Mardin Şehir ve Gezi Rehberi

Ülke
Türkiye
Dil
Türkçe
Kordinatlar
37°18′51.37″ K, 40°44′19.3″ D
Bölge
Güneydoğu Anadolu
İklim
Karasal İklim
Belediye Başkanı
Ahmet Türk, Februniye Akyol Akay
Futbol Takımları
Mardinspor
Yüzölçümü
8.858 km2
Plaka Kodu
47
Nüfusu
779.738
Telefon Kodu
(+90) 482
Posta Kodu
47xxx
Zaman Dilimi
DAZD (+2) , DAZD (+3) (Yaz)
Mardin Hakkında Genel Bilgi

Mardin adı nereden gelmektedir?: Romalılar tarafından kente Maride adı verilmiştir, daha sonra bu isim Araplar tarafından Mardin olarak değiştirilmiştir. Başka bir görüşe göre ise Mardin adı Kürtçe'deki Mer-din (yiğit erkek) kelimesinden gelir.
Mardin'in nasıl bir coğrafi yapısı vardır?: %50'den fazlası dağlık olan Mardin Mezopotamya Havzası'ndan bulunur. Bölgedeki kayalık, kalkerli ve volkanik yeryüzü şekilleri vardır.
Mardin ilinin komşuları: Mardin'e komşu iller alfabetik sırayla; Batman, Diyarnakır, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak'tır.
Mardin'in iklimi: Mardin'de karasal iklim etkisini göstermektedir. Bu iklim tipine bağlı olarak; kışları soğuk, yazları ise sıcak geçer. Bugüne kadar Mardin'de ölçülen en yüksek ve düşük sıcaklıklar sırasıyla; 42.5 ve -18.0 °C'dir.
Mardin'in çevresindeki dağlar: İlin çevresinde; Mazı Dağı, Karınca Tepe, Alem Dağı, Dibek Dağı ve Ziyaret Tepe yükseltileri bulunur.
Mardin ilindeki akarsular: Bölgede bulunan en önemli akarsu Dicle Nehri'dir, diğer önde gelen akarsular ise; Savur Suyu, Çağçağ Suyu, Buğur Suyu ve Zerkan Dereleri'dir.
Mardin'deki üniversiteler: Mardin Artuklu Üniversitesi kentte bulunan tek üniversitedir.
Mardin'in ilçeleri: Mardin merkeze bağlı 9 ilçe bulunur. Bu ilçeler alfabetik sırayla; Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşilli'dir.
Mardin'in ekonomisi: Mardin ekonomisinin en önemli oyuncusu tarım sektörüdür. Bu sektörü hayvancılık sektörü takip eder.

Mardin'e Nasıl Gidilir? / Ulaşım

Mardin'e havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Mardin Havalimanı iç hat uçuşlarını kabul etmektedir.

Hava yolu ulaşımı: Mardin Havalimanı iç hat uçuşlarında İstanbul-Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan; Pegasus Havayolları ve Anadolujet'e, İstanbul-Atatürk Havalimanı'ndan; Türk Hava Yolları'na, Ankara-Esenboğa Havalimanı'ndan; Anadolujet'e ve son olarak İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan; İzair'e ait direk uçuşları kabul eder.
Karayolu ulaşımı: Mardin'e karayolu ile; Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman ve Şırnak'tan direk ulaşım imkanı vardır. Mardin Otogarı'ndan Türkiye'nin pek çok yerine direk otobüs seferleri de vardır.
Demiryolu ulaşımı: Şanlıurfa-Ceyhan ray hattı ile Mardin'e demiryolu ile ulaşmak mümkündür.
Şehir içi ulaşım: Mardin'de şehir içi ulaşım minibüs-dolmuş, otobüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Şehir merkezi içerisinde mesafeler çok uzak olmadığı için pek çok bölgeye tek vasıtayla ulaşmak mümkündür.

Mardin'de Nerede Kalınır? / Mardin Otelleri

5 Yıldızlı Oteller: Erdoba Elegance, Matiat Hotel
4 Yıldızlı Oteller: Hotel Garden Inn Mardin, Reyhani Kasrı, Yay Grand Hotel
3 Yıldızlı Oteller: Midyat Hotel, Azd House Hotel, Büyük Mardin Oteli, Midyat GAP Hotel

Mardin Mutfağı /Mardin'de ne yenir?

Özellikle kültürel olarak pek çok farkı medeniyetin hala bir arada yaşadığı Mardin'de, bu etkileri yemekler tarafında da görmek mümkün. Coğrafi olarak tarımın da çok zengin öğeler barındırdığı Mardin mutfağı Türkiye'de sayısı bir elim parmaklarını geçmeyen ve farklı kültürlerin esintilerini aynı potada eritebilen mutfaklardan biridir. Mardin mutfağının önde gelen yemekleri; kelle paça, domates çorbası, patates kebabı, Mardin çiğköftesi, malzum, içli köfte, aya köfte, bello, kuzu dolması, kınepleli pilav, gasore ve lor böreğidir.

Mardin'in en iyi 10 restoranı (Karışık liste):

  • Seyr-i Merdin
  • Bağdadi
  • Dedecan Ocakbaşı
  • Rıdo'nun Yeri
  • Şahin Tepesi Restoran
  • Maridin Restoran
  • Erdoba Evleri
  • Reyhani Kasrı Hotel Restoran
  • Mekanı Fecr
  • Şah 47
Mardin'de Gezilecek Tarihi/ Turistik yerler

Mor Gabriel Manastırı: Midyat ilçesinde bulunan manastır günümüzde Süryani cemaati tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. 4.yüzyılda inşa edilen ve günümüze kadar aktif halini korumasıyla turistlerin ilgi odağı olan Mor Gabriel Manastırı teraslar, kubbeler, abaralar, mozaikler ve detaylı dönem tasfirleri ile Mardin ziyaretinizi tarihi bir ziyafete çevirecektir.
Mardin Kalesi: Yüksek bir mevkide bulunan Mardin Kalesi tarih boyunca Selçuklular'dan Abbasiler'e, Artuklular'dan Safaviler'e kadar birçok farklı medeniyete konak olmuştur. Geçmiş dönemlerde şifa verdiğine inanılan Kale her yıl yerli ve yabancı pek çok turistin Mardin gezisi sırasında ziyaret ettiği yerlerin başında gelir.
Zinciriye Medresesi: 14.yüzyılda inşa edilen ve mimari yapısıyla günümüzde tarihi mimari ile ilgilenenleri bir mıknatıs gibi çeken Zinciriye Medresesi'de MArdizn ziyaretinizde gidilecek yerler listesine kesinlikle eklenmelidir.
Mor Evgin Manastırı: Bu manastırı Mardin'de bulunan diğer manastırlardan ayrı kılan özelliği daha gösterişli olmasıdır. Mardin'e bağlı Nusaybin ilçesi civarındaki Bagok Dağı'nda bulunan manastır 4.yüzyılda inşa edilmiştir. Süryanilerin hacca gitmeden önceki durağı diye bilinen manastır uzun bir süre kapalı kalmasından sonra restore edilerek turistlerin ziyaretine açılmıştır.

Mardin'de Sanat ve Kültür

Mardin'in tarihi çok kültürlü yapısı sanat ve kültür etkinlikleri alanında da etkisini ciddir bir biçimde gösterir.

Mardin festivalleri:
Mardin Kiraz Festivali (Haziran)
Sine Mardin Uluslararası Film Festivali (Haziran)
Harire Günleri (Ekim)
Uluslararası Atölyeler Zinciri (Ekim)

2016 Tatil ve Bayramları

Yılbaşı: 1 Ocak, Cuma
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan, Cumartesi
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs, Pazar
Ramazan Bayramı Arefesi: 4 Temmuz, Pazartesi
Ramazan Bayramı: 5-7 Temmuz, (Salı, Çarşamba, Perşembe)
Zafer Bayramı: 30 Ağustos, Salı
Kurban Bayramı Arefesi: 11 Eylül, Pazar
Kurban Bayramı: 12-15 Eylül, (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe)
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim, Cumartesi

Uçak ara


Araç ara

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara