Online check-in nedir ve nasıl yapılır?


Online check-in nedir ve neden yapmalıyım?

İnternet, size en uygun ucuz uçak biletini bulurken aynı zamanda havalimanlarında da sizin imdadınıza yetişiyor. İnternet üzerinden yapılan online check-in sayesinde havalimanında check-in kuyruklarında bekleme derdinden kurtulup, bazı havayollarının uyguladığı “overbooking” (limit fazlası yolcu alma) işleminin de etkilerinden kurtulabilirsiniz. Online check-in işleminizi internet üzerinden yaparak havayolu firmasına o uçuşa katılacağınızın ilk sinyalini göndermiş olursunuz.

Online check-in nasıl yapılır?

Alaska Havayolları'nın ilk olarak hizmete sunduğu online check-in işlemi şu an yurt içi ve yurt dışı hemen hemen tüm seferlerde uygulanabiliyor. Online check-in yapmak için almış olduğunuz biletin detayları ile uçuştan en fazla 3 gün önce (bazı uçuşlarda bu süre değişir) havayolu şirketinin internet sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Çoğu havayolu sitesinin anasayfasında da bulunan “online check-in” sekmesini tıklayıp, PNR numaranızı (rezervasyon numaranız) girerek; koltuk sıra & numara gibi seçimlerini yaparak check-in işleminizi havalimanında sıra beklemden yapabilirsiniz. Unutmadan belirtmemiz gerekiyor ki bu işlem çoğu havayolu firmasında ücretsiz olmasına karşın, bazı havayolu firmalarında ise ekstra ücrete tabi olabiliyor.

Yapmış olduğunuz online check-inin onaylanıp onaylamadığını ise cep telefonunuza gelecek olan kısam mesaj ya da e-posta adresinize gelecek olan bir onay e-postası sayesinde kontrol edebilirsiniz. Onay sonrası ekranda belirecek olan uçuş kartınızın çıktısını alabilir (tercihe bağlı) ya da onay SMS'ini banko görevlisine gösterip bagajlarınız teslim edebilirsiniz.

En uygun bileti hemen bul

En uygun bileti hemen bul

Bilet Ara