. Surlar, kululer ve burç içeren Malatya Kalesi de, ziyaretiniz süresince tarihe dokunabileceğiniz bir yapıdır.

Malatya'da Sanat ve Kültür

Malatya'da yere olarak yılın farklı dönemlerinde katılabileceğiniz pek çok sanat ve kültür etkinlikleri düzenlenir.

Malatya festivalleri:

Malatya Uluslararası Film Festivali (Kasım)
Malatya Kayısı Festivali
Arguvan Türkü Festivali (Ağustos)
Hekimhan Kültür ve Müzik Şöleni (Ağustos)
Doğanşehir Elma ve Kültür Şenliği (Eylül)

2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara